Тисячі росіян шукають родичів, які зникли на війні проти України: про проєкт “Хочу знайти” розповів Матвієнко

Російські військовополонені. Фото: uatv.ua

Окрім звернень російських військовослужбовців, які заявили про бажання здатися в полон, український державний проєкт “Хочу жити” минулого року отримав близько 3 тис. звернень від родичів військових, які не можуть їх знайти. У зв’язку з цим Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими було запущено гуманітарний проєкт “Хочу знайти”, адже на території Росії родичі не можуть отримати необхідну інформацію про своїх мобілізованих. Російська влада приховує її свідомо. Про це сьогодні, 20 лютого, сказав в ефірі FREEДОМ речник проєкту “Хочу жити” Віталій Матвієнко.

“З низки різних причин. Наприклад, щоб не робити виплати згідно із законодавством, щоб приховувати кількість втрат, щоб у принципі людина перебувала у невіданні… Усі просто зниклі безвісти — на цьому питання закривається у них”, — пояснив гість ефіру.

Проєкт “Хочу знайти”, наголошує він, дає можливість росіянам отримати інформацію про родичів від офіційних джерел в Україні та стимулює обміни.

“Щоб громадяни Російської Федерації від офіційного джерела з території України змогли отримувати таку інформацію щодо своїх рідних. Або він у полоні, або дійсно безвісти зниклий, або загиблий, і тіло перебуває на території України, або загиблий, і тіло перебуває на території Росії. Це можливо, коли відбувається репатріація тіл загиблих. У нас був випадок, коли росіянка звернулася до нас за проєктом “Хочу знайти”, і отримала офіційну відповідь з території України, з нашого боку, що її родич загинув і тіло перебуває на території Росії вже понад два місяці. Звісно, з такою інформацією вони мають йти до своїх представників влади та вимагати. Якщо загинув, перебуває на території України, щоби відбувалася репатріація тіла. Якщо статус військовополоненого, щоб його змінювали, вносили до списку, щоб йому ставили статус “військовополонений” вже на території Росії. Це стимуляція обмінів, що, зі свого боку, добре і для України, ми зможемо повертати наших захисників та захисниць додому”, — коментує Матвієнко.

Він зазначив, що якщо російський військовослужбовець потрапив у полон, інформацію родичам про нього надати не надто складно. Інша річ, якщо йдеться про загиблих росіян.

“Це дуже складний процес та не дуже швидкий. На війні люди дістають різних каліцтв, аж до того, що людину дуже складно впізнати, іноді, скажімо, тільки по зубах. Або можуть бути татуювання. Всі ці нюанси, коли родич із Росії заповнює анкету проєкту “Хочу знайти”, він має вказати про родича, якого шукає. Зуби, карти, фотографії, татуювання, шрами, не було пальця, наприклад, на правій нозі, руці ще до того, як він пішов воювати. Вся ця інформація обробляється”, — розповів гість ефіру.

Проєкт працює як із відкритими, так й із закритими базами даних.

“Є гуманітарний проєкт на території України “На щиті”. Завдяки цим хлопцям вже обробили, знайшли та підтвердили понад 70 тис. загиблих військових армії Росії. Ми й звідти беремо інформацію. Коли людина заповнює дані, бот може видати інформацію одразу: якщо росіянин, припустимо, у полоні. Якщо ця інформація ще не оброблена, вона може оброблятися довго. Але немає потреби заповнювати форму раз на місяць, щоразу — одного разу достатньо. Бот працює нон-стоп. Якщо інформація потрапляє щодо цієї людини, то він її видаватиме родичу”, — розповів Віталій Матвієнко.

Читайте також: “Хочу знайти”: запущено єдиний центр пошуку російських військових в Україні (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, український державний проєкт “Хочу жити” опублікував імена російських військових, яких Москва відмовляється повертати додому. У переліку 200 осіб. Україна йде на безпрецедентний крок і готова регулярно публікувати списки російських військовослужбовців, яких РФ викреслює зі списків на обмін, пишуть у Telegram-каналі проєкту. Дружини російських військовополонених вирішили створити в Україні громадську організацію “Наш вихід”, аби допомогти жінкам знайти своїх рідних, які потрапили в полон.

Прямий ефір