З початком повномасштабного вторгнення Росія посилила пропаганду — їй треба ретельно приховувати хоча б для внутрішнього споживача те, що вона почала агресію проти України. Тепер же методи пропаганди використовують для того, щоб виправдати катастрофу, що насувається як на фронті, так і всередині країни.
На допомогу приходять теорії змови. Конспірологія покликана навіяти простому російському обивателю, що на країну впливає якась важко подолана сила ззовні — колективний ворог в особі Заходу, таємні біолабораторії, кіборги в Збройних силах України, англосакські масони, що влаштували глобальну змову і так далі. Довести існування таких сумнівних явищ важко, тому найчастіше російські медіа вдаються до фейків, “жовтих” хитрощів, підставних очевидців, адже головне — правильна подача та частота таких повідомлень.
Поразка Росії в Харківській області, початок контрнаступу ЗСУ у Луганській та Херсонській областях, а також втрата Лимана — все це треба якось “подати” російському обивателю, якому ще зовсім недавно наполегливо говорили про те, що Росія “ще нічого не починала” і як і раніше, може “взяти Київ за три дні”. Адже паралельно оголошено часткову мобілізацію, яка насправді може виявитися повноцінною — закличуть стільки, скільки вважатимуть за потрібне.
Наразі пропагандисти і навіть чиновники обговорюють причини розгрому окупаційних військ. Тепер перед ними важке завдання — відбілити образ Путіна-переможця, який суттєво заплямований Збройними силами України. Кремлівські пропагандисти також не приховують і свого розчарування проведенням “часткової мобілізації”, обговорюючи незаконний заклик деяких чоловіків та звертаючи увагу на проблеми алкоголізму серед солдатів, які знову прибули на фронт.
Більше думок — в ефірі телеканалу FREEДOM.
ГРИГОРІЙ АСМОЛОВ, дослідник Королівського коледжу Лондона, експерт з російських інформаційних війн: Перед пропагандою завжди стоять конкретні завдання
Зазвичай це виправдання тих чи інших дій влади. І зараз, так чи інакше, одне із завдань пропаганди — це виправдання тієї мобілізації “часткової”, яка має місце в РФ… А з іншого боку, завдання пропаганди в Росії завжди — це реалізувати формулу, яка насправді супроводжує президента Росії Володимира Путіна з перших років його правління — “президент вище відповідальності”.
ОЛЬГА КУРНОСОВА, політичний аналітик: У Росії повно людей, які вірять у казки
Є люди, які цілком довіряють усьому, що каже російська пропаганда. Наприклад, результати опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки показали, що 35% росіян, а це просто колосальна цифра вважають, що Сонце обертається навколо Землі, а не навпаки. Можна, звичайно, кілька відсотків дати на якихось людей, які просто пожартували таким чином. Але однаково цифри колосальні. За останні 15 років правління Путіна кількість таких людей збільшилась на 7%.
Потоки брехні за стільки років збили людей з пантелику, що вони вірять у все, що завгодно, навіть у рептилоїдів. Я не знаю, скільки в Росії живе прихильників теорії плоскої Землі або яйцеподібної Землі, але є люди, які вірять у будь-що.
ДМИТРО ГРОМАКОВ, соціолог: Після оголошення мобілізації російські пропагандисти трохи розгубилися
Проведення мобілізації змінило докорінно всю пропаганду, весь пропагандистський наратив, який існував до цього моменту про те, що російська армія сильна, про те, що Україна впаде. Можливо, ця мобілізація порушила і певний консенсус веж Кремля, що призвело до розбалансування всієї системи Російської Федерації. Звідси й неузгодженість дій російських пропагандистів.
Я б не сказав, що йде викриття Путіна та демонстрація його слабкості. Справа в тому, що пропаганда розрахована на широкі маси, і в класичній схемі широкі маси завжди мають певний ступінь опортунізму по відношенню до влади і їм потрібні винні у владі.
Якщо ми розглянемо мету мобілізації як консолідації потенціалу РФ і включення у війну широкого загалу, тобто включення у війну тих людей, які за нею до цього моменту тільки спостерігали, зрозуміло, чому пропаганда шукає винних усередині влади. Як правило, це середня, виконавська ланка — їх можна вважати недбайливими боярами, які там підставляють свого царя. Тому наратив такого критиканства армії підтримуватиметься пропагандою, і він буде допущений у російському ефірі, тому що розрахований насамперед на масового споживача, який має отримати свою жертву, а потім “за царя та батьківщину” померти в Україні.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО, український політолог: Росія помилково зробила ставку на конфлікт між президентом України та головнокомандувачем ЗСУ
Коли тільки розпочиналося велике вторгнення Росії в Україну, Путін спеціально звертався до українського генералітету, до керівництва Збройних сил України, до керівників спецслужб, аби ті повалили владу в Україні та домовлялися з російським керівництвом. То був спеціальний сигнал. Мабуть, у Кремлі вже тоді сподівалися, що нібито українські військові дуже незадоволені політичним керівництвом і можна буде розіграти таку комбінацію.
Деякі українські політики, мабуть, дезінформували Кремль про те, що в Україні нібито всі незадоволені Зеленським, ще й трохи буде його повалення. А ось хто і як скинутий — це вже питання. Певне, сподівалися, що це зроблять військові. Але це не підтвердилося. Це вкотре показує, що у Кремлі абсолютно неадекватно сприймають ситуацію всередині України.
Очікування Кремля про те, що українська влада слабка, що її нібито ніхто не підтримує, не підтвердились. Виявилося, навпаки, підтримка на рівні 90% і більше. Єдність політичного військового керівництва теж виявилося під час цієї війни.
Говорять про нібито протиріччя між Офісом президента та Генштабом. Але при цьому практично у щотижневому режимі відбувається спілкування між американською та українською сторонами. З американського боку беруть участь помічник президента з національної безпеки Джон Салліван. З нашого боку бере участь керівник офісу президента Андрій Єрмак та командувач Збройних сил України Валерій Залужний. Ось вам приклад конкретної взаємодії з нашими головними західними партнерами — Сполученими Штатами.
Конспірологія заснована не на знанні, але в вірі. І, як правило, оперує даними, які звичайній людині неможливо безпосередньо перевірити. Ось він повинен або приймати на віру те, що він чує, або навпаки щось відкидати. Але тут ми підходимо до пропаганди, коли починають грати на темних інстинктах простих людей. На мій погляд, це справжнісінький злочин, коли людей починають зіштовхувати один з одним. У Росії зараз активно займаються створенням ворога – ксенофобією. Пропагандисти створюють образ ворога з українців, із Заходу. Путін фактично у своїй промові проголосив хрестовий похід проти Заходу.
На нас ця конспірологія не діє через одну просту причину: люди бачать, хто обстрілює, хто руйнує їхні будинки, хто вбиває простих громадян — російські війська. Але треба бути обережними. Одне з досягнень успішного ефективного українського спротиву — це єдність.
Читайте також: Конспірологія на службі Кремля: як пропагандисти маніпулюють свідомістю росіян