Це показує мізер підтримки РФ на міжнародній арені: про значення резолюції Генасамблеї ООН говоримо з нардепом Масловим

Голосування за резолюцію ГА ООН. Фото: facebook.com/dmytro.kuleba

12 жовтня на Генеральній Асамблеї ООН ухвалили резолюцію про невизнання псевдореферендумів, проведених Росією на тимчасово окупованих територіях України. 143 держави проголосували “за”, 35 — утрималися, 5 — “проти”.

Документ, окрім засудження “референдумів”, містить заклик держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ ООН не визнавати будь-які зміни статусу областей України, а також вимогу до Росії вивести свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Резолюцію не підтримали лише 5 країн: Білорусь, Сирія, Північна Корея, Нікарагуа та сама Росія.

Після підписання резолюції постійний представник України в ООН Сергій Кислиця потролив Росію у своєму Twitter, опублікувавши фото з біноклем, у якому намагався розгледіти, скільки країн підтримало Росію.

“О Боже! Я не можу бачити! Скільки, ви кажете, проголосувало за Росію? 4. Оце так!”, — написав Кислиця.

Ще напередодні 77-ї сесії ГА ООН президент України Володимир Зеленський поставив перед українською делегацією одним з пріоритетів активізувати відносини з країнами Латинської Америки, Африки та Азії. В умовах світової продовольчої кризи українським дипломатам було важливо пояснити, що стрімке зростання цін та дефіцит продуктів харчування своїм вторгненням в Україну створила саме Росія. І наша країна з завданням упоралася. Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

“Цей результат доводить: треба говорити з африканцями, азіатами, латиноамериканцями, доносити правду, переконувати. Історична резолюція ГА ООН продемонструвала, що Україну підтримали не лише наші євроатлантичні союзники, а й більша кількість країн Глобального Півдня”, — написав Кулеба про результати Генасамблеї у Facebook.

Глава української дипломатії резолюцію Генеральної Асамблеї назвав “успішною наступальною операцією на дипломатичному фронті із звільнення світу від російського руйнівного впливу”.

“По суті весь світ вчора сказав Путіну:

  • російські “референдуми” та спроби анексії нікчемні;
  • Росія має негайно та безумовно скасувати всі ці незаконні рішення;
  • Росія має негайно, повністю та безумовно вивести всі свої військові сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

І, зрештою, так усе і буде”, — підкреслив Дмитро Кулеба.

Росія як постійний член Ради Безпеки ООН на засіданні 30 вересня наклала вето на резолюцію S/2022/720 з засудженням так званих “референдумів” на тимчасово окупованих територіях України та вимогою виведення російських військ.

Потім країна-агресор намагалася добитися голосування за документ у закритому режимі, стверджуючи, що відкрите голосування політизовано. У підсумку 12 жовтня резолюцію все одно підписали.

Чим може обернутися для Росії анексія українських територій? Як реагуватиме світова спільнота на дії РФ? І які подальші кроки здійснить українська дипломатія? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов.

— Генасамблея ООН засудила спробу анексії на території України. Російські псевдореферендуми не мають жодної юридичної сили та не є підставою для зміни статусу українських регіонів. Що дасть Україні практично резолюція ГА ООН?

— Насамперед, слід зазначити, що це свідчення того, що країни, які входять до ООН, віддані єдності нашої територіальної цілісності та суверенітету України. Тут важливим є показник голосування.

Деякі країни африканського континенту, які раніше утримувалися чи не голосували, проголосували за резолюцію. І для нас це своєрідна велика перемога на дипломатичному фронті.

Після цієї резолюції будуть наступні, які стосуватимуться і відшкодування збитків Україні з боку Російської Федерації, і питання засудження військових злочинців кремлівського режиму, які розв’язали агресивну війну проти України.

— Анексію підтримали п’ять країн: Росія, Білорусь, Сирія, Нікарагуа та Північна Корея. Постпред України в ООН Сергій Кислиця дуже яскраво відреагував на їхніх представників і навіть спробував розглянути їх у біноклі. Таке голосування цих країн було очікуваним?

— Я гадаю, що було очікувано. Насправді це показує просто мізер тієї підтримки РФ на міжнародній арені, яку вона ще має, використовуючи свій дуже агресивний лобізм і вплив на інші країни.

Ареал можливого існування кремлівських злочинців скорочується. Вони повністю втрачають підтримку цивілізованого світу. І скоро їх ніде не прийматимуть, окрім цих кількох країн.

Російська делегація намагалася через маніпуляції нав’язати таємне голосування за документ.

— Вони сподівалися, що так голосів у них буде більше. Як ви думаєте?

— Нам добре відомі здібності Росії до такого агресивного лобізму, підкупу… Це їхня практика, їхня дипломатія. Вони використовують усі можливі незаконні засоби для того, щоб показувати, нібито мають підтримку на міжнародному рівні. Тому що навіть цими чотирма країнами вони хочуть показувати, що мають ще якийсь вплив на міжнародній арені. Ну, як ми з вами бачимо, з кожним днем, з кожною новою резолюцією — не лише ГА ООН, а й інших міжнародних організацій — цей вплив знижується і зводиться до абсолютного нуля.

— Анексію українських територій підтримали майже 80% російських громадян. Але ж ми розуміємо, що пропаганда намалює будь-які зручні Кремлю цифри, і достовірність таких соцопитувань у Росії викликає великі сумніви. На вашу думку, чи може ця цифра в 80% відображати реальність?

— Чесно кажучи, мені байдуже, які цифри намалювали в РФ. Вони живуть у альтернативній реальності, яку створили шляхом агресивної пропаганди серед свого населення. Але я хочу зазначити, що для нас, українців, які борються за свою незалежність, абсолютно байдуже, скільки підтримали… Ми як боролися за свою незалежність, так і продовжуватимемо — до наших перемог. А на їхню альтернативну реальність ми звертати увагу не будемо.

— Парламентська асамблея Ради Європи визнала режим Путіна в Росії терористичним. Чим важлива ця резолюція?

— Це дуже сильний сигнал. Там у резолюції зазначається, що є сигнал прискорити створення міжнародного трибуналу щодо злочину агресії, яку скоїла Росія щодо України.

Наш президент, наше міністерство закордонних справ, народні депутати наполягають на тому, щоб якнайшвидше було створено трибунал для розслідування та притягнення до відповідальності за злочини.

Там дуже багато зазначено різних фактів, зокрема питання Запорізької атомної електростанції та навіть участі Білорусі у допомозі РФ у веденні цієї війни. Для нас ця резолюція є черговою перемогою на дипломатичному європейському фронті.

Також по темі: З погляду міжнародного права це акт агресії: білоруське сприяння Росії у війні проти України оцінили експерти

— У Гаазі вже розпочали створення спеціального трибуналу для суду над Путіним та всім політичним керівництвом Росії. Як ви вважаєте, коли може бути створений цей суд і скільки країн згодні співпрацювати?

— Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи наближає цей момент. Гаага чи будь-яке інше місто в Європі… Нам важливий результат, щоб Путін та його кремлівські поплічники виявилися якнайшвидше на лаві підсудних. Тут ведеться досить складна, але дуже активна робота Офісом президента та міністерством юстиції для того, щоб якнайшвидше створити цей трибунал. Ми маємо підтримку на рівні колективних організацій в Європі. Ми маємо надзвичайно чітку підтримку країн Балтії, які знають, що таке агресія РФ. І я думаю, що ми дійдемо того, що ГА ООН теж підтримає створення такого трибуналу.

— ЄС також погодив невизнання паспортів РФ, виданих на окупованих територіях України. Ці документи вже не визнають і в самій Росії. Ті, хто біжить туди, відчувають труднощі з перетином кордону.

— Це ще не остаточне рішення. Остаточне рішення має бути за Європейським парламентом. Але тут я не маю сумнівів, що він підтримає відповідне рішення, і воно стане обов’язковим для всіх країн ЄС. Як ви знаєте, деякі країни, наприклад, сейм Литви вже на рівні своєї держави встановили, що не визнають таких паспортів. Це фактично показує реальну ціну цього папірця, який примусово роздавали мешканцям тимчасово окупованих територій. І насправді вони роздавалися з єдиною метою — щоб потім мобілізувати тих, хто отримує такі паспорти, на війну проти своєї країни України. Це є прямим військовим злочином, який чинить путінський режим.

— А які ще дії росіян в Україні кваліфікуються як військові злочини та порушення засад ведення війни?

— Починаючи від самого факту вторгнення і далі слідує вся палітра злочинів, які передбачені і національним законодавством, і міжнародним правом. Це, наприклад, тортури щодо наших військовополонених. РФ абсолютно не дотримується норм міжнародного гуманітарного права, норм Женевських конвенцій. Це і вбивства на тимчасово окупованих територіях, і тортури мирного населення, і сексуальне насильство, і примусове відібрання майна, і грабежі — це все включає поняття військових злочинів. І що також дуже страшно — примусова мобілізація наших громадян, які опинилися на тимчасово окупованих територіях з метою того, щоб вони воювали проти своєї країни, проти України. Це прямий військовий злочин.

Терміну давності у цих злочинів немає. Міжнародний трибунал для Путіна буде створено, і він обов’язково разом зі своєю свитою опиниться на лаві підсудних. І лише тоді, коли ми покараємо кожного винного у скоєнні військових злочинів на території України, українське суспільство зможе відчути, що справедливість перемогла.

Читайте також: Україну підтримали не лише євроатлантичні союзники, а й більше країн глобального Півдня, — Кулеба про резолюцію ГА ООН

Прямий ефір