Трильйон не за горами: населення Росії збирає рекордні борги (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Майже трильйон рублів заборгували росіяни за комунальні послуги. Цього року фіксується рекордний приріст — понад 100 мільярдів. Не платять громадяни Росії й за кредитами: понад половина боржників не виконують свої зобов’язання, повідомляє FREEДОМ.

Списки боржників з оплати комунальних послуг, розклеєні в під’їздах, — уже звична картина для Росії. Однак публічний осуд, схоже, не працює.

“Перше — це обмеження за доходами й зростання тарифів. Друга причина — це, власне, пов’язано взагалі із загальною платіжною дисципліною. Знаєте, коли в ситуації не до закону, коли загалом тут сотні-тисячі трупів й вся система йде шкереберть, люди думають: “А що я повинен платити?”. І ось це порушує платіжну дисципліну. “А що вони мені зроблять?”, — сказав головний економіст Офісу простих рішень і результатів Ярослав Романчук.

З боргами за комуналку Росія живе давно. Але протягом останніх 3 років ситуація помітно погіршилася — заборгованість стрімко наростала як снігова куля. До 2020 року збір комунальних внесків по будинку тримався на позначці 90-95%. Сьогодні цей показник опустився до 70-80%. У грошовому вираженні падіння досить відчутне. Уряд намагається покрити діру, що утворилася, шляхом збільшення вартості тарифів, однак цей метод показав свою неефективність, кажуть аналітики.

“У ЖКГ вже довгі роки діє принцип: ті, з кого можна отримати гроші, платять за тих, хто може собі дозволити не платити. А індексація тарифів націлена на компенсацію доходів, що випадають через неплатежі, за поставлені послуги. Рано чи пізно цей хибний принцип мав завалитися. Що і сталося цього року. Тих, хто може платити, стало менше, а тих, хто не здатен, — більше”, — зазначив лідер громадського руху “Народний житловий інспектор” Сергій Креков.

Астрономічних розмірів сягнули борги росіян і за кредитами. Згідно з офіційними даними, станом на вересень загальна сума боргів перевищує 32 трлн рублів. З початку 2023 року цей показник зріс на 10%. У громадян відчутно скоротилися доходи, яких тепер недостатньо, щоб платити за рахунками.

“Загальна платіжна дисципліна падає, загальна якість макроекономічної політики падає. Ось і банки, розумієте, в разі чого, є ж ще найчудовіше джерело поповнення ресурсів й залізання в кишеню населенню — це інфляція. Увімкнуть грошовий друкарський верстат, надрукують, обвалять рубль, ціни будуть там 20-30%… Ось ця інфляційна складова, девальваційна, вона є теж додатковим джерелом покриття боргів, яке ми спостерігаємо в організацій цього секторуа”, — сказав Романчук.

Приблизно половина від загальної кількості боржників (а це 21 млн осіб) не оплачує свої зобов’язання за кредитами. А третина тих, хто виплачує борги, витрачають на це понад 50% від свого заробітку, що свідчить про низький рівень доходів росіян, зазначають експерти. 

Читайте також: У росіян уже не вистачає грошей: про життя в кредит у РФ та до чого це призведе, розповів економіст

Прямий ефір