У Франції дуже сильні аргументи і багато важелів: чи може Париж переконати Пекін не співпрацювати з Москвою, оцінив аналітик

Петро Шевченко. Скріншот: uatv.ua

Китай надає великого значення своїм відносинам із Європейським Союзом і його найсильнішими членами — Францією та Німеччиною. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів аналітик, аспірант Цзіліньського університету Петро Шевченко, відповідаючи на запитання — як Франція може переконати Китай не співпрацювати з Росією?

“Почнемо з того, що у Франції дуже сильні аргументи. І це більше не про політику, а про технологічно-економічне співробітництво, тому що Китай готується стати одним зі світових лідерів атомної енергетики. Зараз Китай — лідер за кількістю споруджуваних атомних електростанцій. І ці технології йдуть із Російської Федерації частково, але також одним із контриб’юторів виступає Франція. І враховуючи, що для Китаю енергетика — життєво важлива тема, то, я думаю, у Франції дуже багато важелів. І плюс є ще геополітичний елемент, тому що відома неприємна історія з підводними човнами для Австралії, коли Франція була дуже, скажімо так, неприємно здивована тим, що США втрутилися в процес купівлі Канберрою їхніх атомних підводних човнів”, — сказав він.

Також, на думку аналітика, Франція має певні геополітичні реверанси щодо стратегічної автономності в Європі, щоб ЄС не був так сильно залежний від США. І на цій ниві є певні точки дотику між Китаєм і Францією.

“І взагалі, в принципі, в Китаї дуже гарне ставлення до Франції, особливо до часів де Голля, голлізм підкреслено висвічується. І так, я думаю, що вони можуть частково вплинути. Але що зараз Франція може запропонувати Китаю, наприклад, у плані енергоносіїв або як вона може компенсувати те, що зараз могла б дати Російська Федерація? Я думаю, що це тільки частково можлива компенсація. І це, безумовно, впливає на позицію Китаю, Китай дослухається до думки ЄС, насамперед це Франція, Німеччина. Тому що всі ми пам’ятаємо, хто перший поїхав до Китаю, коли Китай почав знімати коронавірусні обмеження, — Шольц (федеральний канцлер Німеччини, — ред.). А потім приїхав Макрон (президент Франції, — ред.)”, — каже Шевченко.

Він нагадав, що до того ж Китай скасував на 15 днів візи для громадян Франції та Німеччини.

“Тобто громадянство має значення. І виходить, що Франція впливатиме. Я думаю, Китай піде на певні поступки, особливо в публічному полі. Тому що, припустімо, за часів китайсько-радянського співробітництва дуже багато моментів були непублічні, але, тим не менш, воно існувало. Мається на увазі до розриву 1969 року. Я думаю, що певні поступки будуть, але я не думаю, що кардинально Франція матиме аргументи, щоб змусити Китай переглянути свою позицію саме на геополітичному позиціонуванні. Певні лакуни в російсько-китайській співпраці можуть зараз бути призупинені, тому що Китай боятиметься негативної реакції з боку Заходу, наприклад, Франції. Але глобально, я думаю, все-таки не буде такого тектонічного зсуву”, — висловився Петро Шевченко.

Читайте також: Поки Китай не “кидатиме” РФ: інтереси Пекіна у відносинах із країною-агресором, ЄС і США окреслив аналітик

Нагадаємо, Франція закликає Китай не допомагати Росії у війні проти України. Як зазначила міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна, співпраця з КНР має важливе значення для просування справедливого і міцного миру. Тим часом, за даними The Washington Post, російські та китайські компанії обговорили проєкт будівництва тунелю між Росією та окупованим нею українським Кримом.

Прямий ефір