У Кремлі агресивно відреагували на переговори Вірменії з ЄС і США (ВІДЕО)

Нікол Пашинян, Урсула фон дер Ляєн і Ентоні Блінкен. Фото: ap.org

5 квітня у Брюсселі відбулися переговори глави Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, держсекретаря США Ентоні Блінкена і прем’єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна. У МЗС Росії заявили, що розцінюють цю зустріч як спробу західних країн втягнути Південний Кавказ у геополітичне протистояння. За версією Кремля, таким чином Захід домагається виходу Вірменії з Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і виведення з країни російських військових і прикордонників, інформує FREEДОМ.

На спільній пресконференції за підсумками зустрічі в Брюсселі глава Єврокомісії оголосила про виділення 270 млн євро на підтримку бізнесу і промисловості Вірменії протягом чотирьох років.

“Хочу привітати вас із вашими зусиллями щодо здійснення демократичних реформ, і це попри проблеми, які стоять перед нами. Я також вітаю заходи, яких Вірменія вжила проти обходу наших санкцій щодо Росії, зокрема, щоб гарантувати, що смертоносне обладнання та технології не потраплять до рук російських військових. Це показує, що Європейський Союз і Вірменія все більше збігаються в цінностях та інтересах”, — сказала Урсула фон дер Ляєн.

Зі свого боку США планують виділити понад 65 млн доларів допомоги Єревану з бюджетних фондів, заявив Ентоні Блінкен.

“Ми сповнені рішучості й надалі розширювати нашу підтримку демократичної та економічної стійкості Вірменії через інвестиції в продовольчу безпеку, цифрову інфраструктуру, диверсифікацію енергетики, диверсифікацію торговельних партнерів та інші пріоритети, встановлені прем’єр-міністром”, — перерахував держсекретар США.

Вірменія все більше віддаляється від Росії, зазначають аналітики. Тепер, на додаток до відмови від військового співробітництва, додалося ще й прагнення Єревана до більшої економічної незалежності.

“Зараз склалася ситуація, коли Вірменія стрімко йде в бік Заходу, і щобільше, у Вірменії завжди було сильне лобі, сильна діаспора в США та у Франції — у двох країнах, які зараз досить активно грають на політичній карті. І може так статися, що Росія втратить Вірменію, а з нею і вплив у Закавказзі”, — вважає виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

У МЗС Російської Федерації відреагували на переговори в Брюсселі агресивною заявою. Закликали Вірменію не дати Заходу себе обдурити та наголосили, що допомога Вашингтона і Брюсселя не може зрівнятися з “багатомільярдними вигодами, які Вірменія продовжує отримувати від взаємодії з Москвою в межах ЄАЕС і СНД”. А ще традиційно налякали наслідками.

“Безвідповідальне і деструктивне втручання позарегіональних сил у справи Південного Кавказу, прагнення вбити клин між країнами регіону та їхніми сусідами можуть обернутися найнегативнішими наслідками для стабільності, безпеки та економічного розвитку в регіоні, спровокувати появу нових розділових ліній, а також неконтрольоване зростання напруженості”, — йдеться в заяві МЗС Росії.

Наприкінці лютого 2024 року в інтерв’ю France24 глава уряду Вірменії заявив, що його країна призупинила участь в Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Нікол Пашинян не раз підкреслював, що Вірменія не є союзником Росії в її війні проти України.

У лютому в Міноборони України повідомили — Вірменія передала 10 тонн лікарських препаратів Національному військово-медичному клінічному центру. Раніше, у 2023 році, дружина прем’єр-міністра Вірменії привезла для дистанційного навчання українських школярів понад тисячу смартфонів, планшетів і ноутбуків.

Читайте також: ОДКБ може розвалитися буквально у нас на очах, — політолог

Прямий ефір