Тотальна брехня, ненависть до Заходу і байдужість до росіян: думка Леоніда Гозмана і глядачів FREEДОМ про майбутню “пряму лінію” Путіна

Володимир Путін. Фото: ap.org

У грудні має відбутися “пряма лінія” президента Російської Федерації Володимира Путіна, під час якої глава Кремля відповідатиме на запитання своїх співгромадян.

Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков не назвав конкретної дати проведення щорічного заходу, але уточнив, що його буде поєднано з великою пресконференцією Путіна.

Майбутня “пряма лінія” стане першою після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну в лютому 2022 року. Востаннє президент РФ спілкувався з народом у такому форматі в червні 2021-го, а пресконференція відбулася в грудні того самого року.

“Пряма лінія” як елемент передвиборчої кампанії Путіна

“Пряма лінія” існує в Росії з 2001 року. Раніше її проводили влітку, а велику пресконференцію, під час якої Путін спілкується з представниками ЗМІ, — у зимовий період.

У червні 2020 року через пандемію коронавірусу COVID-19 “пряму лінію” не проводили, натомість поєднали два заходи в грудні. Торік і “пряму лінію”, і велику пресконференцію було скасовано.

В американському Інституті вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW) вважають, що перенесення дати обох заходів зумовлене тим, що влада РФ хотіла запобігти інформаційним ризикам, пов’язаним із відповіддю Путіна на складні запитання про війну та міжнародну ситуацію.

Експерти впевнені в тому, що зараз Дмитро Пєсков навмисне не називав точної дати, коли може відбутися “пряма лінія”, що дає змогу Кремлю в будь-який момент скасувати захід.

“Розпливчастість, з якою Пєсков оголосив про два заходи в прямому ефірі, свідчить про те, що Кремль, можливо, бажає проявити гнучкість, щоб скасувати їх, якщо вони означатимуть занадто великі інформаційні ризики”, — повідомили в ISW.

За інформацією російських ЗМІ, “пряма лінія” і велика прес-конференція Володимира Путіна мають відбутися 14 грудня. Імовірно, під час форуму обговорюватимуть питання як внутрішньої політики (соціальна та економічна сфера), так і проблеми в міжнародних відносинах, а також торкнуться теми так званої “спеціальної військової операції” (“СВО”, так у РФ називають війну, розв’язану Росією проти України).

“Пряма лінія” і пресконференція Путіна відбудуться напередодні виборів президента Російської Федерації, які мають відбутися 17 березня 2024 року. На думку аналітиків, ці два заходи є елементом передвиборчої кампанії Путіна, хоча він ще публічно не заявляв про свою участь у виборах. У Кремлі сподіваються, що про це Путін оголосить найближчим часом.

Як пише російське опозиційне видання “Медуза” з посиланням на свої джерела в Адміністрації президента РФ, Володимир Путін у своїй передвиборчій кампанії 2024 року уникатиме теми повномасштабної війни проти України. Натомість він робитиме акцент на критиці “колективного Заходу”, яка є вельми популярною серед росіян, а також на образі РФ як “острівця спокою в бурхливому світовому хаосі”.

“Володимир Путін не буде концентрувати увагу своєї президентської кампанії 2024 року на війні в Україні, а скоріше зосередиться на так званій “стабільності Росії” і критиці Заходу”, — підтвердили експерти Інституту вивчення війни.

Щоб тема війни справила позитивний вплив на президентську кампанію, потрібні дуже серйозні успіхи на фронті, а їх якраз у російської армії немає. Свого часу це усвідомила прокремлівська партія “Единая Россия”: використання теми війни в Україні напередодні виборів до Державної думи у вересні 2023 року виявилося неефективним і контрпродуктивним.

Читайте також: Буде багато цифр і мінімум теми війни, — Єловський про “пряму лінію” Путіна

Думки глядачів телеканалу FREEДОМ

Телеканал FREEДОМ провів опитування серед своїх глядачів: “Кремль готує “пряму лінію” з Путіним. Що б ви у нього запитали?

Серед найцікавіших думок:

  • “Спитають, де чоловіки, а він: “Пішли у фермери (добрива)”;
  • “Як тобі живеться, усвідомлюючи, що сотні мільйонів людей по всьому світу бажають тобі здохнути, і чим швидше, тим краще?”;
  • “Путін жити не може без того, щоб особисто не зомбувати брехнею росіян! Адже він – фокус брехні про війну в Україні. Про що буде говорити? Схоже, готуватиме ґрунт для того, щоб погнати на фронт (бійню) ще більше росіян, а в самій РФ уже відкрито ввести фашистський концтабір. Запитання Путіну такі б поставив: 1) Ви усвідомлюєте, що в історію РФ ви ввійдете навіть не як горе-політик, а як просто z-бандит? 2) Психоаналітики, вивчивши вас, стверджують, що ви завжди таємно мріяли стати новим Гітлером, і явно читали його книги. Ви підтверджуєте це? Чи ваш кумир все ж таки Сталін, якого при вас невипадково ж у РФ посилено шанують? 3) Коли ви офіційно оголосите, що в РФ уже готовий z-концтабір, і дасте відмашку вашим z-псам просто розстрілювати на місці за будь-яку Правду про війну в Україні і про вас особисто?”;
  • “Що б він сказав в останньому слові, якби Гаазький трибунал засудив його до довічного терміну, який він має провести у відкритій клітці на площі?”;
  • “Я б хотіла в нього дізнатися: чому він саме російськомовний Донбас зносить з лиця землі? Львів, Київ не чіпає. Чому не любить росіян? Також і в Росії росіяни страждають, там усі привілеї азіатам”;
  • “Цікаво, коли він уперше збрехав, і від чого він більше отримує задоволення — від війни чи від влади?”;
  • “Запитав би: “Ти справжній Путлер чи двійник?”. І ще: чи не боїться він повторити долю свого кумира — Сталіна? Уб’є його найвірніший пес із його зграї собак. І останнє: він не боїться, що за його гріхи будуть розплачуватися його діти?”;
  • Та я знаю, що він відповість на всі запитання… У такого, як він, ніколи не було вибору, взяти хоча б Гітлера, Сталіна і всіх диктаторів світу… Але хотілося б, щоб на всі ці запитання він відповідав уже в Гаазі!”;
  • “Путлер доживе до суду, буде сидіти у в’язниці, і там згниє”.

Читайте також: Теми війни уникатимуть, у центрі уваги — “загниваючий” Захід: подробиці про передвиборчу кампанію Путіна (ВІДЕО)

ЛЕОНІД ГОЗМАН: Путіну наплювати на волевиявлення росіян

Майбутню “пряму лінію” президента РФ і думки глядачів FREEДОМ прокоментував російський опозиційний політик Леонід Гозман.

— Якщо все-таки буде ветовано тему війни на час передвиборчої кампанії Путіна, які теми для пропагандистів залишаються під час “прямої лінії”? Як вони представлятимуть Путіна в позитивному світлі?

— Ви їх недооцінюєте, вони вивернуться з будь-якої ситуації. Вони будуть свою ахінею нести незалежно від усього. Насправді російські пропагандисти не заветують тему війни, вони її розширять, вони будуть говорити про війну з усім світом, про війну із Заходом.

Невипадково Володимир Володимирович зараз зробив ще одне історичне “відкриття” (у нього їх навалом уже, найцікавіше з яких — що Україну нібито створив Ленін) із приводу князя Олександра Невського, який своїм співробітництвом з Ордою і схилянням колін перед ханом, виявляється, врятував Росію від Заходу.

На думку Путіна, Росія завжди воювала із Заходом. Він хотів знищити Росію, і зараз хоче знищити. І війна проти України — це просто один з епізодів “великої війни”, яка триває вже століттями, але в якій ми, звісно, однаково колись виграємо. Вони будуть говорити про це.

Ось про це вони і будуть говорити. Тобто, від військової теми вони не відмовляться, тому що вона все списує: слабкий рівень життя, ізоляцію. Війна взагалі все списує. Тому вони від цієї теми не відмовляться, просто її розширять.

— Невже росіяни не втомилися від цієї теми війни і від ворожості? На що йде основний розрахунок? На те, що тільки Путін нібито може врятувати їх від цієї “глобальної світової загрози”? Наскільки взагалі ця легенда має шанси на продовження? Чи не занадто вона затягнулася?

— Боюся, що якраз ця легенда має шанс на виживання, тому що люди в масі своїй дійсно вірять у ворожість світу до Росії. У нас абсолютно забута Антигітлерівська коаліція, у нас абсолютно забута зустріч на Ельбі, ленд-ліз, без якого Радянський Союз, скоріш за все, війну б не виграв (або, принаймні, відкотився б за Урал, а потім відновив би назад рух на Захід).

Ось про це всі забули. І люди в РФ готові повірити, і вірять у те, що до Росії всі ставляться дуже погано. Не тільки зараз, вони вірять у те, що до Росії погано ставилися завжди. Ось, завжди її нібито гнобили і всіляко намагалися поставити на коліна.

Тому це, на жаль, працює. І говорити про втому не доводиться, тому що це стало звичним способом життя. Це не потребує вже екзальтації чи ще чогось, від чого люди справді можуть втомлюватися. Ні, це вже стало абсолютно звичним станом, люди до цього звикли. Люди вже забули, що буває інший стан, крім стану війни.

Путін перевів Росію в такий стан, у якому була Океанія в Орвелла, пам’ятаєте? Океанія весь час воювала то з однією супердержавою, то з іншою. Ніхто вже не пам’ятав, навіщо вона воює, за що вона воює. І навіть забували, з ким вона воює. Але, тим не менш, стан війни став єдиним можливим і природним станом. Ось це те, що, на жаль, зараз відбувається в Росії.

— Телеканал FREEДОМ поцікавився у глядачів: щоб вони запитали у Путіна під час “прямої лінії”. Одна з глядачок написала: “Як далі вибудовуватимуться міжнародні відносини РФ з іншими країнами? Якщо ви міжнародний злочинець і диктатор, економіка на нулі, народ їсть хліб у кредит, пенсіонери злидарюють, селища, села, малі міста померли або на межі вимирання? Демографія — на нулі. Як будете рятувати ситуацію? Ви ж гарант Конституції. Я питаю вас, бо народ — є влада, а ви маєте дати відповідь”. Дійсно, а як у такій ситуації Путін вибудовуватиме масштабні міжнародні відносини?

— Російська Федерація зовсім нещодавно підписала угоду про військове співробітництво — я навіть забув із ким — чи то з Буркіна-Фасо, чи то ще з якоюсь “великою африканською державою”. Звісно, вони видаватимуть це все за співпрацю, це їжакові зрозуміло.

Але я не виключаю того, що Путін сподівається перемогти Захід у цій війні. Він Захід не тільки ненавидить, а й зневажає. Він зневажає Захід за повагу до прав людини, за повагу до закону тощо.

Я не ідеалізую Захід. Навпаки, у мене великі претензії до НАТО. Якби вони дали Україні танки не тоді, коли дали, а на півроку раніше, то ви вже вийшли б до Криму. Я думаю, вони чекали, поки побудують “лінію Суровікіна”. Дуже дивна політика.

Але, тим не менш, на Заході, порівняно з іншими частинами планети, поважають права людини і все інше. Ось за це Путін їх просто зневажає. Тому не виключено, що він бачить майбутнє досить-таки оптимістично.

У нього явно був переляк у перші місяці війни, коли ваші війська почали дуже ефективно наступати. Коли була паніка росіян у Харківській області, коли довелося залишити Херсон і так далі. Зараз він трошки прийшов до тями, оскільки він дуже боявся вашого контрнаступу, і вважав, що там що-небудь може страшне статися.

Президент Зеленський попереджав про небезпеку завищених очікувань від контрнаступу ЗСУ. Це дійсно дуже небезпечно. Я думаю, що зараз Путін почувається значно впевненіше, ніж кілька місяців тому.

— Запитання до Путіна і коментар від наступної глядачки: “Давно нешановний, скажіть, до яких пір ви маєте намір продовжувати це свавілля? Невже так страшно вмирати? Ви так сильно боїтеся смерті, що готові стати тим, ким ви стали? Я перебуваю в Росії, мені 45 років, я лікар, у мене троє дітей. Усі хлопчики. Я перебуваю в хронічному тривожному стані, дуже пригнічена. Хочу виїхати, але не можу через дітей, батько їх не відпускає, та й грошей на виїзд немає. Прошу допомоги в демократичних країн у поваленні диктатора. Адже це в інтересах усього світу”. Як ви вважаєте, як багато людей усередині самої Росії вже готові просити допомоги у кого завгодно, щоб тільки позбутися цього диктатора і вічно тривожного стану за своїх дітей і взагалі за майбутнє?

— Я дуже сподіваюся, що ця дама написала своє запитання якось так, щоб її не можна було вирахувати. Що стосується того, хто готовий пробачити хоч чорта, хоч Байдена, хоч кого хочеш.

Я вважаю, що людей, які різко не сприймають систему, в Росії зараз 15-20%.

Можна сказати, що це мало. Але це чимало, тому що людей, які її активно підтримують, значно менше, ніж 15-20%. Основна маса населення індиферентна, ні на що не звертає уваги. Така в них позиція.

— Політолог Олександр Кинєв щодо заяви Путіна про згоду балотуватися на новий термін, яка не відбулася 4 листопада, сказав, що це “інформаційний розігрів” президентської кампанії, яка триває з весни 2023 року. Для чого режиму розігрівати кампанію, якщо Путіну абсолютно все одно на волевиявлення людей?

— На волевиявлення йому наплювати. Вибори не мають жодного стосунку до вирішення питання про те, хто буде президентом Російської Федерації. Буде Путін, природно. Відсоток буде намальовано, який потрібно.

Але у Путіна є кілька дуже важливих завдань на цих виборах. Перше завдання: він має показати незгодним і незадоволеним ним людям, що переважна більшість населення за нього.

Друге: він має показати своїм елітам, що він ще крутий, що він сильний. Так, він злякався під час путчу Пригожина. Так, він не взяв Київ за три дні, але Пригожина вбив. А на виборах він отримує рівно стільки, скільки хоче і все контролює.

Аналогічний сигнал він має подати Заходу, щоб вони не думали, що він ослаб. Що можна дивитися, а хто буде замість нього: “Ні, я буду. І ви на мене орієнтуєтеся, і зі мною намагайтеся домовлятися”.

Ось це реальні завдання передвиборчої кампанії і того, що він називає виборами президента. Тому розігрувати треба обов’язково.

Читайте також: Такої ганьби Росія не бачила 400 років: звернення Путіна до російського народу оцінили глядачі FREEДОМ та експерти

Прямий ефір