У Брюсселі відбувається зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, на порядку денному — війна РФ проти України

НАТО. Фото: ap.org

Міністри закордонних справ країн НАТО сьогодні, 3 квітня, зібралися в Брюсселі на весняну зустріч. Зустріч триватиме два дні й, зокрема, буде присвячена підготовці до майбутнього саміту НАТО у Вашингтоні, який відбудеться 9-11 липня цього року. У центрі уваги міністрів буде зміцнення оборони країн Альянсу та допомога Україні, повідомляє FREEДОМ.

“У ці тривожні часи, під час агресивної війни Росії, для нас вкрай важливо не тільки відсвяткувати 75-річчя НАТО, а й інвестувати в нашу власну безпеку, щоб захистити нашу свободу і демократію. Ми, як міністри закордонних справ НАТО, ясно дали зрозуміти тут, у Брюсселі, ще два роки тому: як оборонний альянс, ми захищатимемо нашу безпеку і нашу свободу в Європі, а отже, підтримуватимемо Україну, яка захищає цю свободу. Нам важливо перетворити структури, які ми створили тоді на разовій основі, на справді надійні та довгострокові структури”, — заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

Напередодні зустрічі західні інформагентства, посилаючись на джерела в дипломатичних колах, повідомили про те, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запропонував план підтримки України на 100 млрд євро на тлі затримки допомоги від США. Їх Київ нібито зможе отримати протягом наступних п’яти років. Перед зустріччю в Брюсселі Столтенберг не став коментувати це питання, але підтвердив, що Україна потребує надійної та довгострокової підтримки.

“Очевидно, що нам потрібні нові та великі гроші для України на багато років вперед. Уся ідея нинішнього обговорення зобов’язань та інституційних рамок підтримки полягає в тому, щоб забезпечити більшу передбачуваність і більшу впевненість у тому, що гроші надходитимуть щомісяця, щороку в довгостроковій перспективі. Не буду вдаватися в подробиці. Остаточного рішення на сьогоднішньому і завтрашньому засіданні не буде. Ми сподіваємося, що ми просунемося вперед до консенсусу, і тоді до саміту НАТО в липні цього року в нас буде угода”, — зазначив генсекретар Північноатлантичного альянсу.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон закликав союзників по НАТО збільшити витрати на оборону і виробництво для підтримки України на тлі російського вторгнення, що триває. Варто зазначити, ініціативу генсека Столтенберга про виділення Україні довгострокової фінансової допомоги вважають хорошою також у Латвії та Фінляндії.

“Гроші надходитимуть від країн-членів Альянсу. Я думаю, що це дуже гарна пропозиція генерального секретаря. Нам потрібно подумати про те, як ми можемо об’єднати наші ресурси, щоб ефективніше допомагати Україні”, — сказав міністр закордонних справ Латвії Крішьяніс Каріньш.

“Нам потрібні довгострокові, стійкі зобов’язання щодо надання допомоги Україні, а також щодо її підтримки на шляху до членства в НАТО і ЄС. Щодо фінансування, нам ще з цим потрібно розібратися. Але Фінляндія всім серцем підтримує цей принцип”, — прокоментувала допомогу Україні міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен.

Інформацію про те, що у Єнса Столтенберга є план виділити Україні 100 млрд євро, підтвердила міністерка закордонних справ Бельгії Хаджа Лабіб. Але вона підкреслила, що сьогодні-завтра це питання не вирішиться.

“Ви знаєте, що генеральний секретар Єнс Столтенберг вніс пропозицію про виділення Україні 100 млрд євро протягом п’яти років. Ми проаналізуємо, наскільки здійсненна ця пропозиція. На цей момент рішення не буде ухвалено, але нам потрібно підготуватися до Вашингтонського саміту. Зрозуміло, що сьогодні Росія є однією з головних загроз”, — заявила очільниця Міністерства закордонних справ Бельгії.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба візьме участь у засіданні Ради Україна — НАТО в Брюсселі. Про це повідомили в Міністерстві закордонних справ України. За інформацією відомства, засідання заплановано на 4 квітня. Кулеба проведе зустрічі з колегами з інших країн. Ключову увагу приділять збільшенню військової допомоги Україні, зміцненню протиповітряної оборони, спільному виробництву зброї та конфіскації російських активів на користь України.

Читайте також: Україні потрібна ясна “дорожня карта” для вступу до НАТО, — Блінкен під час візиту до Франції

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 3 квітня зустрівся з президентом Фінляндської Республіки Александром Стуббом у Києві.

Прямий ефір