Політтехнолог Борис Тізенгаузен в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA наочно пояснив, чому в РФ фіксується розквіт пропаганди, чим залякують росіян, і чому заяви про верховенство Росії та розвал США — звичайні міфи.
— Навіщо російська пропаганда так багато уваги приділяє жахам життя в Америці?
— Все просто. Щоб відвести погляд росіян від того бруду, що їх оточує. Просто треба показати, що десь ще гірше.
— У подібних передачах на російському ТБ часто наголошують на темі ЛГБТ, виставляючи цю спільноту в негативних фарбах. І вони чомусь дуже бояться, що подібні історії обов’язково мають відбутися в Росії.
— Парадокс у тому, що частина росіян, які подорожували Європою, на власні очі бачили, що там все нормально і немає проблем. Але чомусь, приїжджаючи до Росії, вони починають вірити в “гей-атаки” і таке інше. Якби вони знали, скільки в російському уряді представників ЛГБТ, то, напевно, жахнулися б. Ми не жахаємось, бо для нас це абсолютно нормальна річ. Гей-парад для них взагалі — головна страшилка.
— Ще один парадокс — спосіб життя пропагандистів РФ. Вони мають нерухомість за кордоном, пересуваються дорогими авто. При цьому закликають народ до тяжкої фізичної праці, мовляв, тільки тяжко працювати треба.
— Найцікавіше, що “огидний” “загниваючий Захід” чомусь так манить дітей російських чиновників. Наприклад, син Медведєва, дочка Пєскова. Усі пропагандисти їдуть туди, бо їм подобається. Але там вони поводяться абсолютно по-іншому. Той же Кисельов, наприклад, відпочиває у Дубаї. А чому не Геленджик? Для росіян у пропагандистів є своя правда. Але для себе, звісно, — своя власна.
— Уже не вперше я чую з вуст експертів у пропагандистських студіях про те, що в Росії з Китаєм усе гаразд. Що ж насправді відбувається у відносинах цих двох країн?
— Так, вони намагаються продати російському телеглядачеві історію, що Китай — великий друг Росії. Насправді це не так. Китай великий друг себе. Китай користується тим, що Росія перебуває під санкціями у слабкому стані та тим, що багато ринків для Росії закриті. Тому Китай каже Росії: “Я твій великий друг, але ти мені продай, будь ласка, енергоносії за наднизькими цінами”. А коли постає питання про те, що було б непогано зустрітися Сі Цзіньпіну та Володимиру Путіну, китайський лідер відмовляється від зустрічі.
— А чи справді китайські високотехнологічні компанії зараз повертаються на російський ринок?
— Так, є таке. І Китай нарощує товарообіг із Російською Федерацією. Але знову ж таки США можуть сильно погрозити пальцем через океан і запропонувати Китаю преференції на інших ринках. І Китай забуде про Росію.
І, до речі, чому росіянам не кажуть, що цього року Китай не інвестував у суперрозрекламований проєкт “Один пояс”, який планував охопити майже 4 мільярди людей. Китай фактично заморозив проєкт, бо боїться санкцій. Цзіньпін – хитрий дракон. Він хоче переобратися восени на третій термін, тому Путіна тримає якнайдалі й максимально викачує все, що може викачати з Росії.
— Мені здається, китайці з американцями завжди домовляться, бо найбільші торгові партнери — це не ті люди, з якими ти ламатимеш горщики.
Так, вони домовлятимуться. А Росія намагається сказати, що вона також світовий лідер. На що Китай каже: “Росія, подивися на себе, на ВВП, на економіку”.
— Чим загрожує Росії визнання державою-спонсором тероризму?
— Це означає, що всі, хто співпрацюватиме з російськими держкорпораціями, з великим бізнесом, отримають відповідне повідомлення. Великі світові компанії не захочуть йти на цей ризик, бо за співпрацю зі спонсорами тероризму можуть бути запроваджені й вторинні санкції. Тому, я думаю, що це гірше буде, ніж санкційний пакет. Масовий відтік інвесторів великих компаній із РФ забезпечений, якщо США ухвалять документ.
— Ще одна тема пропаганди РФ — це розкол США. Ці розмови мають підстави?
— Це абсолютне нерозуміння того, як влаштовано політику в США. Так, у різних штатах можуть бути різні закони. В одному штаті може бути легалізована марихуана, в іншому – ні. І так далі. Саме тому місцевій владі дали стільки повноважень, вони розуміють потребу своїх мешканців. І в цьому і є суть демократії: люди самі ухвалюють рішення щодо впливу на керівництво свого штату, що в них має бути. А росіяни взагалі не розуміють, що можуть голосувати та вирішувати щось за себе самостійно. Ось від цього нерозуміння і гадають, що Штати розколяться.
— Дуже смішно звучать погрози РФ забрати Аляску та навіть забрати Гаваї. Кожен житель Аляски отримує ренту від використання надр, від того, що качають нафту та газ на Алясці. Мені здається, що перед загрозою російського захоплення кожен житель Аляски зробить усе можливе, щоб продовжувати отримувати ренту від американського уряду, а не російського.
— За російського ще й доведеться доплачувати самому. От якби була програма з розрухи, тоді Росії треба було віддавати успішну територію. Через якийсь час, будь ласка: розруха, злидні, все готове. Але така програма тільки поки що на території Росії існує.
— Найулюбленіша тема всіх пропагандистів, яка дуже швидко знаходить відгук у серцях та умах російських громадян, звучить так: “Україна сама у всьому винна”.
— Це наступна фаза шизофренії. Якщо українці не хочуть до Росії, тоді придумаємо поділ між керівництвом країни та рядовими громадянами, що, мовляв, керівництво саме собі придумало, що йде до Європейського Союзу чи НАТО. А пересічні громадяни цього не бажають. Ось у них не спитали. Тому Росія нібито поверне справедливість. Це виключно тому, що вже немає аргументів пояснювати, чому на окупованих територіях наші співгромадяни їх ночами просто мочать.
Вони придумали, що “русский мир” тепер не лише про російськомовне населення, це якийсь світ, який може поширюватися туди, куди захоче і навіть не російськомовне населення. Тобто необов’язково захоплювати країну, щоб там було російськомовне населення. Заяви російських чиновників про зміну влади в Україні теж від нерозуміння того, що люди, виявляється, можуть обирати когось реально на виборах. Українці від росіян відрізняються тим, що ми можемо знести владу, яка вас не влаштовує, а вони — ні.
— Якщо я не помиляюся, понад 60% опитаних українців під час війни підтвердили, що підтримують вступ країни до НАТО.
— Так, уже перевалило за 60% тоді. Тому що ми орієнтовані на Європу, і нас не лякають європейські цінності. Нас не лякає європейський рівень життя. Нас не лякає союз, який може захищати ЄС.
Читайте також: Пошук Держдумою ворогів серед діячів культури – це політичне божевілля — Гудков
Американський телеканал CBS зняв документальний фільм “Arming Ukraine” (“Збройна Україна”), в якому розповідається про те, що нібито лише 30% зброї від союзників доходить на український фронт. Військовий та громадський діяч, генерал-майор СБУ, заступник голови СБУ у 2014-2015 роках Віктор Ягун в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA пояснив, чому інформація маніпулятивна.
Читайте також: Путін анонсував Третю світову війну ще у 2007 році — експосол Грузії у США