Після Саміту миру в Швейцарії у списку на обмін між Україною та Росією вперше з’явилися цивільні особи, які були затримані Російською Федерацією до початку повномасштабної агресії. За 2,5 роки Україні вдалося повернути з полону 3 405 осіб, включно зі 161 цивільним, а також 866 дітей. Про це в новому випуску проєкту “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
“Після Саміту миру в нас відбулося два обміни військовополоненими, у нас продовжилося повернення українських дітей. У нас уперше за дуже багато років з’явилася можливість повернути цивільних осіб. І вперше в цьому списку з’явилися цивільні, які були затримані Російською Федерацією до початку повномасштабної агресії, тобто до 2022 року”, — сказав він.
Лубінець наголосив, що для повернення дітей, цивільних і військовополонених необхідні різні підходи.
Основна проблема процесу з повернення незаконно депортованих українських дітей полягає в тому, що немає механізму верифікації, підтвердження даних. На цей час можна говорити про близько 20 тисяч українських дітей, які були незаконно депортовані або незаконно переміщені російською владою. Але ця цифра не остаточна.
“У нас немає основного — у нас немає механізму верифікування, підтвердження таких даних. Ми фізично не можемо приїхати на територію Російської Федерації, на тимчасово окуповану територію. РФ закрила всі офіційні канали комунікації. Я неодноразово намагався використати можливості міжнародних організацій — насамперед Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), ООН. Я направляв їм офіційні листи, щоб вони у РФ вимагали повний доступ до українських дітей, повний доступ до інформації про них. Ну, як ви розумієте, росіяни на це не йдуть. Тому цифра точно буде змінюватися, і, найімовірніше, вона зростатиме”, — зазначив Лубінець.
За даними української сторони, понад 14 тисяч цивільних осіб незаконно затримали представники РФ.
“Цифра умовно офіційна. Тому що до нас надійшла інформація стосовно всіх цих людей, але коли навіть звертаєшся до їхніх рідних, які продовжують проживати на тимчасово окупованій території: “Чи готові ви офіційно написати заяву?”, то більша частина каже: “Ні, ми боїмося”. Вони бояться, тому що навіть звернення до офіційних українських органів буде трактоване російською окупаційною владою як якісь дії — співпраця, протидія “спеціальній військовій операції” тощо. Хоча в кримінальному праві РФ немає такої норми”, — розповів омбудсмен.
Дуже багато цивільних потрапили в полон після проходження так званої фільтрації.
“Наприклад, якщо ви проживаєте в якомусь [окупованому] населеному пункті, і хочете виїхати за його межі, вам треба мати спеціальний дозвіл. Дозвіл видає окупаційна адміністрація. А щоб отримати такий дозвіл, вам треба пройти так звану процедуру фільтрації. Тобто ви туди приходите, вам ставлять запитання, не тільки вам, але й членам вашої сім’ї, потім зіставляють, і на підставі цих відповідей можуть трактувати, що ви “потенційна загроза” для окупаційної влади, і ви їдете одразу “на підвал”, — повідомив Лубінець.
Третя категорія — військовополонені.
“Я не можу називати цифри щодо військовополонених. Це тактика нашої великої команди Координаційного штабу, яка займається поверненням військовополонених із РФ. Але цифра досить велика”, — уточнив спікер.
“Однак якщо цифра по дітях і по цивільних збільшується, то по військовополонених цифра зменшується. Тому що нам вдається повертати через процедуру обміну наших героїв, героїнь додому. Нам вдалося за весь цей час повернути 3 405 військовополонених, включно зі 161 цивільним. Дітей нам вдалося повернути 866″, — резюмував Дмитро Лубінець.
Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з омбудсменом Дмитром Лубінцем