8 серпня Росія тимчасово вивела свої ядерні об’єкти з-під інспекції США за Договором про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО). Офіційна причина — відсутність прямого авіасполучення між країнами та зростання захворюваності на коронавірус у США. Крім того, в МЗС РФ заявили, що Росію не влаштовують прагнення Вашингтона перезапустити інспекційну діяльність, що, на їхню думку, може позбавити Російську Федерацію права на проведення інспекцій на американській території.
Договір про СНО — двостороння угода між Росією та США. Нині діє третій із них:
- СНО-I — був підписаний у 1991 році тоді ще між СРСР та США. Згідно з договором, СРСР та США мали протягом 7 років скоротити свої ядерні арсенали таким чином, щоб у кожної зі сторін залишилося не більше ніж 6 000 одиниць. Після розпаду СРСР його правонаступницею стала Росія. Строк дії СНО-I закінчився 5 грудня 2009 року;
- СНО-II був підписаний у 1993 році. Хоча договір був ратифікований США, Державна Дума вважала його невигідним, і він так і не набув чинності;
- СНО-III був підписаний у 2010 році впродовж СНО-I, що закінчився. Договір передбачає скорочення для кожної зі сторін розгорнутих ядерних боєзарядів до 1 550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів та важких бомбардувальників — до 700 одиниць. Договір було розраховано на 10 років, пізніше було продовжено до 5 лютого 2026 року.
Головний інструмент контролю за дотриманням СНО-ІІІ — інспекційна діяльність. В інспекції можуть брати участь до 300 представників США та Росії. За час дії Договору сторони провели 328 інспекцій. З початком пандемії коронавірусу у 2020 році інспектування було припинено.
Якими є причини та наслідки тимчасової заборони інспектування російських ядерних об’єктів Сполученими Штатами, обговорюємо з керівником Центру нерозповсюдження ядерної зброї Поліною Синовець.
— Як ви пояснюєте рішення РФ про тимчасове виведення об’єктів з-під інспекції США?
— Я б не дотримувалася зовсім алармістської позиції на цю тему.
По-перше, Росія зараз використовує всі важелі, щоб шантажувати, тиснути, лякати Сполучені Штати та союзників. І припинення режиму інспекції, який фактично не здійснювався з 2020 року через ковідні заходи, стало черговим таким кроком.
Це такий собі меседж Сполученим Штатам від РФ. Згадаємо постійні заяви Кремля, що війна в Україні — це насправді війна РФ проти Заходу. І ось такий демарш за договором СНО-ІІІ — це спроба натякнути, що якщо США поводитимуться не так, як хотіла б Росія, то війна може вийти із нинішньої регіональної площини і наступною жертвою може стати Америка.
Як відомо, стратегічне ядерне озброєння (призначене на далекі відстані, — ред.) Росії досягає США. Але, до речі, й навпаки.
Тобто це загальний натяк: бійтеся нас, ми страшні, непередбачувані, хто знає, що ми зробимо наступного разу.
З іншого боку, договір СНО-ІІІ абсолютно відповідає інтересам Росії, оскільки вона має право інспектувати ядерну зброю Сполучених Штатів. Для США знати, скільки та яких видів озброєнь в Росії, як вони літають, як вони зберігаються, і як випробовуються. Те саме на користь Росії — знати про США. І те, що у США в 10 разів більше можливостей розвивати свої стратегічні ядерні сили, ніж у Росії, теж відомо Кремлю.
Тому я не очікую, що Росія повністю вийде із цього договору. В її інтересах зберігати руку на пульсі, розуміти можливості та наміри США. А без договору контролю за озброєннями це неможливо.
До речі, у тій же заяві МЗС РФ про тимчасове призупинення інспекцій є пункт про те, що Росія, як і раніше, має намір твердо дотримуватися умов договору щодо кількості, використання озброєнь і так далі.
— У заяві МЗС РФ одна із причин, що зараз російські інспектори не можуть прибути до США для перевірок. І що тому, зокрема, вони для США закривають перевірки своїх об’єктів. Наскільки ця причина є реальною, а не надуманою?
— Із самого початку повномасштабної війни РФ скаржилася, що всі інші напрямки діалогу зі США були припинені. Можливо, російські експерти справді мали деякі складнощі з проведенням режиму інспекції в Америці. Не напевно стверджуватиму, але ймовірність цього є.
Інша річ, що з 2020 року через коронавірус інспекції не проводилися. І можна було це питання не порушувати.
Але ще момент. 1 серпня в ООН відкрилася чотиритижнева Оглядова конференція з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. На ній президент США Джон Байден виступив із наміром, якщо не продовжити, то розпочати переговори щодо створення нового Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь між Росією та США. Тому що СНО-ІІІ закінчується у 2026 році. Тобто, Росія отримала інформацію, що США в цьому договорі зацікавлені. І тому якимсь результатом цього стало: ах, якщо ви зацікавлені, тоді подивіться, ми можемо діяти й на цей момент.
— А якою є максимальна значимість цих інспекцій? Наприклад, вони можуть передбачити та запобігти ядерному удару?
— Абсолютно ні. Тому що інспекція може просто приїхати та подивитися — і все. Вони дивляться, що є наявність, що утилізується, як утилізується, що літає, як літає.
Але інспектори не знаходяться поруч із об’єктами постійно. І коли інспекція їде, то фактично на процес здійснення ядерної атаки інспекція ніяк не вплине.
Інспекція поїхала, а ракети, як стояли у шахтах на бойовому чергуванні, так і стоятимуть. А їхнє перенаведення — це справа кількох хвилин. Жодні інспекції, комісії не мають відношення до процесу ухвалення рішень щодо здійснення удару.
Тому за фактом, суть інспекції, що комісія просто засвідчується, що держава справді має ту кількість озброєння, якою володіє. Допустимо, збирається утилізувати якусь кількість, інспектори спостерігають за цим процесом утилізації, ставлять галочку, що все йде за планом. А загалом вона не має жодного впливу на саму ситуацію.
Тим більше, що Росія сьогодні має низку озброєнь, які взагалі не вписуються в Договір про СНО. Тому РФ може, не оминаючи договір, здійснити якусь ядерну атаку, тим більше навряд чи вона буде масованою.
— Чому ви вважаєте, що масована ядерна атака неможлива?
— Якщо говорити про Україну, то це швидше удар тактичною зброєю (на близькі відстані, — ред.). І тут поки що висока ймовірність залучення Росією ядерної зброї.
А стратегічні сили (на далекі відстані — ред.) будуть задіяні у відносинах між Росією та США. Але мені здається, що Росія цього не піде.
Тому що при ударі по країні НАТО, тим більше США, основною жертвою конфлікту стане сама РФ. Звісно, США постраждає. Але, враховуючи кількість, якість та можливості ядерних сил США, від Росії теж мало що залишиться.
І інстинкт самозбереження у президента Путіна є абсолютно точно. Тому доводити до рівня стратегічного протистояння — це насамперед не на користь Росії. Тому що Росії як результат цієї ситуації може не стати.
І це перечить меті Путіна у війні проти України — від війни в Україні РФ розраховує отримати значно більше, ніж мінус 90% своєї власної території, яку зруйнують ядерні удари у відповідь.
— А ви вірите, що Росія розкриває світові всі карти щодо кількості ядерного озброєння?
— Ні, не вірю.
Але щодо стратегічної ядерної зброї цифра, гадаю, точна, і таке озброєння постійно під контролем ззовні. І за міжнародними оцінками, Росія більше має ядерних боєголовок, ніж США. Я цією сферою займаюся років 20 і жодного разу не чула, що Росія применшує кількість заявлених боєголовок стратегічної ядерної зброї.
Але незрозуміле питання, скільки у Росії тактичної ядерної зброї. Тому що тактична ядерна зброя досі взагалі не охоплена жодним договором про скорочення. І повністю відсутній режим прозорості та верифікації тактичної ядерної зброї.
Росія має тактичні боєприпаси по всій території країни, і близько до наших, до українських кордонів.
Вважається, що Росія має від 1 000 до 2 000 тільки тактичних ядерних боєголовок.
Звісно, США хотіли б дуже включити перевірку тактичної ядерної зброї до нового договору. Так, така зброя не створює загрози безпосередньо США, але це загроза всьому регіону, насамперед європейській частині територій НАТО.
Плюс нові російські носії. Ті ж ракети 9М729 (ракета 9М729 “Новатор” — російська крилата ракета, що входить до складу оперативно-тактичного ракетного комплексу “Іскандер” та “Іскандер-М”, — ред.). І створенням ракети 9М729, здатної пролетіти понад 500 км, Москва порушила умови Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
Тобто, окрім тактичних озброєнь, звичайно, ще треба враховувати ось ці види озброєнь, які здатні досягати територій Західної Європи. Та ж ракета “Калібр”, якої сьогодні багато у Чорному морі, вона скрізь розгорнута, вона також здатна добивати далеко по території Європи, будучи оснащеною ядерною боєголовкою.
Тому непрозорість існує у галузі тактичних озброєнь, бо немає жодного договору, який би їх регламентував.
Щодо стратегічних озброєнь, я майже впевнена, що все враховано, показано, продемонстровано. І саме в галузі стратегічних озброєнь вважається, що Росія є чесним гравцем, що вона дотримується всіх правил.
— Усі розуміють, що сьогодні наявність ядерного озброєння, особливо, коли його мають диктаторські країни, це постійна небезпека всьому світу. Логічно, що в новій системі світової безпеки ядерне озброєння має бути відсутнім. Чому немає відмов усіх країн від такого озброєння?
— Тому що ядерна зброя є найвищим символом влади, як на мене.
Це не тільки зброя, якою ви можете воювати. Це не зовсім зброя, якою ви можете воювати. Але це зброя, яка дозволяє вам здійснювати низку політичних завдань.
Уявімо, що розпочавши війну проти України, Росія б не мала ядерної зброї. Дуже висока ймовірність того, що тоді НАТО і Сполучені Штати вже давно б послали свої збройні сили на нашу територію захистити Україну. Так було в ситуації Сербія — Косово у 1999 році, і в результаті Сербія зазнала нищівної поразки, а президент Югославії Мілошевич став офіційним воєнним злочинцем і поніс відповідальність за свої злочини. Якби Росія сьогодні не мала ядерної зброї, вона б якоюсь мірою повторила б долю Сербії.
Ядерна зброя дозволяє фактично не лише захищати власну територію, а й здійснювати проєкцію сили біля сусідів. І в цій ситуації ніхто вам не може вказати робити по-іншому. Тобто сказати може, але це абсолютно безперспективно.
Ніхто сьогодні в НАТО не обговорює військову операцію проти Російської Федерації, тому що Росія має ядерну зброю.
На мою думку, сьогоднішня ситуація з війною в Україні дуже сильно вдарила по режиму ядерного роззброєння і по режиму нерозповсюдження. Саме тому, що Росія продемонструвала корисність ядерної зброї для державних інтересів.
Ось Україна підписала Будапештський меморандум щодо відмови від ядерної зброї, внаслідок чого вона стала жертвою військової агресії із застосуванням ядерного шантажу проти всього світу. Це демонструє всім країнам:
- по-перше, ніколи не відмовляйтеся від ядерної зброї, якщо вона у вас є;
- по-друге, ніколи не вірте жодним гарантіям;
- по-третє, ядерна зброя — це єдине, що справді вас убереже від потенційного вторгнення сильніших держав.
Читайте також:
Замість нових санкцій проти РФ Угорщина почала закуповувати ще більше російського газу — подробиці
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA зазначив, що результатом шантажу ЄС для Кремля стане втрата найбільшого ліквідного європейського ринку для збуту своїх енергоносіїв.
Від шантажу російського “Газпрому” постраждає лише промисловість Німеччини. За словами німецького політолога, аналітика Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреаса Умланда навіть повне відключення російського газу не буде катастрофою: міста не замерзнуть, електрика не вимкнеться – хіба що країна втратить 2-3% ВВП.