11-12 грудня президент України Володимир Зеленський відвідав Сполучені Штати Америки. Під час візиту глава держави провів зустрічі з членами Сенату Конгресу, президенткою Міжнародного валютного фонду (МВФ) і з президентом США Джозефом Байденом. Результати поїздки — в огляді FREEДОМ.
Це вже третій візит Зеленського до Сполучених Штатів від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Він відбувся на тлі розбіжностей між демократами та республіканцями в Конгресі США щодо подальшої фінансової допомоги Україні на понад 60 млрд дол. Байден закликав законодавців не робити “подарунок Путіну” і схвалити допомогу Україні до різдвяних свят.
“Рішення, які ми ухвалюємо зараз, визначатимуть майбутнє в найближчі десятиліття, особливо в Європі. І це один із наступних моментів. Якщо Конгрес піде на святкові канікули до того, як схвалить додаткове фінансування для допомоги Україні, — це стало б найкращим подарунком Путіну з тих, на які він коли-небудь сподівався”, — сказав президент США.
В очікуванні голосування Конгресу Байден анонсував виділення Україні пакета у 200 млн дол. Як уточнив державний секретар США Ентоні Блінкен, туди ввійдуть боєприпаси для засобів протиповітряної оборони (ППО) і високомобільних артилерійських ракетних систем, артилерійські снаряди і ракети для подавлення радіолокаційних станцій. Блінкен попередив, що “якщо Конгрес не ухвалить рішення про виділення додаткової допомоги, це буде один з останніх пакетів допомоги у сфері безпеки, які США зможуть надати Україні”.
“Нам потрібно зробити так, щоб Путін продовжував зазнавати невдач в Україні, і щоб Україна домоглася успіху. І найкращий спосіб це зробити — ухвалити додаткову допомогу”, — наголосив Байден.
Своєю чергою Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання журналістів, знову відкинув ідею про мир із Росією ціною територіальних поступок. Він сказав, що йому “важко зрозуміти, ідея яких політичних сил полягає в тому, щоб запропонувати Україні відмовитися від своїх людей, від їхньої історії та пам’яті”.
“Як може Україна просто віддати свої території? Це абсолютне безумство. Це не по-християнськи. Там живуть наші люди, сім’ї, там діти і все це — частина українського суспільства. Ми говоримо про живих людей. Над ними знущаються, їх ґвалтують, їх убивали. Я не знаю, хто про це говорить, у мене до них одне запитання: чи готові вони віддати своїх дітей у руки терористів?” — сказав глава Української держави.
Напередодні Зеленський намагався переконати Конгрес США схвалити допомогу Україні, однак єдності серед американських законодавців досі немає. Нагадаємо, республіканці вимагають від Байдена поступок насамперед у питанні посилення міграційної політики та стримування навали нелегалів на мексиканському кордоні. Без цього голосувати за виділення коштів Україні відмовляються. Зі свого боку, Байден заявив, що США готові до компромісу, але брати фінансування України в заручники неправильно.
Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл назвав вкрай малоймовірним схвалення допомоги Україні до Різдва. А потім Конгрес піде на канікули.
“Це практично неможливо — навіть якщо ми досягнемо угоди — розробити її, провести через Сенат, спрямувати до Палати представників до Різдва. Але це не означає, що це неважливо”, — заявив Макконнелл.
Президент Байден наголосив, що хоче, щоб Україна виграла війну, і що мета Сполучених Штатів — щоб Україна була суверенною, сильною державою, яка може захищати себе, стримувати агресію і протидіяти Росії в майбутньому.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей у США 11-12 грудня. Усі вони стосувалися подальшої підтримки України у відбитті російської агресії, а також подальшого партнерства України з НАТО. Ключовою була зустріч двох лідерів — Володимира Зеленського та Джозефа Байдена. Було зроблено кілька важливих заяв. Про те, з якими результатами глава держави повернеться до України зі США, і чим закінчиться криза в Конгресі — міркували експерти.