Допокорялися: від космічної галузі РФ відгородилися всі у світі

Невдалі запуски, надзвичайні події на дорогих космодромах і дефіцит конструкторських елементів. Росія — колись перша в усьому, що стосується космічних відкриттів — спіткнулася об власну нездатність утримати на плаву ту спадщину, якою нагородив її Радянський Союз.

Без західних технологій, але з найпотужнішим ембарго — вектор розвитку космічної галузі РФ змістився з тріумфальних відкриттів на просте і зрозуміле “вижити”.

Аналоговий “Союз” скандальний космодром “Восточный”, розгерметизований в пух і прах російський сегмент МКС і дотаційно-корупційний “Роскосмос”. Це “чотири вершники Апокаліпсиса” на нинішній картині досягнень РФ у космічній сфері.

Як російська космічна галузь втратила колишній запал і що стало головною причиною її падіння — у новому випуску програми Failed State на телеканалі FREEДОМ журналісти обговорили з провідним експертом “War Kitchen” Андрієм Фіалковським та ексрадником голови Державного космічного агентства України Андрієм Колесником.

Росію уникають як епідемії сибірської виразки

До 2015 року Росія була лідером за кількістю космічних запусків. У 1990-ті роки з території колишнього СРСР супутників відлітало більше, ніж могли собі дозволити запустити США. За період із 1990 до 2000 року 434 об’єкти, марковані триколором, покинули планету Земля. Це на 139 одиниць більше, ніж США. А до 2011 року, коли американці закрили програму Space Shuttle “Спейс шаттл”, Росія взагалі стала монополістом із доставлення людей на Міжнародну космічну станцію.

Здавалося б, вкладайся і розвивай. Але ні. Саме на піку цієї самої космічної переваги з невеликою похибкою в якості Путін наважується окупувати частину українських територій. І не на корпус, а на цілий космічний корабель відстати від своїх глобальних конкурентів.

Кампанію зі стирання в порошок спадщини Юрія Гагаріна та Сергія Корольова Росія розгорнула 2014 року. З моменту окупації Криму і частини східних регіонів України Москву стали позбавляти зв’язків і, звичайно ж, можливостей. Зокрема, NASA. Співробітникам Агентства заборонили навіть електронною поштою обмінюватися з їхніми російськими колегами — нічого обговорювати. Як від епідемії сибірської виразки відгородилися від росіян і в штаб-квартирі організації. “Спасибі, але ні”, — в одноголоссі заявив Захід, щойно розгледів загрозу для своїх космічних проєктів в апетитах Російської Федерації. І технічно скасував усі контракти про будь-яку взаємодію.

“Світова спільнота ухвалила рішення застосувати ембарго на космічну мікроелектроніку, яку дуже активно використовувала РФ у своїх новітніх супутникових системах, а також заборонили використовувати російські космодроми для запуску супутників, у яких є системи, розроблені в Америці або які мають у своєму складі якісь елементи, які зроблені в Америці. Практично 90% усіх супутників складаються якраз із компонентів західного виробництва. Російська комерційна компанія “Главкосмос”, яка займалася безпосередньо пошуком споживачів космічних послуг, тобто пошуком тих, хто готовий був запускати свої супутники на російських ракетах. Їхня кількість різко зменшилася. Це сталося саме 2014 року”, — розповів Андрій Колесник.

Жодна розсудлива країна, окрім тих, які підтримують війну проти України, не співпрацюватиме з Росією в цій сфері, підкреслює Андрій Фіалковський.

Підкорення космосу на російських носіях стало небезпечним атракціоном
Через п’ять років стане зрозуміло, що зупинка “кровообігу” в російській космічній галузі обіцяє нові проблеми. І скільки б федерація не хизувалася “повним циклом виробництва”, герметизацію швів свого сегмента на МКС вона вже не може забезпечити. Витік повітря співробітники NASA виявили ще 2019 року. У 2023 році проблему визнали критичною. Будь-яке стикування вантажного космічного судна з російським сегментом МКС небезпечне, твердять експерти. І країни одна за одною ховають своїх астронавтів якомога далі від місця потенційної катастрофи. Утім, Росія не один раз намагалася угробити Міжнародну космічну станцію.

“Модуль “Наука” ледве-ледве зміг досягти орбіти міжнародної космічної станції і під час стикування до неї ледве її не занапастив, тому що там несподівано запустилися двигуни, які почали обертати станцію. Ще трохи, і вона б перестала бути керованою”, — зазначив Колесник.

2021 року модуль “Наука”, створений повністю за лекалами радянських прапрадідів, розвернув станцію на 45 градусів унаслідок неконтрольованого запуску двигунів. Але в “Роскосмосі” запевнили, що жодної небезпеки для екіпажу такий атракціон не обіцяє. І продовжили надавати послуги космічних перевезень.

Росія може відмовитися доставляти американських астронавтів на МКС, заявив у 2014 році Дмитро Рогозін, який обіймав тоді посаду віцепрем’єра РФ і опікуватися питаннями розвитку космонавтики.

“Проаналізувавши санкції проти нашого космопрому, пропоную США доставляти своїх астронавтів на МКС за допомогою батута”, — пожартував Рогозін.

І так, можливо, буде навіть безпечніше. Адже досить згадати невдалі запуски ракети-носія в 2007 і 2013 роках.

Принаймні, навіть сама Росія збирається з’їжджати з Байконура, орендованого у Казахстану за шалені гроші. Але всі “пасочки” на склад не перемістити. Тому затіяли в Кремлі для втамування своїх космічних амбіцій проєкт під назвою космодром “Восточный”.

“Це великий проєкт, завдяки якому Російська Федерація хоче мати свій незалежний доступ до космосу, цивільний доступ у космос. Однак, почавши його будувати понад 10 років тому, досі до кінця він не добудований, оскільки всі етапи будівництва супроводжуються величезними корупційними скандалами”, — каже Колесник.

“Це пам’ятник черговій російській корупції. Пам’ятник імперським амбіціям. Пам’ятник невдалим взаєминам зі Сполученими Штатами і з Україною щодо морського старту. Росія так невдало використовує бажання стати першою, що відштовхує всіх можливих партнерів. Тому доводиться будувати багатомільярдні проєкти на своїй території, економічно невигідні”, — констатує Фіалковський.

Він зазначив, що до 2025 року космодром “Восточный” за планами мав закінчити третю чергу будівництва. Але на сьогодні закінчується тільки 2 черга.

“Знову ж таки, під питанням, чи зможуть вони закінчити його цього року або навіть наступного? Усе впирається у фінанси, в обсяги робіт і в корупцію, яка просто накрила російський космос”, — вважає Фіалковський.

Корупція перемогла амбіції

Примножити радянську спадщину не вийшло. Потрібно спробувати нажитися, сказали в “Роскосмосі” і почали масштабні бюджетні розподіли. Щоправда, по власних кишенях.

Сіквел про масштабні розкрадання під час будівництва “легендарного” космодрому “Восточный” досяг свого апогею у 2016 році. Саме тоді Слідчий комітет Росії оголосив про порушення кримінальної справи, пов’язаної з черговим епізодом шахрайства. Цього разу справа стосувалася будівництва адміністративно-ділового комплексу на тому самому космодромі.

Особливо винахідливі фігуранти, які відповідали за “створення нової космічної історії Росії”, примудрялися розтягувати бюджетні кошти з витонченістю, гідною Оскара. Мабуть, найепічніший момент — коли один із керівників комерційного підприємства, заборгувавши 79 мільйонів рублів за своїми власними кредитами, вирішив “рефінансувати” їх… коштом державних грошей, виділених на будівництво.

Якби це була фантастика, їй би ніхто не повірив. Але в Росії реальність, як завжди, дивовижніша за будь-яку вигадку.

І це не рахуючи того факту, що загалом галузь переживає не найкращі часи. І гроші на її фінансування знаходити з кожним роком, кожним пакетом санкцій — складніше.

“Якщо взяти до уваги федеральну космічну програму 2015-2025 років, то потрібно зазначити, що у 2020 році її було суттєво секвестровано, урізано, і попри бравурні промови керівників Російської Федерації, керівника російської космонавтики, про те, що під нову програму буде виділятися стільки грошей, скільки потрібно. Але факти говорять зовсім про інше. Усі програми, які мають бути після 2025 року, досі не затверджені на базі стабільного фінансування”, — прогнозує Колесник.

Він зазначає, що за фактом дуже часто ці гроші своєчасно не надходять виробникам російської космічної техніки. І в результаті всі плани зсуваються на рік-два, а іноді навіть на три або 5 років.

У 2023 році Росія провела 19 космічних запусків, з яких більша частина була здійснена за допомогою ракет-носіїв сімейства “Союз”. Серед гучних місій — аварійний фальстарт автоматичної станції “Луна-25”.

І поки федерація збирає уламки своїх супутників і всипає попелом кратери від “Сарматів”, що вибухнули в шахтах, США продовжують лідирувати завдяки NASA і SpaceX. Китай розвиває національну космічну програму, а Індія успішно нарощує технологічний потенціал. Навіть Європейське космічне агентство, хоча й проводить менше запусків, зберігає репутацію сильного гравця завдяки науковим проєктам і партнерству з NASA.

“Китайська Народна Республіка зараз — держава номер 2 у космосі. Китай поставив за мету стати першою до 2050 року. Слід відзначити, наприклад, досягнення Індії, яка змогла здійснити м’яку посадку свого космічного апарату на поверхню Місяця. А російський подібний апарат розбився і залишив після себе лише новий кратер на поверхні Місяця”, — каже Андрій Колесник.

Так Росія перекочувала з провідних позицій на четверте місце. Вона відстала приблизно на 30 років від своїх основних, законодавчо визначених конкурентів.

Утім, РФ традиційно не полишила спроби зобразити бурхливу діяльність і зафіксувати успіх. 12 квітня 2024 року з недобудованого космодрому “Восточный” напрочуд успішно стартувала ракета “Ангара”. У Росії її називають революційно новою, а на ділі…

“Вона проєктувалася близько 20-25 років, тобто її конструкція морально застаріла, в принципі, якщо брати сучасні вимоги, застаріла”, — каже Колесник.

Диктатори в космосі

Нове — це добре забуте старе. Саме під таким гаслом Кремль і штовхає світові свої “новинки” в космічній сфері.

“Треба згадати візит північнокорейського лідера Кім Чен Ина торік на космодром “Восточный”. Там російський диктатор показував йому останні досягнення російської космонавтики, і насамперед їхню нову систему “Ангара”. І там засвітився на фотографіях двигун, який використовується на “Ангарі”, — РД-191. А коли Північна Корея здійснила крайній пуск у космос, фактично на першому ступені стояв цей самий двигун”, — розповів Колесник.

Він зазначив, що в питаннях співпраці з іншим диктаторським режимом — Іраном — Росія пішла іншим шляхом. З Байконура було виведено на орбіту побудований Росією супутник для Ірану. Він отримав назву “Хаям-1”. Цей супутник в основному використовують для космічної розвідки.

Традиційні партнери РФ — КНДР та Іран. Утім, навіть зароблених на цій співпраці грошей не вистачить, щоб втілити в життя далекосяжні плани Москви з освоєння космосу. Корупція доїдає залишки виробничої потужності в космічній сфері, а війна проти України — вичавлює залишки далеко не гумового бюджету. І скільки б дотацій не приносили все ті ж російські гіганти на кшталт “Газпрому”, вони й самі вже давно потребують коштів ззовні.

Без західних технологій, міжнародного співробітництва та здатності визнати власні провали російська космонавтика буде лише віддзеркаленням загального тренду: жалюгідна пародія на славне минуле, яка намагається довести світові, що ця невдаха, яка не відбулася, все ще може злетіти.

Попередні випуски проєкту Failed State:

Прямий ефір