Ситуація на ЗАЕС: наскільки далеко можуть зайти російські окупанти — обговорюють експерти

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

22 травня росіяни в черговий раз обстріляли за допомогою дронів та ракет лінію електропередач (ЛЕП) “Дніпровська”, через яку надходить електроенергія на тимчасово окуповану Запорізьку АЕС.

Таким чином, атомна станція всьоме з моменту окупації залишилася без зовнішнього електропостачання. Охолодження в басейнах та в зонах реакторів вдалося підтримати за допомогою дизельних генераторів, які можуть працювати в аварійному режимі не більше двох тижнів.

В “Енергоатомі” попередили, що у разі неможливості відновлення зовнішнього живлення станції може статися аварія, що матиме радіаційні наслідки для всього світу.

Також є небезпека того, що в якийсь момент дизельгенератори можуть не спрацювати, як це було свого часу на японській атомній станції “Фукусіма-1”.

Згідно з даними Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України, наразі територію енергоблоків №№ 1, 2, 4 окупанти фактично використовують як логістичну та військову базу.

У ГУР МО зазначають, що на майданчиках ЗАЕС на постійній основі перебуває особовий склад російських окупантів, бронетехніка та вантажівки. При цьому, дії армії РФ вже призвели до низки аварійних ситуацій, під час яких ЗАЕС відключалася від енергоживлення.

Детальніше про ситуацію на ЗАЕС — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Людвиг Литвинський, професор, експерт з атомної енергетики;
  • Григорій Плачков, голова Державної інспекції ядерного регулювання (2017-2021 рр.);
  • Іван Плачков, екс-міністр палива та енергетики України, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”.

ЛЮДВИГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Ракетний удар по ядерному енергоблоку призведе до аварії глобального масштабу

Їх не будували, не проєктували з розрахунком на те, що можуть проводитися військові дії на їхніх промислових майданчиках. Тому серйозна загроза зберігається.

Але що більше часу минає з моменту переведення блоків у режим холодної зупинки, то меншими будуть масштаби аварії.

У сьогоднішньому стані ракетний удар, нанесений по ядерному енергоблоку, призведе до аварії глобального масштабу. Однак трохи меншої, ніж ті аварії, які були на “Фукусімі” чи в Чорнобилі.

Експерти “Росатому”, які зараз перебувають на ЗАЕС, чудово розуміють ризики, чудово розуміють, що станеться у разі серйозного артобстрілу або тим більше ракетного обстрілу. Але не вони ухвалюють рішення про проведення таких обстрілів.

Жодної користі МАГАТЕ вже понад рік не приносила, і надії на те, що принесе, у мене немає. Єдиний рецепт, на мій погляд, який допоможе вирішити проблему із ЗАЕС, це рецепт, який пропонує “Рамштайн”.

Єдине рішення — це жест доброї волі з боку Росії, або жест доброї волі з боку Росії примусовий. Контроль за атомною станцією має здійснюватись Україною.

Надія на те, що найгірше не станеться, у мене є, але при цьому ми не застраховані навіть від використання тактичної ядерної зброї. А вже нагадити в масштабах однієї єдиної атомної станції — це зовсім дрібниця в порівнянні з використанням тактичної ядерної зброї. Тому чекати від росіян можна чого завгодно. Нічого хорошого я від них уже не чекаю давно.

ГРИГОРІЙ ПЛАЧКОВ: Є небезпека того, що дизельгенератори можуть не спрацювати

— Дизельні генератори спрацювали вже всьоме. Атомна електростанція і раніше була знеструмлена кілька разів. Усі шість атомних енергоблоків перебувають у стані холодної зупинки.

Росіяни перетворили атомну електростанцію на такий укріпрайон і за географічною її складовою, і за енергетичною важливістю. Нагнали туди додатково техніку, військових, знову замінували все довкола.

Ситуація на ЗАЕС досить важка та досить складна. Персонал перебуває у дуже тяжкому психологічному стані.

Запуск дизельгенераторів — це аварійна система для того, щоб підтримувати охолодження на басейнах витримки та в активних зонах реакторів.

Для того, щоб підтримувати функціональність систем охолодження та аварійних систем, у дизельгенераторів за проектом та нормативами є паливо на 10 днів. Після цього якщо не буде відновлено електропостачання або дизельгенератори не будуть заповнені знову паливом, то може відбутися розплавлення активної зони реактора.

Без електроенергії не працюватимуть насоси охолодження, не працюватимуть аварійні системи безпеки.

Ми пам’ятаємо, коли дизельгенератори не спрацювали на АЕС “Фукусіма-1”, і це призвело до тяжких екологічних та радіаційних наслідків.

Постійна електроенергія та водопостачання для таких об’єктів, як ЗАЕС — це два ключові фактори + персонал.

ІВАН ПЛАЧКОВ: Передбачити, як складеться ситуація на ЗАЕС, нам важко

— Ситуація вкрай складна та тривожна. Навіть якщо є постійне електропостачання, там дуже багато процесів, які треба постійно моніторити.

Ми знаємо, що на ЗАЕС знаходиться досить велика кількість персоналу “Росатома” та військових. Які вони вказівки дають персоналу, які операції проводяться, дуже складно передбачити і моніторити.

Місія МАГАТЕ є надзвичайно важливою. Вони виконують колосальну роботу і дають нам, якщо не в повному обсязі, то в тому об’ємі, який можуть моніторити, інформацію про стан справ на ЗАЕС.

Якщо не буде електроенергії, дизельгенератори зможуть пропрацювати максимум два тижні без додаткового підвезення палива. Як ситуація складеться? Що думали окупанти? Нам важко сказати.

На ЗАЕС росіяни робитимуть все можливе для того, щоб після деокупації ми мали досить багато проблем з погляду повернення станції до її нормальної експлуатації.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Шантаж росіян далеко не зайде

— Мені здається, що ЗАЕС залишатиметься елементом цього примітивного дикунського шантажу з боку Росії до моменту звільнення Запорізької області, Енергодару і безпосередньо самої ЗАЕС.

Ми чудово розуміємо, що цей шантаж далеко не зайде, оскільки будь-яке пошкодження матиме відповідні наслідки. Вони негативно позначаться, зокрема, і на дуже численному російському угрупуванні на півдні України.

Допустити цього вони також не можуть. Їм це угруповання ще буде потрібне для того, щоб вести імітацію оборонних дій тимчасово окупованого Криму, коли розпочнеться сценарій визволення півострова.

Читайте також: Ситуація навколо Запорізької АЕС стає все більш непередбачуваною та потенційно небезпечною — заява Гроссі

Прямий ефір