Силам оборони стає складніше: експерти проаналізували ситуацію в Селидовому

Покровское направление. Иллюстрация: deepstatemap.live

Російські окупанти просуваються в місті Селидове на Покровському напрямку (Донецька область). Захоплено вже більшу частину населеного пункту. Генштаб ЗСУ повідомляє, що найбільша концентрація російських атак останніми днями сконцентрована саме в районі Селидового.

Ситуація в Селидовому

У ніч на 28 жовтня український OSINT-проєкт DeepState повідомив, що фіксується просування армії РФ у місті Селидове. Раніше “z-блогери” опублікували відео, на якому окупанти вивішують російський прапор на будівлі міської ради.

Селидово. Иллюстрация: deepstatemap.live

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у своєму звіті 27 жовтня повідомили, що російська армія продовжує просування до Селидового і навколо нього в рамках “інтенсивних наступальних операцій” на південний схід від Покровська.

“На кадрах із геолокацією, опублікованих 27 жовтня, видно, що російські військові підіймають прапор над будівлею міської ради Селидового, що свідчить про просування російських військ до центру міста”, — йдеться у звіті ISW.

Росіяни намагаються повністю оточити Селидове, заявив в ефірі телемарафону 27 жовтня речник 15-ї бригади оперативного призначення Нацгвардії “Кара-Даг” Віталій Міловідов.

“Тиждень Сили оборони проводять надпотужні заходи зі стримування противника. Ворогу частково вдалося закріпитися на деяких ділянках міста Селидове, але активних дій наразі більше відбувається в бік населеного пункту Вишневе. Це південніше Селидового, куди ворог кинув усі сили та засоби з метою повного оточення міста”, — цитує Віталія Міловідова УНІАН.

Також Віталій Міловідов повідомив, що армія РФ використовує тактику малих піхотних груп. З північної ділянки Покровського напрямку було перекинуто резервні підрозділи, які щодня проводять штурми.

За словами військового оглядача Дениса Поповича, росіяни кинули на Покровський напрямок практично всі свої сили.

“Поки що ми бачимо, що росіяни готові платити за просування великою кількістю крові своїх солдатів. Збільшення втрат армії РФ зараз пов’язане зі штурмом Селидового. Це місто вже дуже скоро може опинитися під контролем російських військ. Противник якраз активно використовував живу силу для того, щоб проходити міську забудову, проводили активні піхотні штурми”, — заявив Попович.

Провоєнні “z-канали” почали повідомляти про нібито повне захоплення Селидового, але жодних офіційних підтверджень цього немає. У Генштабі ЗСУ вранці 28 жовтня повідомили, що на Покровському напрямку українські захисники зупинили 27 наступальних дій агресора в бік населених пунктів Миролюбівка, Промінь, Крутий Яр, Вишневе та Селидове.

Стало відомо, що російські окупанти в Селидовому розстріляли місцевих жителів. Про це повідомили в Офісі генпрокурора України. Інформацію про вбивства мирних жителів опубліковано в кількох Telegram-каналах.

“На оприлюдненому відео зафіксовано, як представники військ країни-агресора, ймовірно, розстріляли з автоматичної зброї цивільний автомобіль у населеному пункті. Під час атаки в салоні перебувало двоє громадян, одного з них було поранено. Після цього на місце події прибули військові ЗСУ, які, відтягнувши з лінії вогню потерпілого, надали йому першу медичну допомогу та евакуювали цивільних з-під обстрілу. Попередньо, це сталося 24 жовтня”, — повідомили в Офісі генпрокурора України.

Також повідомляється, що за даними медіа, росіяни розстріляли в місті двох жінок.

“Як зазначають інтернет-ресурси, у районі приватного сектору, який практично не постраждав від активних бойових дій, знаходяться тіла загиблих цивільних. Тобто ці вбивства вчинялися, попередньо, вже після взяття під контроль цих територій противником. Наразі проводяться невідкладні слідчі дії для встановлення всіх обставин подій та ідентифікації жертв окупантів”, — повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора в Telegram.

У зв’язку з цими фактами уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до ООН і МКЧХ.

“Сьогодні в соціальних мережах з’явилася інформація, що росіяни ймовірно вбили мирних жителів у місті Селидове. Якщо будуть доведені факти злочину – це не тільки порушення прав людини, це грубе порушення законів і звичаїв війни, Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. І винних потрібно притягнути до відповідальності”, — написав Дмитро Лубінець у своєму Telegram.

Крім того, 18 жовтня поблизу міста Селидове Донецької області російські військові стратили двох українських військовополонених.

“За оперативними даними, 18 жовтня 2024 року, о 14:38, представники збройних сил РФ у Покровському районі захопили в полон двох українських військовослужбовців. Окупанти, які штурмували лісопосадку поблизу м. Селидове, поклали беззбройних військовополонених обличчям донизу. Вони утримували їх у такому положенні, притискаючи ногами до землі, а за деякий час розстріляли впритул з автоматичної зброї”, — повідомив Офіс генпрокурора України.

У відомстві зазначили, що розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, пов’язаного з умисним вбивством.

Убивство чотирьох полонених бійців Національної гвардії України поблизу Селидового Донецької області зафіксували 6 жовтня.

“Під час виконання службово-бойових завдань, українські військові потрапили в полон під час штурму окупаційних військ у Донецькій області. Росіяни записали допит беззбройних військових на відео. Наступного дня Сили оборони повернули втрачені позиції та виявили тіла вбитих українських військовослужбовців”, — ідеться в повідомленні Офісу Генерального прокурора.

Селидове розташоване за 20 км від Покровська, який є важливою ціллю для загарбників, як важливий логістичний вузол і останнє велике місто на заході Донецької області.

Армія РФ почала активний штурм міста Селидове 24 жовтня, обійшовши його з півдня і півночі. Кілька днів бої тривають у житловій забудові. Військові аналітики повідомляють, що логістичні шляхи ЗСУ в місто перерізані та ситуація там критична. Вони припускають, що, ймовірно, українським силам доведеться відійти для збереження життів військовослужбовців, оскільки є ризик потрапити в оточення.

Читайте також: Ставка Росії на вогневий вал артилерії у війні проти України залишила її без боєприпасів, — військовий експерт

Думки експертів

Яка ситуація зараз у Селидовому? Наскільки сильною буде загроза для Покровська, якщо російські окупанти захоплять місто? Яку тактику використовує армія РФ на Покровському напрямку? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: У Селидовому росіяни використовують переважно піхоту

— Селидове для російських окупантів — це укріпрайон, який підтискає трасу М-30 (автодорога міжнародного значення, — ред.) з півдня. Саме ця траса буде використовуватися як основна для ударів з південного флангу по Покровську. З цією метою російські окупаційні війська намагаються взяти під повний контроль не тільки Селидове.

До спектра їхніх бойових завдань входить контроль Вишневого, Григорівки, Петрівки, і по всій протяжності залізниці вони намагатимуться окупувати всі ці населені пункти, які є перешкодою для заходу в Покровськ.

Подальший рух росіян після Селидового буде вже досить передбачуваним.

Перед початком наступу на Покровськ російським військам важливо охопити не тільки локацію Селидове, а й весь правий берег річки Вовча. Зараз вони над цим, у принципі, працюють у районі квадрата Гірник — Ізмайлівка — Курахівка — Зоряне.

Росіяни дуже мало застосовують техніку в районі Селидового і переважно використовують піхоту. Причому, це дуже багато піхоти. Нещодавно, коли пішла більш інтенсивна хвиля на східні сектори Селидового, росіяни проводили перегрупування. Це перегрупування дало їм змогу посилити накати, чим вони й користуються досі.

Прорив Селидового армією РФ забезпечується переважно гіпертрофованою великою кількістю людського ресурсу.

ІГОР РОМАНЕНКО: Для Сил оборони ситуація в Селидовому погіршується

— Російські війська намагаються обхопити Селидове, вони перекидають свої резерви на південь від міста, щоб якомога глибше просунутися цим мацаком і охопити південний фланг наших військ. У цьому є загроза, оскільки під час цих дій вони перерізають шляхи логістичного забезпечення.

Міські бої, які зараз тривають усередині Селидового, дуже складні, важкі та затратні. Однак у росіян більше ресурсів, ніж у Сил оборони, — і в особовому складі, і в можливостях вогневого ураження.

Наступальні дії та охоплювальні дії з боку противника, на жаль, тривають. І ситуація загалом для Сил оборони України в Селидовому погіршується.

Водночас росіяни вже не здатні наступати паралельно на кількох ділянках, а перегруповуються і послідовно зосереджуються то на одній, то на іншій.

Головною метою російської армії, як і раніше, залишається Покровськ. З його захопленням відкриваються відповідні оперативні перспективи для противника, тому він таким чином організовує ведення своїх бойових дій.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: РФ намагається перекрити шляхи постачання Покровського угруповання українських військ

— Російська армія намагається оточити Селидове і зайти з флангів. Ситуація схожа на те, що було у Вугледарі, хоча тут зовсім інша бойова ситуація. У будь-якому разі противник хоче зробити прориви в місті, з півдня і з півночі обійти місто і створити умови для оточення, щоб ми або проривалися, або вели бої в оточенні.

Тому зараз стоїть завдання, з одного боку, тримати місто, а з іншого боку — готувати альтернативні удари по флангах ворога. Потрібно не дати росіянам провести таку саму операцію, як у Вугледарі.

Українським військам необхідна зміна тактики, оскільки росіяни так само як і в районі Селидового, діють на інших ділянках фронту. Заходять у місто, охоплюють із флангів і потім уже починають застосовувати всі сили та засоби, особливо КАБи, безпілотники та далекобійну артилерію.

Селидове — основна точка докладання зусиль противника, який вважає, що таким чином насамперед зможе перекрити низку найважливіших трас із постачання Покровського угруповання Сил оборони. А потім — створити умови для оточення Покровська з флангів і просування на Краматорськ, Костянтинівку, Слов’янськ, щоб захопити всю територію Донецької області.

Тривають дуже важкі бої в Селидовому, але ударам із флангів, про які ми говоримо, запобігли. Поки що ворог не має успіху щодо оточення міста.

ЄВГЕН ДИКИЙ: Росія хоче продавити Покровськ і примусити Україну почати переговори

— Дуже важко тримати оборону, коли у ворога перевага в живій силі в 5-7 разів, а на окремих ділянках, де росіяни максимально концентрують свої сили, буває перевага і в 10 разів. Сили оборони ліквідовують щодня велику кількість окупантів, але російське командування ставиться до цього зовсім не так, як будь-яка інша армія у світі. У Кремлі зрозуміли, що можуть собі дозволити на цьому етапі практично будь-які втрати. Дуже складно воювати з таким противником.

Російські війська продавлюють наш фронт на Покровському напрямку вже далеко не перший місяць. Вони визначили Покровськ як головну мету на найближчий період війни й туди кинуто максимальні ресурси. За деякими підрахунками, сьогодні там зосереджено до 70 тис. живої сили противника. Водночас є дані й про те, що у російських окупантів закінчуються бронетехніка і танки.

Це дуже важлива інформація для Сил оборони України, яка дає змогу планувати та розуміти загалом, чого від противника очікувати. За такої інтенсивності боїв, схоже, за пів року в росіян “залізо” закінчиться повністю. А от у живій силі у противника поки що не бракує і її використовують по максимуму. Тому з’явилася необхідність залучати на війну проти України північнокорейців. Судячи з усього, у Кремлі розуміють, що мобілізаційний резерв у Росії вже практично вичерпується.

Зараз противник кинув на Покровський напрямок найбільші сили. Але, з іншого боку, потрібно розуміти, що це вже майже останні їхні сили.

Зараз стратегія російської армії — продавити Покровськ і сподіватися, що в Україні це буде сприйнято як катастрофа, що далі фронт посиплеться, українська армія почне панічно відступати, а відповідно, український тил почне закликати до переговорів.

Зараз у росіян усю ставку зроблено на це, тому зрозуміло, що зараз українським захисникам і захисницям на Покровському напрямку вкрай важко, але фронт там точно не посиплеться і не обвалиться. Російські окупанти вже понад рік намагаються захопити Покровськ.

Можна говорити, що Покровський напрямок було відкрито зі штурму Авдіївки, який розпочався 10 жовтня минулого року. За цей час окупантам вдалося продавити всього 38 км. При цьому за ці 38 км вони залишили вбитими та пораненими чисельність кількох європейських армій повного складу. Йдеться про десятки тисяч убитих і про сотні тисяч поранених. Але водночас і зупинити Сили оборони України їх не змогли, бо ворог залучає дуже величезну кількість живої сили.

Логічно, що у росіян все ще вистачає сил з величезними втратами доповзти до Покровська. Однак, доповзти до Покровська і взяти Покровськ — це абсолютно різні речі. Це вже не раз демонструвалося. Приклад — той самий Часів Яр, невеличке місто, яке ворог намагається взяти більш ніж пів року. Не забуваємо, що Покровськ — 70-тисячне місто, і ситуація там для окупантів може скластися дуже непроста.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: У міських боях росіяни використовують невибіркові види озброєння

— Минулого тижня надходили повідомлення про те, що російські окупанти розстріляли чотирьох військовослужбовців Нацгвардії в районі Селидового. Крім цього, були повідомлення про те, що раніше там же росіяни стратили ще двох українських військових. Генпрокуратура України веде розслідування про факт розстрілу 16 полонених бійців ЗСУ росіянами на Покровському напрямку. Цей випадок був наймасовішим убивством українських полонених від початку війни. Усі ці випадки мають демонстративний характер.

Про втрати мирного населення ніхто навіть не говорить — їх фактично неможливо задокументувати, бо під час захоплення міст російські окупанти використовують тактику підриву як житлових мікрорайонів, так і використовують невибіркові види озброєння. Така зброя заборонена до застосування в умовах міського бою.

Йдеться вже, а не просто про сотні українських громадян, які загинули під час бойових дій і так званих зачисток. Йдеться про акцію прямого геноциду проти українського населення на захоплених територіях і в зоні бойових дій.

Читайте також: Військові КНДР уже в зоні бойових дій: як розвиватиметься ситуація — прогноз експертів

Прямий ефір