Саме зараз і саме Україна захищає цілі та принципи Статуту ООН. А отже, саме зараз і саме в Україні вирішується те, яким буде майбутнє ООН та якою буде глобальна роль Організації Об’єднаних Націй. Про це заявив президент України Володимир Зеленський за підсумками зустрічі із генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем, який утретє від початку повномасштабної російської агресії прибув до України з візитом. Перемовини відбулися сьогодні, 8 березня, у Києві, інформує FREEДОМ із посиланням на пресслужбу глави держави.
Вітаючи Гутерріша, Зеленський наголосив, що саме зараз Україна перебуває на передовій реальної війни за принципи, на яких ґрунтується міжнародне право. І відзначив нещодавнє схвалення переважною більшістю держав — членів Генеральної асамблеї ООН резолюції “Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого і сталого миру в Україні”, запропонованої Україною та країнами-партнерами.
Під час перемовин сторони зосередилися передусім на безпекових питаннях — шляхах повернення української, європейської та глобальної безпеки, а також реалізації української формули миру. Також ішлося про повернення сотень тисяч громадян України, які були депортовані в Росію.
“Ми обговорили наші мирні ініціативи, зокрема формулу миру. Я окреслив нашу позицію та подальші кроки щодо її реалізації, зокрема проведення Global Peace Formula Summit. Ми маємо повернути всіх наших громадян додому, наших воїнів, яких утримують у російському полоні. Всі вони мають бути звільнені. Говорили про масштабне викрадення Росією українських дітей і про те, як урятувати їх від цього геноциду, як повернути їх в Україну, додому, до рідних. Дякую пану генеральному секретарю за підтримку нашої позиції щодо цих особливо чутливих питань”, — сказав глава держави.
За словами Зеленського, також погодилися, що продовження Чорноморської зернової ініціативи після 18 березня критично необхідне для всього світу. Він також акцентував на важливості продовження підтримки української гуманітарної ініціативи Grain from Ukraine (“Зерно з України”), у межах якої вдалося залучити майже 200 млн дол. та відправити понад 140 тис. тонн українського збіжжя до країн, які страждають від голоду.
Крім того, співрозмовники розглянули питання про те, як припинити російський ядерний шантаж і відновити порушену Росією безпеку всіх українських АЕС, зокрема Запорізькій.
“ЗАЕС має повернутися під повний український контроль — це питання глобальної, а не лише української безпеки”, — наголосив президент.
Зеленський поінформував генсека ООН щодо ініціатив для відновлення справедливості для України та всіх громадян, які постраждали від російської агресії та звірств окупантів.
“Зокрема, щодо нашої роботи для створення спеціального трибуналу стосовно злочину агресії Росії проти України та проєкту відповідної резолюції ООН, яка може підтримати наші зусилля заради фундаментальних основ міжнародного права. Сила права забезпечується справедливістю та неминучістю наслідків для того, хто порушує це право”, — заявив глава держави.
Зі свого боку Антоніу Гутерріш наголосив, що вторгнення Росії порушує міжнародне право, а територіальна цілісність України має бути відновлена в межах міжнародно визнаних кордонів. Він зазначив, що ООН продовжує надавати гуманітарну допомогу мільйонам українців та працює над мінімізацією глобальних наслідків військового конфлікту, який завдав величезних страждань українському народові та впливає на весь світ.
“Хочу висловити солідарність із тими, хто постраждав від війни, із тими, хто втратив близьких, із тими, хто був змушений тікати заради виживання”, — сказав генсек ООН.
За словами Гутерріша, реалізація зернової ініціативи дала змогу покращити продовольчу підтримку низки країн, що розвиваються, і наголосив на важливості подовження її дії та ефективного використання експортної інфраструктури Чорного моря відповідно до її мети.
“Антоніу Гутерріш відзначив особливу важливість безпеки Запорізької АЕС. За його словами, Організація Об’єднаних Націй готова запропонувати посередництво для досягнення повної демілітаризації території ЗАЕС, забезпечуючи відновлення нормальної роботи електростанції”, — йдеться у повідомленні.
Він також зазначив, що ООН продовжить працювати над розв’язанням гуманітарних питань, серед яких — обмін військовополоненими.
“Нещодавні шокувальні кадри вбивства українського військовослужбовця без суду й слідства є ще одним трагічним нагадуванням про те, що закони війни мають суворо дотримуватися”, — резюмував Антоніу Гутерріш.
Читайте також: На що чекати від головування Росії в Радбезі ООН у квітні — думка голови УГСПЛ