Російська окупаційна адміністрація наказала перевести в стан гарячого зупину четвертий енергоблок тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Цими діями, очевидно, Росія посилює ядерний шантаж.
Керівництво української національної компанії “Енергоатом” вже заявило, що це порушення законодавства України та норм безпеки.
Ситуація на ЗАЕС
Після підриву Росією 6 червня греблі Каховської ГЕС компанія “Енергоатом” наполягала на тому, що всі шість енергоблоків Запорізької АЕС необхідно перевести в холодний зупин.
П’ятий енергоблок, який працював у режимі гарячого зупину, російська окупаційна адміністрація перевела у холодний режим. Але водночас перевела у гарячий четвертий блок.
“Окупанти продовжують вчиняти злочинні дії. Вони вкотре порушують вимоги ліцензії на експлуатацію, виданої Держатомрегулювання України, щодо переведення всіх блоків станції в холодний зупин, а також вимоги МАГАТЕ. Це свідоме та навмисне порушення норм українського та міжнародного законодавства. На російських загарбників чекає невідворотне покарання”, — йдеться у зверненні президента Національної атомної енергогенеруючої компанії “Енергоатом” Петра Котіна до Офісу Генерального прокурора України.
Український персонал відмовився виконувати наказ російської окупаційної адміністрації щодо переведення четвертого енергоблоку в гарячий режим. Натомість це зробили співробітники компанії, залученої “Росатомом”.
Небезпекою є і наявність військової техніки, зброї та вибухівки на території АЕС та в машинних залах енергоблоків.
23 липня експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) виявили міни, розташовані в буферній зоні між внутрішніми та зовнішніми огорожами по периметру об’єкта. Наявність таких вибухових речовин гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі вважає несумісним із нормами безпеки МАГАТЕ.
Поки що інспектори МАГАТЕ не можуть отримати доступ до дахів реакторів ЗАЕС та їх машинних залів.
Наскільки реальною є сьогодні загроза аварії на ЗАЕС, яку мету переслідують російські окупанти своїм шантажем, і наскільки насправді можуть бути серйозними наслідки вибуху на ЗАЕС у разі, якщо такий станеться — в ефірі телеканалу FREEДOM говорили:
- Олег Коріков, тимчасово виконуючий обов’язки голови Держатомрегулювання;
- Ольга Кошарна, незалежна експертка із ядерної безпеки;
- Богдан Сердюк, голова профспілки ЧАЕС;
- Олексій Їжак, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень.
ОЛЕГ КОРИКОВ: На ЗАЕС непередбачуваний та безвідповідальний персонал
— Раніше була інформація про те, що заміновано територію, що прилягає до Запорізької атомної електростанції. Відкрито різні пристрої 750 кВ, 330 кВ.
Вже отримали інформацію від МАГАТЕ про те, що периметр також заміновано. На думку російських окупантів, це має захистити Запорізьку АЕС.
Але йдеться про протиправні заходи, які не мають нічого спільного із безпекою. Навпаки, порушуються стандарти безпеки МАГАТЕ, які не передбачають жодного мінування території: ні території АЕС, ні прилеглої території.
Ми не бачимо в цьому нічого спільного із забезпеченням ядерної безпеки. Це небезпечно.
На Запорізькій АЕС ми маємо непередбачуваний безвідповідальний персонал. Я маю на увазі персонал, який мобілізований окупаційною “владою”.
Це дуже великий ризик, як і взагалі, великий ризик перебування не авторизованого персоналу на Запорізькій АЕС.
Немає надійного підключення до енергосистеми, немає надійного джерела постачання води, втрачено систему аварійної готовності та реагування, кризовий центр не функціонує, зовнішній кризовий центр. Система радіаційного моніторингу вимкнена.
ОЛЬГА КОШАРНА: Військові РФ не узгоджують свої дії з “Росатомом”
— П’ятий енергоблок окупанти перевели в холодний режим вимушено — там почали текти парогенератори.
Після підриву греблі Каховської електростанції ЗАЕС перетворилася для РФ з економічного погляду на валізу без ручки. Її робота неможлива.
Підрив греблі Каховської ГЕС показав, що російські військові не узгоджують свої дії із “Росатомом”. То справді був сюрприз для “Росатома”.
“Росатом” планував переключити АЕС для постачання окупованої частини української території на півдні та в Криму.
Тепер вони вже розлучилися з надією отримати економічну вигоду і будуть шкодити максимально.
Росія продовжить грабувати станцію. Там є обладнання, якого нема на російських станціях. Також використовуватиме її як інструмент для шантажу.
Кінцевою метою окупантів є провокація з радіаційними наслідками. Саме тому вони і переводять 4-й енергоблок у гарячий режим.
Росіяни сподіваються таким чином зупинити контрнаступ у регіоні. Вважають, що всі будуть зайняті ліквідацією наслідків, потрібно буде евакуювати населення і буде не до наступу. Вони гратимуть на цьому максимально, оскільки фронт у цьому напрямі, як я розумію, важко, але просувається.
Я впевнена, що це не зупинить контрнаступ, як не зупинив контрнаступ підрив Каховської греблі.
“Росатом” нервує, що військові з ними не узгоджують дії.
БОГДАН СЕРДЮК: Росіяни хочуть завдати великих економічних збитків Україні
— Важко передбачити дії російських агресорів, але з досвіду захоплення Чорнобильської атомної станції багато військових, які перебували у нас на майданчику, поводилися так, ніби вони не уявляють, де перебувають і як бути з нами далі.
На мій погляд, вони хочуть завдати більшої економічної шкоди країні. Вивести з ладу найбільшу атомну станцію — це раз. З джерела прибутку та енергії перетворити на велику проблему — два.
Лише Чорнобильська станція мала тип реактора РВПК (реактор великої потужності канальний — ред.), інші атомні станції, зокрема ЗАЕС — ВВЕР (водно-водяний енергетичний реактор — ред.). Там по-іншому все працює.
Можна лише організувати вибух та вихід радіоактивних речовин, матеріалів на якусь дистанцію території. Багато фахівців у нас розглядають загрозу, співставну тій, яка була на “Фукусімі” в Японії. Це розплавлення активної зони.
Все одно це погано. Україна втрачає ядерний об’єкт генерації — раз. По-друге, можливо, доведеться відселяти як мінімум місто Енергодар. Воно може стати другою Прип’яттю в Україні.
Далі вже наскільки пошириться забруднення — невідомо. Сама радіація або радіоактивне ядерна збірка речовин, що використовується, довгоживуча.
ОЛЕКСІЙ ЇЖАК: Коли росіяни істерять, то починають лякати ЗАЕС
— Російські окупанти не скрізь допускають представників МАГАТЕ, які перевіряють Запорізьку АЕС, тому вони могли й не бачити раніше замінованих територій електростанції.
Коли їх пустили на нові об’єкти, нові території та частини станції, вони побачили те, що там знаходиться.
Як тільки росіяни починають очікувати на швидку деокупацію, у них починаються істеричні заяви, що може щось трапитися зі станцією.
Коли у росіян період заспокоєння, вони вважають, що їхня оборона та їхня лінія досить сильні.
“Росатом” кілька місяців займався набором людей для збройних сил Росії. Вони навезли багато людей. Наразі необхідність підривати станцію, щоб не віддати її до рук України, зменшилась. Алармізм навколо ЗАЕС став меншим.
Ті міни, які виявлені, не вказують на ймовірність такої великої аварії, як Чорнобильська.
Читайте також: Ризик виникнення аварії на енергоблоках українські фахівці оцінюють як максимально високий — ситуація на ЗАЕС (ВІДЕО)