Росія, ймовірно, перехоплює телевізійні сигнали та створює перешкоди за допомогою потужних супутникових станцій, наслідком чого стали, зокрема, проблеми із передачею сигналу найбільшого європейського супутника Hot Bird 13G, який серед іншого транслює канали українського іномовлення. Про це йшлося у сюжеті однієї з найавторитетніших нідерландських інформаційно-аналітичних телепрограм Nieuwsuur, що виходить на каналі суспільного мовника NPO 2.
Автори сюжету відзначили, що, наприклад, внаслідок атаки на Hot Bird 13G в ефірі дитячого каналу BabyTV замість мультфільмів з’явився російський пропагандистський ролик. Подібні інциденти є частиною глобальної атаки, метою якої серед іншого є перешкоджання доступу до каналів українського іномовлення — зона покриття супутника охоплює Європу (включно з європейською частиною РФ), країни Центральної Азії, північне узбережжя Африки та Близький Схід.
Журналісти Nieuwsuur зацікавились досвідом боротьби з хакерськими атаками на супутники та діджитал майданчики ДП “Мультимедійна платформа іномовлення України”.
“У березні 2024 року хакери атакували супутник Hot Bird 13G, що спричинило перебої в мовленні телеканалів українського іномовлення FREEДОМ та “Дім”. Сигнал був заглушений, а замість ефіру FREEДОМ з’явився контент телеканалу “ZA ЖИЗНЬ!”, тоді як канал “Дім” взагалі припинив трансляцію”, — розповіла генеральна директорка ДП “Мультимедійна платформа іномовлення України”, до якого входять FREEДOM та “Дім”, Юлія Бін.
Тоді технічні служби ДП “МПІУ” оперативно відновили мовлення телеканалів FREEДОМ та “Дім” на супутнику Hot Bird 13G, а правоохоронні органи Франції розпочали розслідування щодо втручання в роботу оператора супутникового зв’язку Eutelsat, якому належить супутник.
Колишня голова Ради з радіорегулювання Міжнародного союзу електрозв’язку у Женеві Ліліан Жанті зазначила: розслідування виявило, що хакерські атаки здійснювались з російських міст — Москви, Калінінграда, Павлівки та тимчасово окупованого Росією Криму.
“Супутники Eutelsat стали мішенню для росіян. Це небезпечно, адже межа між військовими та цивільними цілями стає дедалі більш розмитою. Ці атаки демонструють, наскільки вразливими є наші інформаційні системи, адже немає достатніх гарантій захисту сигналу”, — наголосив у сюжеті Nieuwsuur фахівець з питань оборони Гаазького центру стратегічних досліджень Патрік Болдер.
Як повідомлялось раніше, 25 січня 2024 року внаслідок масштабної кібератаки на один із дата-центрів стався збій у роботі вебсайтів телеканалів “Дім” та FREEДОМ, 29 січня під масованою атакою опинились вебсайт телеканалу FREEДОМ та діджитал-агрегатор новин FREEДОМ, у ніч з 12 на 13 березня хакери здійснили DDoS-атаку на діджитал-агрегатор новин FREEДОМ.