Унаслідок розв’язаної Кремлем війни екології України завдано збитків на суму понад 2 трлн гривень. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів перший заступник міністра довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький.
“Хочу сказати, що з самого початку повномасштабного вторгнення Росії ми разом із Державною екологічною інспекцією проводимо фіксацію. Зараз уже понад 2 трлн гривень збитків. Це стосується тільки тих територій, які були деокуповані, де є доступ експертів для оцінки цих збитків. І ми ще розуміємо, що велика територія окупована, де немає доступу нашим експертам, і оцінити розмір збитків на цих окупованих територіях, де тривають дії російських терористів, неможливо. Після деокупації ця територія буде оцінена”, — зазначив він.
Краснолуцький наголосив, що збитки будуть набагато більшими, оскільки відомо, що на окупованих територіях відбуваються пожежі в національних природних парках, армія РФ риє окопи та знищує природні екосистеми на острові Джарилгач тощо.
За його словами, зараз триває пошук міжнародних механізмів для притягнення російських окупантів до відповідальності саме за нанесення шкоди довкіллю.
“Таких прецедентів в історії дуже мало, коли після війни притягували до відповідальності саме за завдання збитків екології. Ми шукаємо ці механізми, працюємо з міжнародними партнерами, щоб напрацювати певні методики підходів, які в майбутньому, можливо, використовуватимуться, зокрема, для підрахунку збитків узагалі в будь-яких воєнних конфліктах, коли завдають збитків навколишньому середовищу… Згідно з українським законодавством, є такі методики, ми згідно з такими методиками проводимо фіксації”, — сказав перший заступник міністра довкілля та природних ресурсів України.
Він наголосив, що війна має і безповоротні наслідки, які, насамперед, стосуються певних видів тварин і рослин, що в національних природних парках.
“Національні природні парки створювалися для збереження, зокрема, тварин, створювалися для відновлення певної екосистеми, і вони знищуються зараз. Зокрема пожежами, затопленнями, веденням бойових дій. Є страх, що певні види тваринного світу будуть втрачені назавжди. Втрата одного чи іншого виду — це збіднення всієї планети. Це призведе до певного дисбалансу в екологічному ланцюзі. І ці втрати можуть бути безповоротними саме в цьому тваринному світі та у світі рослин. Деякі види ми можемо втратити назавжди. Але для того, щоб оцінити, що там відбувається насправді, потрібно десь окупувати територію, щоб учені фахівці провели дослідження”, — сказав Краснолуцький.
Читайте також: Військовий екоцид: як армія РФ створює масштабну екологічну катастрофу в Україні