Ситуація на українсько-польському кордоні: як Україна протистоїть блокаді, розповів Сольський

Протест польських фермерів . Фото: gettyimages.com

Ставлення до українського експорту в Польщі гіперболізоване й підігрівається Кремлем. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Він зазначив, що правоохоронні органи Польщі досить швидко реагують та припиняють провокаційні дії в лавах фермерів, що протестують. Так, зокрема, за словами міністра, польська поліція швидко втрутилася, коли учасники протесту почали розсипати українське зерно з вагонів на залізниці.

“І такі ситуації були, й інші. Наприклад, із військовими вантажами були дві ситуації. Перша — під’їхала польська поліція, там, у принципі, дискусія була 15 хвилин, вона забрала цей вантаж та без черги провела його через кордон. У другій ситуації була десь схожа історія. У будь-якому разі, звичайно, є і гіперболізоване, на мою думку, ставлення до експорту України. І там багато міфів, і таке буває в різних складних ситуаціях… Тому тут потрібно в будь-якому разі терпіння, розуміння, постійне роз’яснення. Це не перший та не останній протест фермерів у Європі”, — сказав Сольський.

Міністр пояснив, що фермерські протести в ЄС пов’язані з невдоволенням аграріїв новими екологічними нормами, які вимагають інвестицій, та відкриттям ринків сільгосппродукції Європи для інших країн у світі, де ці норми не такі суворі. У цьому контексті фермери хочуть збільшення дотацій.

Ситуація з блокуванням товарів на українсько-польському кордоні ускладнюється й сильним падінням цін на сільгосппродукцію. Міністр наголосив, що ціни стали нижчими через гарні врожаї у світі — у Бразилії, в Америці, в Аргентині, у тій самій Росії, яка демпінгує та водночас розв’язує свої політичні завдання.

“Цей клубок причин, він створив ось такий поганий результат. І це нам усім треба враховувати, і владі зокрема… Треба розуміти, що у нас паралельно дуже важливий, навіть більш важливий процес, ніж інші торговельні дискусії, які зараз є, це продовження зони безмитної торгівлі, яка закінчується 5 червня, з усією Європою. Ось було отримано чергове позитивне рішення, якщо не помиляюся, 23 чи 24 країни проголосували “за”, кілька тільки утрималися, де обмеження тільки на яйця, курку та цукор, й вони помірні. Тобто цей процес рухається правильно, він конструктивний. Це когось дратує, й ми маємо зважати на те, що його потрібно довести до кінця й довести, скажімо так, зі спокійною та тверезою головою, розуміючи все, що відбувається, — сказав Сольський.

Він також наголосив, що для Києва в пріоритеті — дружба і солідарність із Варшавою.

Читайте також: Євроінтеграція України дещо лякає західних фермерів — розбір Марчука

Раніше президент України Володимир Зеленський запропонував Польщі провести двосторонню зустріч на рівні урядів і, якщо потрібно, президентів у зв’язку з блокуванням польськими фермерами пунктів пропуску на спільному кордоні.

Прямий ефір