У Росії — проблеми з цивільними літаками. Місцеві авіакомпанії просять у влади поповнити авіапарк хоча б старими бортами. Виробники сиру — борються з імпортозаміщенням заквасками за допомогою “м’ясного клею”, використання якого три роки тому забороняли. Влада навіть хоче імпортозамістити квіти з недружніх до Москви країн. Зате в умовах санкцій у Росії виросло виробництво алкоголю, інформує FREEДОМ.
Після зникнення імпортних заквасок російські виробники почали підмішувати в сир “м’ясний клей” або ж — мікробну трансглютаміназу, яку знайшли в продуктах низки виробників.
Цей фермент модифікує структуру білків і використовувати його на території Євразійського економічного союзу — заборонено.
Експерти пояснюють, що недобросовісні виробники використовують “м’ясний клей” для прискорення виробництва сиру, також він покращує товарні властивості продукту завдяки утриманню сироваткових білків і вологи. Усе це дає змогу економити на природних заквасках, яких просто не вистачає, а імпортні — в дефіциті через повномасштабну війну Росії проти України.
“Наприклад, під час виробництва технологи, які безпосередньо цим займаються, дуже ризикують, тому що при вдиханні це може негативно позначитися на здоров’ї. Виходить, що фермент склеює м’ясо, а також може склеїти легені”, — пояснює завідувачка лабораторії харчової токсикології Елла Арсланова.
Санкції серйозно б’ють і по російській авіації. Місцеві авіакомпанії зажадали від держави допомоги в закупівлі вживаних літаків за прикладом Ірану.
Так, у нинішніх реаліях російським авіакомпаніям стає дедалі важче підтримувати авіалайнери на льоту, парк застаріває. Перевізники заявляють, що дуже потребують нових літаків, однак згодні й на вживані моделі. Про це заявив старший віцепрезидент Utair Дмитро Білоконь.
За його словами, самостійно купити та завезти в Росію літаки авіакомпанії не можуть. Чекати вітчизняних аналогів довго, тому єдиний вихід — завозити старі.
Експерти сумніваються, що держава здатна знайти старі, а тим більше нові літаки з урахуванням чинних санкцій.
“Щодо цивільної авіації, я вважаю, що в російської цивільної авіації майбутнього немає. Вона навіть не страждає. Може, страждають якісь пасажири, але авіація не страждає, тому що вона вже вистраждалася так, що тепер починається просто “круте піке” в бік різкого падіння”, — наголошує авіаційний експерт Костянтин Криволап.
Ще й б’ють на випередження: російський уряд розглядає заборону на імпорт у Росію квітів із так званих недружніх країн.
Частка імпортних квітів на ринку країни-агресора становить понад 80%. У зв’язку з цим у Державній Думі раніше пропонували запровадити обмеження на їхнє ввезення й таким чином підтримати вітчизняного виробника.
Росія вже обмежила імпорт деякого насіння теж із недружніх країн. Це призвело до дефіциту імпортної розсади томатів, моркви та цибулі в Астраханській і Волгоградській областях. Скаржаться на вітчизняну розсаду й ті, хто вирощує овочі на продаж.
“Якість насіння стала набагато гіршою: несхоже, ламаного дуже багато і, відповідно, грамівка зовсім мінімальна. Тобто ти навіть впритул окупаєш вартість насіння”, — зазначає садівниця Ольга Федотова.
У 2024 році ціни на насіння зросли на 40%. До того ж і в пачках його стало набагато менше.
“Знайшла старий пакетик за 2018 рік: звичайне дешеве насіння, але кількість насіння в пачці — прямо багато. А останнє насіння, якщо відкрити пачку — там насіння практично немає”, — акцентує Федотова.
Тим часом у Росії різко зросло виробництво горілки та вина.
Заводи з виробництва алкоголю за перші чотири місяці 2024 року випустили на 10% більше спиртних напоїв міцніше 9%, ніж за аналогічний період 2023 року.
Загалом — близько 340 млн літрів алкоголю. Це своєрідне імпортозаміщення, оскільки з ринку пішло багато якісної закордонної продукції, а алкогольні напої користуються дедалі більшим попитом у росіян.
Минулого року на душу населення збільшилася купівля міцних спиртних напоїв до 7 літрів на людину — це рекорд за останні сім років. Здебільшого громадяни віддають перевагу горілці: її споживання становить понад 5 літрів на людину на рік.
Читайте також: Чому піки популярності Путіна припадають на військові кампанії: інтерв’ю із соціологом Левом Гудковим