У Кремлі знову прорахувалися: про зниження загрози блекауту розповіли експерти

Київ під час вимкнення електрики. Фото: instagram.com/raybaseley.raw

Росія продовжує завдавати ракетних ударів і ударів безпілотниками по енергетичних об’єктах України. З моменту першої атаки по українських трансформаторах та мережах у жовтні українці суттєво перебудували своє життя. Тепер потрібно більше планувати, щоб справлятися з відсутністю світла, мобільної мережі, інтернету, а іноді води та тепла.

Буквально після кожної ракетної атаки в різних куточках України запроваджуються тимчасові заходи щодо економії електроенергії — десь в екстреному порядку ремонтують електромережі, десь перерозподіляють електрику. Наприклад, після ракетної атаки 16 грудня найдовше сидіти у темряві довелося мешканцям Київської та Дніпропетровської областей. Нові порядки змінили побут українців, але не зламали їхньої волі до перемоги. Вони діляться набутим досвідом виживання.

Якщо добре підготуватися до екстремальних ситуацій, їх цілком можна пережити. Залишатися зі світлом, наприклад, допомагають новорічні гірлянди, які працюють від батарейок. Єдиний мінус — елементів живлення вистачає лише на кілька годин. Проте ситуацію покращать півтора десятки акумуляторів. Якщо їх зарядити заздалегідь, кілька вечорів можна прожити зі світлом. До того ж гірлянди створюють святкову атмосферу.

Більш потужний акумулятор із перетворювачем напруги дозволяє навіть користуватися електроприладами. Якщо використовувати економно, телефони всієї родини можна зарядити кілька разів, не виходячи з дому. У приватних будинках люди все частіше використовують пелети, дрова та дизель-генератори.

Тим, чия робота залежить від ноутбука та інтернету, доводиться шукати місця, де є необхідні умови. Наприклад, у “Пунктах незламності” (“Пунктах незламності”) можна зарядити телефони та іншу техніку.

Крім таких пунктів, послуги пропонують представники малого бізнесу. У деяких кафе безкоштовно, а в деяких за гроші можна повноцінно попрацювати за ноутбуком.

Поступово генераторами обзаводяться не лише кафе, а й магазини, відділення банків та пошти. Наприклад, Національний банк України (НБУ) створив мережу Power Banking, яка працюватиме за умов блекауту. Зараз у системі вказано вже понад тисячу відділень, які забезпечені альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв’язку, а також мають посилену інкасацію готівки.

З кожним новим масованим ракетним ударом українці стають дедалі витривалішими та винахідливішими. І все більше людей готові приходити на допомогу тим, хто її потребує. Лише 14% українців готові залишити свої будинки у разі повного блекауту, повідомляє дослідницька компанія Gradus Research. Дві третини опитаних мають намір залишатися на своїх місцях проживання цієї зими.

Як пручаються путінському енергетичному терору, люди показують у соцмережах: школяр робить уроки на підлозі в магазині, медики при світлі ліхтариків проводять операцію, глядачі підсвічують сцену артистам Національної філармонії.

Експерти констатують, що Кремль вкотре прорахувався — стратегія знищення українських електростанцій не стала крахом для мешканців країни. Чому так відбувається, журналісти телеканалу FREEДOM обговорили із фахівцями у сфері української енергетики.

Андрій Герус, голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг

— Багато українців якось знаходять способи, купують генератори, кооперуються із сусідами. І тому з кожним днем ми в цьому плані все сильніші й сильніші. У нас з’являється нове обладнання, нові генератори, ще щось. Тому дуже складно буде створити Україні якийсь повний блекаут, як того хотів Путін. Ми вже бачили ситуацію, коли ракети влітку били по базах у нафтопереробного заводу, щоб створити якусь масштабну кризу. У нас були якісь тимчасові незручності, навіть черги на АЗС, але з часом все налагодилося, все зробили свою роботу. Росії не вдалося створити катастрофічну кризу. Тому я впевнений, що і цього разу також не вдасться.

Найпростіша ситуація зараз у Київській області, а також на прифронтовій території на сході та півдні країни. Тому що крім загальної проблеми, що ми маємо якийсь дефіцит генерації, додалася ще проблема мереж саме в Київській області та на прифронтових територіях. Є проблеми з мережами, які намагаються оперативно і швидко відновити, відновити і відремонтувати.

Все-таки артилерійські та ракетні обстріли створюють проблеми. Але ми були в ситуації, коли тиждень тому два-три дні не було світла. Сьогодні вже такої ситуації нема. І сьогодні вже світло подається за новим графіком, який можуть все розуміти та прогнозувати. Тому сьогодні вже ситуація набагато рівніша і стабільніша, ніж це було тиждень тому.

Андрій Закревський, голова правління асоціації “Нафта та Газ України”

— З самого початку посил Путіна і дії РФ щодо українців були неправильними. Ця модель не взяла до уваги ані нашого характеру, ані нашого настрою, ані нашої волі до перемоги. І я можу сказати, що вже немає жодного сенсу в цих обстрілах, окрім їхніх спроб створити геноцид. Але їм уже нічого не вдасться.

У нас уже немає потреби в системі, ускладненій купою надлишкових потужностей, з 750-кіловольтними проводами, складними трансформаторами, які робляться від півроку до року. Потрібно вже перебудовуватись на децентралізоване виробництво та споживання цієї енергії. У новій парадигмі української децентралізації така система не потрібна.

Геннадій Рябцев, експерт енергетичного ринку

— Ракетним обстрілом справді пошкоджено велику кількість обладнання. Так, дійсно, вийшли з ладу станції, які розподіляють електричну енергію споживачам. Насамперед йдеться про такі станції, які розташовані у Херсоні, Харкові, Миколаєві та Запоріжжі. Однак енергетики роблять зараз усе можливе для того, щоб якщо не відновити повною мірою станції, оскільки це вимагає великого часу, то хоча б забезпечити постачання низки міст по резервних системах.

Тому так важливі поставки з Європи специфічного обладнання, яке необхідне станціям, що генерують та операторам системи розподілу для того, щоб відновлювати конкретні об’єкти енергетичної системи. І це розуміння вже існує. Головне, щоб між замовленням та постачанням проходило якнайменше часу, оскільки все-таки ще зберігаються бюрократичні всілякі складності та зберігається нерозуміння. Зберігаються дуже довгі логістичні зв’язки. На жаль, все ведеться безумовно через західний кордон, а там пункти пропуску забиті. На цих пунктах пропуску не завжди є електрична енергія і не завжди є зв’язок із митною та прикордонною системами. Тобто є складнощі.

Не можна сказати, що, скажімо, у нас з ладу вийшло 50% систем або 60%. Ні, насправді ніхто цю частку не зможе порахувати. Але будь-який енергетик скаже, що поки що цілісність системи зберігається — вона живе, поки що система надійна — вона живе, поки в системі зберігається можливість забезпечення об’єктів критичної інфраструктури — вона живе. А всі ці три умови зберігаються.

Нічого жахливого в слові “Блекаут” немає. Головне вчасно відновити роботу системи. Головне, щоб енергетики змогли швидко усунути аварію у системі. Поки що це вдається і якихось побоювань щодо того, що це не вдасться зробити, особисто я не маю. Так, існує можливість того, що, наприклад, частота в мережі знизиться з 50 до 49 герц. І це також можна назвати системною аварією, але не блекаутом.

Так, атаки будуть. Так, руйнуватимуться енергетичні об’єкти, оскільки в РФ ніхто не збирається змінювати цю тактику. Але те, що об’єднана енергетична система вистоє і відновиться після будь-якої системної аварії, я певен максимально.

Григорій Плачков, екс-керівник Державної інспекції ядерного регулювання України

— Логіку світової енергетики буде переглянуто після закінчення війни. Сьогоднішні події виявили дуже багато вразливих місць не лише для України, а й для інших країн, бо йде Перша світова енергетична війна. І, природно, після її закінчення робитимуть висновки та переглядатимуть усі концепції розвитку джерел енергії. Я думаю, що романтика щодо відновлюваної енергетики, я маю на увазі і сонячні батареї, і вітрогенератори, буде спокійнішою, буде наголошувати на диверсифікації. І мені здається, дуже сильно розвиватимуться атомна енергетика, модульні атомні реактори і, зичайно, водень.

На мій погляд, майбутнє — атомна енергетика, розвиток модульних реакторів невеликої потужності та реактори виробництва водню. Останній забезпечить не лише автомобільний двигун. Ми зараз говоримо про двигуни майбутнього для морського флоту, авіації.

Звичайно, будуть розроблені стратегії розвитку безпосередньо енергетики Європи. Я думаю, що Сполучені Штати переглянуть свої концепції, а Україна розробить стратегію оновлення, реконструкції, модернізації нашого військово-енергетичного комплексу абсолютно на нових технологіях, на новому устаткуванні.

Потенціал у нас є і це буде зроблено у досить короткий термін. Але тут, звичайно, треба переглянути концепцію організаційно-юридичних відносин в Україні. Тому що у світовій енергетиці власниками виступають громадські компанії. Власниками американських компаній є мільйони акціонерів. А в нас, на жаль, сформувалася структура, яку треба міняти. У нас п’ять обленерго належать російським олігархам, членам Державної Думи, і ці моменти не дозволені на восьмий рік війни.

Читайте також: “Не бояться холоду, темряви, терористів”: як Україна долає наслідки масованих російських обстрілів

Прямий ефір