Кремль узяв за основу каральні методи Сталіна: чи варто очікувати в РФ ще одну хвилю масових репресій — думки експертів

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Репресії Кремля виходять на новий рівень, а точніше повертаються до радянських витоків. Суди все частіше відправляють незгодних із політикою президента РФ Володимира Путіна громадян на примусове лікування до психіатричних лікарень. 

За даними правозахисного проєкту “ОВД-Инфо”, за останні 11 років правління Путіна 3 442 росіянина зазнавали або зазнають політично мотивованого кримінального переслідування. На поточний момент у Росії 1 011 політв’язнів. Аналітики прогнозують збільшення їх числа перед так званими виборами президента Росії. Під каток репресій насамперед потраплять ті, хто заважатиме легітимізувати Путіна.

Репресії за заповітами Сталіна

Правозахисника Олега Орлова з товариства “Меморіал” державне обвинувачення зажадало відправити в колонію на три роки за так звану повторну “дискредитацію російської армії”. А ще прокурор наполягає на проведенні судово-психіатричної експертизи, бо обвинувач помітила в обвинуваченого “загострене почуття справедливості, відсутність інстинкту самозбереження, позерство перед громадянами”.

Направлення на судово-психіатричну експертизу в Росії часто означає примусове лікування в психіатричному стаціонарі. Наприклад, у лютому 2023 року Хамовнический суд заарештував 18-річного активіста Максима Липканя за його антивоєнні пости в соціальних мережах. Звинуватили його в поширенні фейків про російську армію. У результаті хлопця відправили на примусове стаціонарне лікування до психлікарні. За антивоєнні пости в соціальних мережах у березні 2023 року відправили на лікування і юристку Олену Родіну.

Мабуть, найрезонанснішою в Росії стала справа шамана Олександра Габишева. У липні 2021 року суд відправив його на безстрокове примусове лікування, яке триває донині. Габишев став відомим після того, як вирушив у піший похід із Якутська до Москви. Він говорив, що хоче провести на Красній площі шаманський “обряд вигнання Путіна”. Габишева визнали винним у насильстві над співробітником Росгвардії і закликах до екстремізму.

У російської влади утворилася нова практика — відправляти фігурантів антивоєнних справ на примусову експертизу. Виходить, у країні на офіційному рівні відродили радянську практику каральної психіатрії. Так ізолювали від суспільства і катували радянських дисидентів у минулому столітті. Влада СРСР вважала людей, які виступають проти дій Кремля, неосудними.

Рівно таку саму логіку сповідує і сучасна російська влада. Кремль переконує громадян, що той, хто не згоден із Путіним, — хворий. Практика показує, що симптомами психічного захворювання російський суд може вважати не тільки антивоєнний допис у соцмережі, а й, наприклад, одяг жовтого або синього кольору.

А тим часом, президент РФ Володимир Путін заявив, що повторення масштабних репресій у країні за радянським зразком неприпустиме. Мовляв, це завдасть непоправної шкоди державі.

“Відсутність права як такого у вирішенні доль людей, неприйнятна, якщо ми хочемо, щоб у країни було майбутнє”, — заявив Путін.

Експерти також стверджують, що Росія технічно вже готується до проведення масових репресій. Так, у нещодавньому звіті американського Інституту вивчення війни аналітики вказують, що Мінцифри країни до 2030 року планує збільшити кількість камер відеоспостереження до 5 мільйонів та інтегрувати їх із програмним забезпеченням для розпізнавання облич і зображень.

Думки експертів

Чи справді путінський режим почав використовувати каральні практики часів Сталіна? Чи варто очікувати в Росії масових репресій? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Черкасов, російський правозахисник, журналіст, член ради Центру захисту прав людини “Меморіал”;
  • Юрій Фельштинський, російсько-американський історик; 
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
  • Микола Полозов, російський адвокат. 

ОЛЕКСАНДР ЧЕРКАСОВ: Репресії сучасної Росії сильніші, ніж за часів дисидентів 

— Грудень — це чергова річниця ухвалення Загальної декларації прав людини. Зауважу, раніше Путін на початку грудня завжди зустрічався з Радою з прав людини. 

Президент РФ не виступив проти політичних репресій і радянських репресій — він виступив проти масових репресій. 

Путін — продукт того часу, коли Комуністична партія утримувала стабільність у СРСР аж ніяк не масовими політичними репресіями. “ОВД-инфо” повідомило про понад 3 тисячі випадків кримінального переслідування за політичними мотивами за 11 років. 

З кінця 1950-х до другої половини 1980-х років кількість засуджених у Радянському Союзі за політичними статтями становила близько 5 тисяч осіб. Якщо порівняти — виходить, що зараз таких справ більше. Ще з урахуванням того, що населення сучасної Росії вдвічі менше, ніж було в СРСР. 

Більшовики утримували владу не масовими репресіями, а поєднанням репресій і позасудових переслідувань. На кожного посадженого припадало приблизно 100 профілактованих, на яких впливали в позасудовому порядку — відправляли до війська, виключали з інституту і комсомолу, попереджали за указом, що за наступного невірного руху можуть посадити. Таких було близько 500 тисяч осіб. 

З нинішніми практиками це цілком співвідноситься, бо крім кількох сотень нових кримінальних справ за антивоєнними статтями, у нас є десятки тисяч адміністративних справ за відповідними статтями за час війни. 

Будь-який наступний хибний рух чи незгода з владою може призвести до того, що людину відправлять до в’язниці. 

Репресії, яких було в 10 разів менше, ніж зараз, 50 років тому тримали населення в покорі. Тепер масштабніші репресії часів Путіна мають на меті не тільки консервацію нової радянської влади — а й вибудовування деякого нового порядку після відносної вольниці 1990-х років.

Але якщо подивитися на рівень протестів, то проблема вирішується не надто успішно. Хоча в сучасній Росії у Путіна є такий ресурс, якого не було в СРСР — це і штучний інтелект, і камери спостереження. 

Рік тому правозахисник Олег Орлов у своїй статті назвав путінський режим фашистським. І обґрунтував це як учений. Він показав, що не боїться. За півроку до цього він вийшов на Красну площу з гаслом “Радянський Союз-1945 рік — країна, яка перемогла фашизм. Росія-2022 рік — країна, що перемогла фашизм”. І в підсумку став фігурантом кримінальної справи. У суді він доводив правильність своїх тверджень і своє право на ці твердження. 

Сенс репресій не тільки в репресіях проти окремої людини, а в тому, щоб дати сигнал іншим тисячам людей, що протистояти владі не можна. 

Масових репресій за типом сталінських у нас зараз немає. Репресії зараз більш масові, ніж у 1970-ті та 1980-ті роки. Є російське суспільство, яке намагається чинити опір цьому режиму. І робить це більш активно, ніж радянські дисиденти. 

ЮРІЙ ФЕЛЬШТИНСЬКИЙ: Якщо Путін почне розстрілювати незгодних — його теж пристрелять

— Путін дедалі більше і більше намагається взяти за основу сталінську політику і тактику. Зовнішньополітичні завдання сьогоднішньої Росії багато в чому збігаються зі сталінськими завданнями. Ідея Сталіна полягала у фізичному захопленні всієї Європи. 

Єдине, що є серйозним стримувальним фактором, — це відкриті кордони, в яких поки що існує РФ, відсутність смертної кари і відсутність серйозних політичних репресій. Тому що серйозні політичні репресії на рівні сталінських не можна проводити за відкритих кордонів і за відсутності смертної кари.  

Я думаю, що все це з часом почне змінюватися. Заступник голови Радбезу РФ Дмитро Медведєв у своїх останніх текстах натякав на те, що настав час скасовувати мораторій на смертну кару і почати займатися позасудовими розправами з політичними противниками. Тому я думаю, що все це чекає на Росію. А доноси — це побутова дрібна деталь великого терору.  

Про те, що не можна запроваджувати масові репресії, Путін говорив не простим людям, а тим людям зі свого оточення, які просувають ідею посилення контролю і більш серйозних репресій. 

Зараз репресованих людей налічується кілька тисяч – не так, як за Сталіна, коли їх було сотні тисяч. Але лик Сталіна весь час маячить перед Путіним. З одного боку він до нього тягнеться, з іншого — у нього не вистачає моральних сил. Він поки що не готовий бути Сталіним. 

Каральна психіатрія — дороге задоволення для держави. Дешевше посадити в камеру або просто пристрелити. На масовому рівні не можна застосовувати каральну психіатрію як основний метод залякування або терору. І Путін теж це розуміє. 

Коли в Росії увімкнеться м’ясорубка, то жертвами цієї м’ясорубки стануть, зокрема, і вищі керівники держави, і вищі керівники держбезпеки. 

Путін дуже добре розуміє, що якщо він введе смертну кару і дозволить собі почати розстрілювати своїх супротивників, то він — наступний. У якийсь момент хтось і його пристрелить. 

ДМИТРО ГУДКОВ: Тим, хто не згодний з Путіним дають сталінські терміни

— Путін вважає ворогами всіх людей вільних поглядів. Це одна з причин, чому він почав війну проти України. 

Соціологія показує, що росіяни не підтримують репресії. Якщо ці репресії стосуються прихильників Навального, ЛГБТ, то звичайний росіянин думає, що це його не стосується. 

Путін вважає, що репресії проти його особистих ворогів — це репресії проти ворогів держави. Але коли суспільство сприймає такі дії в багнети — його потрібно заспокоювати. 

Тому Путін сказав, що він проти репресій і що не повинно повторюватися те, що було в роки Радянського Союзу. 

Зараз рівень репресій вищий, ніж у пізні радянські роки, вища кількість політв’язнів, а терміни — сталінські. Суспільство потрібно тримати в постійному страху.  

Зараз не потрібні такі масові репресії, як у сталінські часи, тому що зараз є соцмережі. Соцмереж достатньо для того, щоб показувати жорстокість правоохоронної системи. Одна гучна історія замінює тисячу історій за часів Сталіна. 

Поки що Путін боїться зняти мораторій на смертну кару, хоча політики вищого ешелону вже про це говорять. Вони готують громадську думку.

У якийсь момент вони можуть скасувати мораторій на смертну кару, потрібно до цього готуватися. 

Правоохоронній машині потрібно постійно доводити лояльність Путіну і шукати незгодних. А протестний потенціал у Росії накопичується з різних сфер. Люди втомилися від війни, дружини мобілізованих протестують, суспільство буде незадоволене через соціальні проблеми. 

МИКОЛА ПОЛОЗОВ: У РФ будують фашистську державу

— Зараз у РФ піднімають старі радянські методички каральних органів. Починаючи від КДБ і закінчуючи каральною психіатрією. І всі ці каральні практики зараз активно впроваджують у життя. 

Ми бачимо, що Росія впевнено рухається шляхом побудови фашистської держави. 

У Росії почали переслідувати гомосексуалів — чого не було в Радянському Союзі. З’явилася практика заборони абортів, поки що в м’якій формі. Але я думаю, це не надовго. 

Спочатку Путіну зв’язувало руки те законодавство, яке було впроваджено в “єльцинський період”. Потім уже Кремль почав змінювати правове поле, використовуючи всі доступні важелі тиску. У підсумку ми прийшли до тих каральних практик, які маємо зараз. 

Якщо людина перебуває під вартою, вона не може відмовитися від психіатричної експертизи. Головна проблема полягає в тому, що ув’язненого поміщають у психіатричний заклад, де часто він перебуває з реально нездоровими людьми. Це теж є формою тиску. 

Вже спостерігаються репресії проти адвокатів. Не виключено, що в якийсь момент почнуть шельмувати тих, хто активно захищає людей, які піддаються каральній психіатрії.

Читайте також: Російський режим не проводитиме масові репресії, він боїться можливої революції — думка Курносової

Прямий ефір