Карабах визнав владу Азербайджану і буде реінтегрований до його складу. Республіка, що проіснувала 32 роки, фактично капітулювала. Такий результат так званої “третьої карабаської” війни, що тривала менше одного дня, повідомляє FREEДОМ.
Напередодні Азербайджан відновив бойові дії в Карабасі. Офіційний Баку оголосив антитерористичну операцію, зажадав вивести звідти вірменські війська і розпустити місцевий уряд. Припинення вогню набуло чинності з 12:00 за Києвом. У Міноборони Азербайджану повідомили, що ситуація в регіоні перебуває під контролем їхніх військових.
“Досягнуто домовленості про припинення антитерористичної операції. Збройні сили Вірменії мають залишити свої бойові позиції в регіоні, скласти зброю і передати озброєння і важку техніку азербайджанській армії”, — заявив начальник пресслужби Міноборони Азербайджану Анар Ейвазов.
Зі свого боку прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звинуватив Баку в намірі втягнути Вірменію у військові дії. Єреван наполягає, що вірменських військових у Карабасі немає і не було від 2021 року (нібито їх вивели з регіону після попереднього спалаху військових дій восени 2020-го).
У МЗС Вірменії заявили, що вірмени в Карабасі теоретично можуть жити під управлінням Азербайджану, але діалог має бути налагоджений. Водночас прем’єр-міністр країни сказав, що Єреван не брав участі в жодних перемовинах, але нинішні домовленості приймає.
“Звичайно, ми ознайомилися з текстом угоди, хоча Республіка Вірменія ніяк не брала участі у формуванні цього документа і не була стороною обговорень. У будь-якому разі ми беремо до відома цю заяву”, — заявив Пашинян.
Прем’єр-міністр Вірменії поклав повну відповідальність за безпеку вірмен, які проживають на території Карабаху, на російських миротворців. А ще Єреван звернувся до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) з вимогою вжити заходів щодо дій Азербайджану. Місцева влада Карабаху напередодні повідомила про 27 загиблих і понад 200 поранених унаслідок військових дій. А в Адміністрації президента Азербайджану анонсували зустріч із представниками вірмен, які живуть у регіоні, щоб обговорити реінтеграцію населення на основі конституції та законів країни. Зустріч призначили на 21 вересня.
Тим часом у Telegram-каналах поширюється фото нібито аеропорту в Карабасі. Пишуть, що утворилося стовпотворіння людей, охочих покинути регіон на тлі інформації про вхід Карабаху під юрисдикцію Азербайджану. Водночас, згідно з досягнутими домовленостями, Баку нібито зобов’язується надати коридор для евакуації всіх, хто захоче покинути регіон.
Тему ескалації в Карабасі підняли на Генеральній асамблеї ООН. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган висловив підтримку діям Азербайджану, який оголосив про “локальні антитерористичні заходи”. Лідер Туреччини заявив, що Анкара підтримувала перемовний процес між Азербайджаном і Вірменією від самого початку, але Єреван не зміг скористатися цією можливістю.
“Як усі зараз визнають, Карабах — це територія Азербайджану. Нав’язування іншого статусу, крім цього, ніколи не буде схвалено. Ми підтримуємо кроки, зроблені Азербайджаном, який діє під гаслом “один народ, дві держави” для захисту своєї територіальної цілісності”, — заявив Ердоган.
Читайте також: У столиці Вірменії люди штурмують будівлю уряду (ВІДЕО)
Нагадаємо, радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що у випадку з Карабахом російська так звана “миротворчість” повністю показала своє обличчя. І додав, що “миротворці” кудись втекли, чого і слід було очікувати від Кремля. Подоляк попередив, що з Росією ніколи не потрібно мати справи.