У Держдумі РФ запропонували відродити ГУЛАГ: чи очікують росіян нові репресії — прогноз експертів

Ув'язнені ГУЛАГу. Фото: sibreal.org

Депутат Державної думи РФ від “Единой России” генерал Андрій Гурульов запропонував відродити Головне управління таборів (ГУЛАГ) для тих, хто не згоден з діями влади.

Свою ідею Гурульов озвучив в ефірі одного з пропагандистських російських телеканалів.

Скандальні заяви Гурульова

Депутат нагадав, що в Росії зараз існує мораторій на смертну кару, але “якщо людина йде проти держави, напевно, треба вживати якихось заходів”.

“Мені зараз кажуть: “Ти хочеш влаштувати знову ГУЛАГ”. Ну, я чесно кажу, що хочу, щоб ті, хто сьогодні шкодить нашій Батьківщині тут, усередині, радісно махали кайлом у районі Колимського тракту. Це правда! Не тільки я цього хочу, а й народ хоче цього”, — заявив одіозний політик.

Раніше Гурульов пропонував знищити 20% росіян, які не підтримують президента РФ Володимира Путіна. Він назвав їх “ждунами” і звинуватив у тому, що вони “намагаються перешкодити перемогти, дивляться українські канали, антиросійські ресурси”.

Крім цього, Гурульов пропонував відродити в усіх регіонах РФ контррозвідку “Смерш”, що працювала в сталінські часи.

“Ми говорили про “Смерш”, створили управління, яке таким чином працює на нових територіях, але сьогодні нам намагаються завадити і в тилу”, — розповів Гурульов.

 Він також хоче, щоб усіх так званих “зрадників Батьківщини” відправляли в глуху тайгу довічно.

За даними правозахисного проєкту “ОВД-Инфо”, за останні 11 років правління Путіна 3 442 росіянина зазнавали або зазнають політично мотивованого кримінального переслідування. На поточний момент у Росії налічується 1 011 політв’язнів.

Аналітики прогнозують збільшення їх числа перед так званими виборами президента Росії. Під каток репресій насамперед потраплять ті, хто заважатиме легітимізувати Путіна.

Читайте також: Понад 145 тис. доносів за півроку: як у РФ відроджують сталінські практики (ВІДЕО)

Думки експертів

Про скандальні висловлювання генерала Гурульова, і про те, як нині в Росії застосовують практики сталінських часів, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Микола Полозов, адвокат;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
  • Олександр Черкасов, російський правозахисник, журналіст, член Ради новоствореного Центру захисту прав людини “Меморіал”;
  • Ольга Курносова, політичний аналітик, головний редактор російського порталу After Еmpire.

МИКОЛА ПОЛОЗОВ: Слова Гурульова — передбачення того, на що перетвориться Росія

— У сучасній Росії залишилася вся інфраструктура ГУЛАГу. Усе, що було напрацьовано за радянські роки, всі ці зони нескінченні, за великим рахунком, усе збереглося.

І в цьому сенсі державі не потрібно навіть будувати якісь нові зони для того, щоб відправляти вже в масовому порядку незгодних із курсом Кремля в місця не настільки віддалені.

Інше питання: яка в цьому економічна доцільність? Якщо за сталінських часів руками ув’язнених відбувалося соціалістичне будівництво, ці зони будували навколо заводів, навколо копалень, фабрик, то що зараз збирається виробляти Кремль? Не буде ж він просто годувати сотні тисяч політичних в’язнів і утримувати їх тільки для того, щоб їм нашкодити.

Тому, з одного боку, звичайно ж, це промацування ґрунту з боку одіозного депутата. А з іншого боку, це свого роду пророцтво того, на що перетворюватиметься путінська Росія далі.

Можливо, демонстрація лояльності або просто мовчання дає якусь можливість уникнути репресивного тиску з боку держави. Але в якийсь момент цього не вистачатиме, з огляду на нові ініціативи з відбирання власності у громадян, які провинилися.

Ці репресивні органи можуть увійти до смаку, і тоді йтиметься не про десятки, не про сотні, не про тисячі політв’язнів, а про десятки і сотні тисяч, які система теоретично може перетравити.

Я думаю, що ці закони, безумовно, будуть ухвалені. Йдеться не про майбутнє, а вже про сьогодення. Усі подальші похмурі прогнози потихеньку теж збуватимуться. Зокрема обмеження на виїзд за межі Російської Федерації і, кінець кінцем, введення застосування смертної кари.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Путін може застосувати проти росіян ядерну зброю

— У мене є певні думки з цього приводу, але вони настільки страшні, що не хочеться навіть їх озвучувати в медійному просторі. Мені здається, ГУЛАГ – це чергове затягування свободи слова. Це, звісно, страшні речі.

Але в Росії до цього дуже наполегливо йдуть. Я боюся іншого: коли ситуація почне виходити з-під контролю, Путін може використати ядерну зброю проти своїх же громадян десь у глибинці РФ. А потім послатися на якийсь гіпотетичний терористичний акт.

Хіба він уже таких методик не застосовував у своїй політичній кар’єрі? А коли через його дії загинули сотні людей?

Це наслідки, які дійсно страшні для всього цивілізованого світу, тому що використання ядерної зброї відкриє скриньку Пандори. І повірте, йому набагато простіше використати ядерну зброю проти своїх громадян, ніж використати її, скажімо так, в інших місцях.

Ось цей сценарій уже найжорсткіший, найапокаліптичніший не тільки для росіян, а й для всієї світової системи безпеки. 

ОЛЕКСАНДР ЧЕРКАСОВ: Катування у в’язницях і колоніях — спільна біда Росії та України

Гурульов може говорити скільки завгодно. Політика — це не його справа. Він потрібен для брутальних висловлювань, щоб шокувати громадськість так, щоб усі потрапляли.

Якщо говорити про ГУЛАГ, то він нікуди не подівся. ГУЛАГ перетворився, реформувався в бік гуманізації в 1950-ті на початку 1960-х, потім опускався ще нижче з поверненням тортур. З моторошною системою, де ламали ув’язнених ще за радянських і пізньорадянських часів.

Катування в системі місць ув’язнення — це спільна біда, з якою опинилися в пострадянський час і Росія, і Україна. Питання в тому, в який бік це далі еволюціонувало.

На території самої Росії, у Мордовії, наприклад, сидять політичні в’язні. Юрій Дмитрієв, керівник карельського “Меморіалу”, сидить у Потьмі (селище міського типу в Зубово-Полянському районі Мордовії, — ред.). Слово “Потьма” знали і поліцейські сталінського часу, і зеки брежнєвського часу.

Інша справа, кого і скільки Гурульов хотів би туди відправити. Зараз це система, яка аж ніяк не зводиться до колоній, в’язниць тощо. Вона не в змозі перетравити велику кількість ув’язнених. До масових репресій вона не пристосована, коли потрібно санкціонувати арешт людини в судовому порядку, і багато чого ще потрібно оформляти за законом.

Судова система просто з цим не справляється. Однак є і база для масових репресій. Це різні системи оперативного обліку, де людей уже виписано, якось обліковано. І ці списки, ці картотеки, ці бази даних цілком можуть бути використані і для масових репресій.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Путінський ГУЛАГ чекає і на генерала Гурульова, і на таких, як він

— На щастя Гурульова, ГУЛАГ нікуди не зник. У Росії він існує, і за Путіна він цвіте і пахне.

Інша річ, що, звісно, тієї кількості ув’язнених, яка була в сталінські часи, у цьому ГУЛАГу ще немає, але все ще попереду. Я нагадаю, що якщо ми говоримо про 1937 рік, це ті репресії, які поширювалися насамперед на діячів самої радянської держави.

Тому я думаю, що путінський ГУЛАГ цілком собі чекає на генерала Гурульова і таких самих, як він. Бо логіка репресій, диктатури така, що спершу хапають того, кого не вважають ворогами, потім вороги закінчуються, починають хапати друзів, як уже хапали тих самих лідера руху “Авангард красной молодежи”, координатора “Левого фронта” Сергія Удальцова або колишнього “міністра оборони ДНР” Ігоря Гіркіна… а далі вже самі гвинтики режиму опиняються у ГУЛАГу.

Тому генерал Гурульов повинен приготуватися. І депутати Державної Думи неодмінно в цьому самому ГУЛАГу опиняться. Тому що така логіка розвитку репресій, диктатури. І поки Путін буде при владі, до ГУЛАГу потраплятимуть все нові й нові групи російських громадян, навіть якщо вони цього не розуміють.

Читайте також: Кремль взяв за основу каральні методи Сталіна: чи варто очікувати в РФ ще одну хвилю масових репресій — думки експертів

Прямий ефір