Спікер угорського парламенту ратифікував вступ Швеції до НАТО. Тепер документ має підписати президент — на це у нього є 5 днів. Стокгольм відмовився від політики позаблоковості після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Разом із ним заявку на вступ до Альянсу подав і Гельсінкі. Фінляндії вдалося приєднатися до НАТО раніше, тоді як прийняття Швеції гальмували Туреччина та Угорщина, повідомляє FREEДОМ.
Найбільші військові навчання у Швеції за майже 30 років відбулися навесні 2023 року. За сценарієм шведські та британські морські піхотинці відпрацьовували штурми біля Стокгольмського архіпелагу. Тепер ще тісніше країни співпрацюватимуть у майбутньому, коли Швеція приєднається до НАТО.
“Швеція залишає позаду 200 років нейтралітету і неприєднання. Це великий крок. Ми повинні поставитися до цього серйозно. Але це також дуже відповідальний крок, який ми робимо”, — заявив прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.
Остання війна для Швеції закінчилася 1814 року — після неї країна відмовлялася ставати на чийсь бік у військових конфліктах або приєднуватися до будь-якого військового союзу.
“Бути нейтральним — це не означає бути наївним. Це насправді спосіб мислення, згідно з яким ми маємо бути самостійними, якщо почнеться війна. І саме тому, можливо, у 1950-ті та 60-ті роки у нас були четверті за чисельністю Військово-повітряні сили у світі, а також ми могли мобілізувати близько 800 тис. осіб, включно з резервістами, на випадок війни. Тож насправді це відповідь на те, що бути нейтральним у цьому сенсі не означає бути пацифістом”, — пояснив куратор Музею шведської армії Андреас Олссон.
Після Холодної війни Стокгольм скоротив витрати на оборону. Але повномасштабне вторгнення Росії в Україну переконало Швецію, а разом з нею і Фінляндію, відмовитися від нейтрального статусу і позаблоковості. І 18 травня 2022 року обидві країни подали заявки на приєднання до НАТО. Гельсінкі стали 31-м членом Альянсу ще минулої весни. Приєднання Стокгольма загальмувала Туреччина та Угорщина. Лише наприкінці січня цього року президент Туреччини нарешті дав добро на вступ Швеції. А минулого тижня аналогічне рішення ухвалили депутати угорського парламенту.
“Це історичний день. Це робить НАТО сильнішим, Швецію безпечнішою, а всіх нас — більш захищеними. І також посилає дуже чіткий сигнал президенту [РФ Володимиру] Путіну, що двері НАТО відкриті. Ми повинні пам’ятати, що він вступив у війну, щоб закрити двері Блоку. Він домігся прямо протилежного. Після приєднання Фінляндії, як ви пам’ятаєте, кордони НАТО з Росією збільшилися приблизно вдвічі. Швеція тепер стане членом Альянсу, а Україна близька до членства, як ніколи раніше”, — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Тепер вступ Швеції ратифікував спікер угорського парламенту — останнє слово за президентом країни. Згідно з процедурою ратифікації, він має дати добро на вступ Стокгольма протягом п’яти днів.
Читайте також: “Позаду — 200 років нейтралітету і військового неприєднання”: Швеція стане 32-м членом НАТО (ВІДЕО)