У Росії для боротьби з інакомисленням використовують силу, штрафи та мобілізацію, повідомляє FREEДОМ.
У Нижньому Новгороді поліцейські затримали місцевого жителя й змусили вибачатися за антивоєнні пости в Instagram, повідомляє “ОВД-Инфо”. Чоловіка звинуватили в “екстремізмі”, бо він публікував фото зруйнованих міст України, а також анонсував акції на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального й критикував росіян за відсутність масових антивоєнних виступів.
117 осіб затримали силовики на акціях у день народження Навального. Люди по всій Росії вийшли підтримати політв’язня.
Тюремний термін у Росії можна отримати за спробу заявити про свою позицію, якщо вона відрізняється від позиції влади. В Іванівській області до суду передали справу блогера Сергія Веселова про “дискредитацію армії” й “вандалізм”. Йому закидають нанесення напису: “Ні війні” на будівлі міської адміністрації. За це йому загрожує до 3 років колонії, пише “ОВД-Инфо”.
Путін використовує репресії для того, щоб тримати своїх громадян у страху і покорі, кажуть експерти.
“Я розумію, що цифра опитувань, які оголошують соціологічні служби Росії про те, що 80% підтримують війну, вони можуть вражати. Однак, як показує аналіз тих даних, які структурно інтерпретують соціологи, реальна підтримка війни — в межах відсотків 20. І тільки на репресіях, на цих самих арештах режим і тримається”, — вважає правозахисник Олександр Черкасов.
Мобілізація стала ще одним видом покарання. Стала відома історія лікаря-нейрохірурга Ренати Жильцової з Омська. У матеріалі “Сибирь.Реалии” вона розповіла, як покинула Росію, бо її хотіли відправити на фронт попри те, що вона виховує трьох синів. Також Рената розповіла, що багатьох її колег-жінок, серед яких є гінекологи та стоматологи, вже мобілізували. Усі нейрохірурги з дитячої лікарні, де вона працювала, вже на фронті. Дітей оперувати немає кому.
“Мені зателефонували з військкомату, сказали з’явитися, я прийшла, там мені спробували вручити повістку, сказавши, що госпіталі всі укомплектовані, і “куди відправлять — туди відправлять”. Я була в шоці, просто не знала, що мені їм говорити. Думала, що просто принесу свій пакет документів, поясню, що в мене троє дітей, мене відпустять, скажуть, що помилка… А мені кажуть: “Куди відправлять — туди відправлять”. Співробітниці військкомату голосно сміялися й казали: “Ой, на фронт з автоматом, в окоп з автоматом. А що ти переживаєш? Там дуже багато молодих людей, тобі сподобається”, — сказала Жильцова в інтерв’ю “Сибирь. Реалии”.
У Ленінградській області затримали 30-річного громадянина Таджикистану, який незаконно перебував у Росії. Суд постановив депортувати його з країни, а замість цього його відправили у військову частину, пише видання “Холод”. Там у чоловіка відібрали паспорт та готуються відправити на фронт проти його волі. Також повідомляється, що разом із ним у військовій частині утримують й громадянина Узбекистану.
“Громадянина Таджикистану помістили в Центр тимчасового утримання іноземців по Санкт-Петербургу і Ленінградській області, де він провів 25 днів. Потім його змусили підписати якийсь документ: “Нічого не пояснили, дали папір і сказали поставити підпис. Я не зрозумів, що там було. Після цього [в Центр тимчасового утримання іноземців] приїхали співробітники військкомату. Я щодня говорив їм, що не поїду на війну, але вони все одно мене туди відправили”, — пише “Холод”.
Кремлівський режим робить усе, щоб росіяни не могли уникнути мобілізації. Так, Міноборони Росії планує ставити росіян на військовий облік без особистої явки до військкомату. Відповідний документ опубліковано на порталі проєктів нормативних правових актів. Це означає, що якщо повістку не вручили адресату особисто в руки, її вважатимуть врученою через 7 днів після її розміщення в Реєстрі повісток. На військовий облік можуть поставити будь-кого. Усі медкомісії проводитимуться вже після, за особистої явки до військкомату.
Читайте також: Реальна підтримка війни у РФ — в межах 20%, лише на репресіях режим і тримається, — Черкасов
Нагадаємо, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну показники російської демократії рекордно знизилися за всю її пострадянську історію. Про це йдеться в доповіді міжнародної правозахисної організації Freedom House. За оцінками експертів, Росія належить до категорії авторитарних режимів.