Світова продовольча криза: як уникнути голоду в країнах Африки та Близького Сходу

Ілюстративне фото: minagro.gov.ua

Світова продовольча криза через війну в Україні стає все більш відчутною. Російська сторона не лише блокує вивезення українського зерна, а й шантажує власною сировиною задля зняття санкцій. У США вже пообіцяли виділити на розв’язання проблеми 2,6 млрд дол. цього року та ще 5 млрд дол. – протягом наступних п’яти років.

Проте, як стверджують експерти, незважаючи на всі зусилля, вільного продовольства у світі стає дедалі менше, передає UA.

Згідно з прогнозами ООН, 1 млрд 700 млн людей можуть постраждати через продовольчу кризу, спричинену агресією РФ в Україні. Через блокування українських портів від нестачі сільгосппродукції страждають країни Північної Африки, Близького Сходу, Південно-Східної Азії, Китай, Ізраїль та Туреччина. 22 млн тонн українського зерна неможливо експортувати, а наприкінці липня до них додасться новий урожай.

“У зв’язку з тим, що Україна і Росія не змогли, не вивезли продовольство на ці ринки, ціна на них дуже злетіла і Індія, яка є експортером зерна на ці ж ринки для того, щоб забезпечити власну продовольчу безпеку, також запровадила “нульову квоту” на експорт. Уявляєте, ситуація наступна — росіяни не дали змоги вивести українське зерно, не повезли своє власне, і Індія теж не поставила зерно на ці ринки, тобто на цих ринках глобальний дефіцит”, — пояснює виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

В Ірані, наприклад, ціни на зернові злетіли на 300%. Через голод люди шукатимуть кращого життя в Європі, можлива нова міграційна криза, кажуть експерти. Україна разом із західними країнами шукає нових шляхів для експорту сільгосппродукції. Днями до іспанського порту Ла-Корунья прибуло судно з 18000 тонн української кукурудзи на борту. Її доставили Балтійським морем, але це дуже довго і дорого.

Вирішувати проблему продовольчої кризи потрібно на найвищому міжнародному рівні, кажуть експерти. Обговорюються різні варіанти.

“Як на мене, найраціональніше — організувати місію військових кораблів, які супроводжуватимуть торгові судна Єгипту для транспортування зерна з портів України відповідно до Єгипту та країн цього регіону”, — говорить кандидат економічних наук, асоційований експерт ради зовнішньої політики “Українська Призма” Іван Ус.

Ще один варіант — надати Україні таку зброю, якою вона сама зможе захистити свої судна. А щоб не повторити кризу в майбутньому, потрібно зменшити співпрацю з Росією, кажуть експерти, щоб не залежати від держави, здатної на шантаж.

Про суму втрат для української сторони говорити зарано, стверджують фахівці. Проте кажуть – йдеться про мільярди гривень. Державний бюджет продовжить втрачати прибуток у сфері сільського господарства до припинення бойових дій.

Читайте такoж:

Єдиним варіантом швидкої доставки зерна на світовий ринок залишається деблокада портів України — експерт

Сомалі загрожує голодна смерть через посуху та блокування українських портів Росією

Експорт українського зерна — маршрути, ризики, гарантії

Прямий ефір