Китай не може зараз з різних причин через своє протистояння зі США відмовитися від особливих відносин із Росією, але водночас він і не буде йти на надмірне зближення. Зокрема й на пряму, тим більше військову, підтримку Росії. Про це сьогодні, 20 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Навпаки, ослаблена Росія вигідна Китаю. Тому вони про всяк випадок зберігають таку гнучку позицію. Для нас важливо, щоб Китай проявляв свій нейтралітет, свою миротворчість. Якщо будуть перемовини між Сі Цзіньпіном і президентом Зеленським, я думаю, це шанс для України чітко показати нашу позицію. Є пункти, за якими ми можемо підтримувати китайські пропозиції, наприклад, продовольча та енергетична безпека. А коли йдеться про суверенітет усіх країн, то тут наш президент може нагадати китайському колезі, що Україна якраз і воює за відновлення суверенітету над своїми ж територіями, які окуповані іншою країною тощо”, — сказав він.
Фесенко підкреслив, що нехай Китай буде в перемовинах, а не у військово-політичному протистоянні. Нехай ця подвійність зберігається, це для України не є якоюсь критичною проблемою.
“Головне, щоб Китай не йшов на зближення з Росією. Нинішні ігри — це включення Китаю у велику дипломатичну гру. Там, мабуть, відчувають, що війна між Росією та Україною добігає кульмінації, можливо, виходить на фінішну пряму, і вони повинні долучитися до гри. Щоб не тільки США, Євросоюз або Туреччина були присутні в перемовинах, а й Китай. Китай буде більше цікавити Тайвань, регіон тихоокеанського басейну. Але вони повинні показати, що вони великий глобальний гравець, який бере участь у розв’язанні різноманітних міжнародних конфліктів. Ця ситуація, в принципі, нас влаштовує. Головне, щоб Китай не йшов на надмірне зближення з Росією”, — каже політолог.
За його словами, Путін для Сі Цзіньпіна — прийнятний партнер у взаємодії, тим більше партнер, який прийняв роль молодшого, залежного союзника.
“Як Лукашенко маневрує у відносинах із Путіним, так зараз Путін повинен те саме робити у відносинах із Сі Цзіньпіном. Він дедалі сильніше від нього залежить. Китай це влаштовує, але і там, і там не демократичні режими. Сі Цзіньпіна, можливо, не те щоб лякає, але може насторожувати невизначеність. Або в разі поразки Росії у війні, бо тоді посилиться позиція США. Або, якщо раптом у Росії виникає хаос, з ким мати справу? Вони, звісно, скористаються ситуацією, але тим не менш, краще мати справу з якимось передбачуваним партнером”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Китай має двоїсту політику, Індія дистанціюється, — хто залишився серед союзників Росії, перелічив Фесенко