Після повномасштабного вторгнення в Україну російська окупаційна армія використовує на полі бою найрізноманітніші види озброєння. Для ударів по українській території окупанти дуже часто використовують ракети “Кинджал”, “Іскандер-М”, “Онікс” і “Калібр”.
Однак останнім часом російська армія для ударів по території України почала використовувати новітні гіперзвукові ракети типу “Циркон”.
“Цирконієві” атаки по Києву
Згідно з інформацією Київської міської військової адміністрації, внаслідок ворожої атаки 7 лютого в столиці загинули четверо людей і понад 40 отримали поранення різного ступеня тяжкості. За інформацією групи Monitor, тоді російська армія атакувала Київ саме ракетами типу “Циркон”.
Експерти відзначають нетрадиційну для російських ракет траєкторію польоту.
Крім цього, було встановлено, що снаряди запускали з території окупованого Криму. Найімовірніше, з універсального вертикального пускового контейнера, зокрема, з 3С-14.
“Ми звернули увагу на нетипову траєкторію однієї ракети під час ранкової ракетної атаки. Вона була запущена з Криму і влучила в районі Києва. Наразі мережею поширюється фото деталі, яка, ймовірно, може відповідати цій ракеті. Попередньо це була перспективна крилата гіперзвукова крилата ракета ЗМ22 “Циркон”, — йдеться в повідомленні.
При цьому, фахівці зазначають, що подолання гіперзвукового рубежу не спостерігалося, а характеристики польоту схожі на гібрид “Кинджала” і “Онікса”.
На опублікованих фото видно маркування “3М22”, а також пронумеровані деталі, що може свідчити про те, що виріб перебуває на стадії розробки та випробувань.
Пізніше в Києві було виявлено уламки, які ідентифікували як частини саме “Циркону”. На цьому етапі до роботи долучилася OSINT-спільнота.
За даними Міністерства оборони РФ, ракета 3М22 “Циркон” може уразити ціль на відстані від 350 до 1000 кілометрів. Висота польоту ракети — близько 28 кілометрів. Маса бойової частини — від 300 до 400 кілограмів.
На сьогодні “Циркон” стоїть на озброєнні одного фрегата й атомних підводних човнів, приписаних до Північного флоту.
На відміну від ракет “Кинджалів”, які запускають з літаків, “Циркони” розробляли для базування на кораблях і підводних човнах з можливою адаптацією під наземні пускові установки.
Читайте також: “Кинджал” “Петріоту” не перешкода: як ЗСУ розвінчали міф про гіперзвукову “суперзброю” з РФ
Думки експертів
Детальніше про використання російських ракет типу “Циркон” у війні проти України в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
ІГОР РОМАНЕНКО: Із “Цирконами” боротися складніше
— “Кинджал” — це балістична модернізована балістична ракета комплексу “Іскандер-М”, і росіяни роблять її зі швидкістю більше ніж п’ять Махів, тобто п’ять швидкостей звуку. Для цього її приєднують до МіГ-31. І до швидкості ракети — не гіперзвукової — додається швидкість літака, і вони проходять за ці п’ять Махів.
Для чого досягається максимальна швидкість? Для того, щоб вона могла проходити систему протиракетної оборони. Ракета “Циркон” сама по собі має таку швидкість.
“Циркони” можна розміщувати не тільки на надводні кораблі, а й на підводні човни. І тут вивчається питання можливості старту. Там дальності і характеристики невеликі, але швидкості серйозні. І тому з ними, звісно, боротися складніше.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: РФ використовує Україну як полігон для випробування своєї зброї
— Можливо, вони використовують нашу війну як полігон для використання своєї нової зброї. Ракета “Циркон” — багато розмов про те, що це поки що гібрид “Кинджала” і “Онікса”, що вона якась непохитна.
Вони люблять розповідати казки про те, що ракети “Кинджал” нібито не можуть бути знищені сучасними перспективними засобами ППО. Те ж саме вони розповідають про ракету “Циркон”.
Що це за ракета? Вона готувалася як протикорабельна ракета, про дальність її польоту немає точних даних. Є інформація, що вона може літати від 400-600 до 1000 кілометрів. Її швидкість анонсують як дев’ять Махів — це трохи більше ніж 11 тисяч кілометрів на годину або три кілометри на секунду.
І вона має можливості боротьби з силами протиповітряної та протиракетної оборони. Крім того, там є система захисту мало не за системою Stealth.
Але судячи з уламків цієї ракети, вона не влучила в ціль. А значить, що її можуть знищувати наші засоби ППО. Найімовірніше, її збив зенітно-ракетний комплекс Patriot.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Заявлені тактико-технічні характеристики “Циркону” не підтвердилися
— Територія України використовується Росією як своєрідний військовий полігон для випробування новітніх зразків озброєння.
Але водночас відзначимо і позитивний момент цієї новини. Заявлені тактико-технічні характеристики нібито гіперзвукової ракети “Циркон” не підтвердилися.
Ба більше, Збройні сили України вкотре спростували міф російської сторони про “Циркон” як зброю, якій немає аналогів.
Перший момент: “Циркон” не подолав гіперзвуковий бар’єр. Тобто та страшилка, якою Путін лякав країни НАТО, виявилася не більше ніж мильною бульбашкою, яка лопнула завдяки ефективній роботі української ППО.
І друга страшилка, яку Путін намагався просувати, або продав НАТО в моменті військово-політичного тиску: “Циркон” неможливо збити. Як виявилося, українська ППО збиває не тільки “Іскандери” і “Калібри”, а й “Циркони”.
Читайте також: У Росії є дві ракети, які там вважають верхом технологічного генія, — Коваленко