“Свобода коштує дорожче”: економіка ЄС успішно пройшла через відмову від токсичної співпраці з РФ (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Ринок Європейського Союзу виходить із кризи, спричиненої повномасштабною війною РФ проти України. Економіки країн Євросоюзу повертаються до показників 2021 року, повідомляє FREEДОМ.

Москва прагнула зробити Захід залежним від російських енергоносіїв, ще починаючи з 70-х років минулого століття. Розвиток інфраструктури, демпінг і політичний лобізм дали змогу Кремлю в годину Х — після нападу на Україну — шантажувати ЄС. Мовляв, будете допомагати Україні — замерзнете без російського газу. Але спроба провалилася. Європа змогла всього за рік перейти на постачання газу зі США, Норвегії та країн Близького Сходу. Як наслідок, цього року, вже в червні газові сховища в країнах Євросоюзу заповнені в середньому на 75% — це більше, ніж у червні 2021 року.

“Перш за все, це енергоекономія, енергоефективність. Добре, ми тимчасово призупинимо свій рух до “зеленої” енергетики (хоча сонце, вітер цей рух прискорили), давайте-но ми тимчасово повернемося до вугілля. Повернулися до генерації електроенергії вугіллям. І, що дуже важливо, почали будувати нові й розширювати старі термінали з приймання скрапленого газу… Вони піднатужилися, втратили на ціні на електроенергію і газ, але сказали: “Хлопці, свобода коштує дорожче”, — зазначив аналітик нафтогазового ринку Михайло Крутіхін в інтерв’ю “Радіо Свобода”.  

Енергетика була не єдиним сектором європейської економіки, де Москва відігравала помітну роль. Агропромисловість, добрива й особливо логістика в деяких країнах залежали від російських компаній. Тому Кремль пророкував обвал цих галузей, якщо Євросоюз відмовиться від співпраці з Росією. Прогнози не справдилися, а в низці випадків — замість кризи маємо зростання. У цьому сенсі примітна ситуація в портах Латвії, де більша частина вантажів йшла з або в Росію. Країна підтримала санкції та відмовилася від партнерства з Москвою. І, всупереч очікуванням, вантажообіг у латвійських портах зріс на 15%.

“На наших очах відбувається трансформація, переформатування всіх транспортних, енергетичних, логістичних ланцюжків. Тобто які вони будуть за підсумком — ми не знаємо. Але я думаю, що якраз без російських ресурсів, без російської ось цієї токсичної сировинної залежності Європі буде набагато безпечніше. Не будемо забувати, що після війни в партнерстві Україна — Європейський Союз у майбутньому це буде єдине ціле, Європа”, — сказав головний економіст Офісу простих рішень і результатів Ярослав Романчук.

У Євросоюзі є одна держава, яка послідовно йде проти єдиної політики Брюсселя — Угорщина. У 2022 році товарообіг країни з Росією зріс на 80%. Понад 80% газу і сирої нафти, споживаних в Угорщині, — з РФ.

У країні — найвищий рівень корупції серед країн ЄС, а рівень демократії неухильно знижується. Через це Будапешт регулярно вступає в конфлікт із Брюсселем, а нещодавно навіть програв суд проти Єврокомісії у справі про права іммігрантів. У підсумку, ЄС уже півтора року відмовляє Угорщині у виділенні дотацій, вимагаючи проведення реформ. Тому й інфляція в країні зростає. Зараз вона близько 10%. Спроба закрити дірки в бюджеті російськими грошима себе не виправдовує. Та й нинішній стан російської економіки не обнадіює. 

“Основа цієї економіки — це експорт вуглеводнів. На 50% основне джерело доходу скоротилося, витрати зростають. Відповідно, діра в російському бюджеті збільшується, і економіка Росії, вона стає все гіршою. І ті країни, які розраховують завдяки політиці, подібній до Угорщини, отримати якийсь профіт — вони дуже сильно помиляються в тому плані, що можливості Росії вже не настільки безмежні”, — сказав головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.

За 16 місяців від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну стало зрозуміло, що Євросоюз успішно пройшов через відмову від співпраці з країною-агресором. Брюссель відкрив нові можливості зростання, незалежно від токсичної Москви. Місце Росії в ланцюжках постачань уже зайняли інші країни та компанії. Відновити статус-кво Москві вже не вдасться. І тим паче не варто Кремлю розраховувати на ослаблення санкцій або кризу європейської економіки.

Читайте також: Санкції працюють: доходи нафтогазової сфери РФ знизилися щонайменше наполовину, — Рябцев

Нагадаємо, 23 червня Рада Європейського Союзу затвердила 11 пакет санкцій проти Росії. Головна його відмінність — наявність методів впливу на країни, через які в РФ продовжують йти паралельний імпорт та підсанкційні товари.

Прямий ефір