Риторика Європейського Союзу щодо підтримки України змінюється. Заявляється не просто, що ЄС стоятиме за Україною стільки, скільки потрібно, а стільки, скільки потрібно для перемоги. Уже багато політиків це озвучили — для перемоги над Російською Федерацією. Про це сьогодні, 12 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Тому що нічия або, умовно, захоплення Росією якоїсь частини України, навіть невеликої, це фактично фіксація анексії. І це підготовка до нової, ще більшої війни. Тому зараз потрібно Росію не просто зупинити, а вигнати на свої території, де їй і місце та її солдатам. Про що говорить міжнародне право та чинна система міжнародних відносин, яку Путін хоче просто знищити”, — сказав він.
Дипломат прокоментував вибори президента, що відбулися у Фінляндії, і нагадав, що обидва кандидати були налаштовані на підтримку України, виступають за зміцнення членства Фінляндії в НАТО і обережних відносин із Росією.
“І, мало того, не просто обережних стосунків, а Стубб говорить про те, що дипломатичні стосунки поки що функціонуватимуть, але фактично реальних політичних контактів зараз у Росії не буде, поки не припиниться війна в Україні і Росія не прибере свої війська з тимчасово окупованих територій. Власне кажучи, його конкурент із Блоку зелених такі самі думки висловлював. Це дуже важливо, що фінське суспільство розуміє небезпеку російської агресії на Україну”, — каже Левченко.
Також він нагадав, що Фінляндія сама пережила радянську агресію в 1939-40-х роках.
“Тоді була сталінська пропаганда цього ж типу, яка зараз репродукується Москвою про те, що Фінляндія напала на Радянський Союз. Те, що Путін заявляє, що Україна напала на Росію, і вся ця фантасмагорична історія про те, що змушені були рухатися вперед, висувати війська тощо. Хоча насправді ніхто нікого нічого не змушував. Річ у тім, що Росія — агресивна країна і їй міжнародне право тільки заважає діяти на міжнародній арені. Тому дії Александра Стубба послідовні. Політик він досвідчений, веде політику в тому, що Росію потрібно стримувати”, — розповів дипломат.
На думку Левченка, Фінляндія на північному фланзі НАТО відіграватиме свою важливу і конструктивну роль. І зі вступом Швеції до НАТО фактично цей північний фланг зміцнюється, Балтійське море стає морем під контролем НАТО.
“І тут Росії буде дуже складно вести якісь наступальні агресивні дії. Хоча в планах Кремля відновлення СРСР, а значить, і напад на країни Балтії. Хоча Путін для відводу очей заявив, що нападати на Латвію він, наприклад, не збирається. Але з Москви теж 100 разів говорили, що на Україну нападати не збираються, це “братній народ”. Проте цинічно напали і фактично 200 двосторонніх договорів, які стосуються, зокрема, і кордону, були перекреслені в один момент”, — сказав він.
Також, уточнив експосол, Фінляндія розуміє, що потрібно мати підтримку партнерів, у неї є свій військовий контингент, але недостатньо сильний. Країна донедавна була фактично нейтральною, тому зміцнення власних збройних сил у планах і президента країни, який за Конституцією є верховним головнокомандувачем. Плюс допомога партнерів.
“Поруч Швеція, яка ось-ось вступить до НАТО. І північне крило НАТО, де є Данія, Польща, Німеччина частково. Плюс американська підтримка можлива в цьому плані. Тому ситуація досить контрольована, враховуючи, що всі найкращі підрозділи російської армії перебувають на українському фронті. І зараз небезпеки вторгнення до Фінляндії немає і близько. Таких можливостей у Росії просто немає. Але ситуація може змінитися, якщо щось піде не так на території України. І тоді потрібно бути у всеозброєнні, готовим. Але Стубб досвідчений політик, тому каже, що краще одразу підтримати Україну, щоб вона тримала цей фронт, і не було цих ускладнень, бо, якщо все втримає Україна і вдасться випровадити російські війська додому, то і ніякої небезпеки для Фінляндії не існуватиме, тому що все вирішиться на полях битви в Україні”, — резюмував Олександр Левченко.
Читайте також: Естонія не вірить заяві Путіна про ненапад на країни Балтії й активно зміцнює оборону — що відомо (ВІДЕО)
Нагадаємо, у другому турі президентських виборів у Фінляндії переміг колишній прем’єр-міністр Александр Стубб. Він стане 13-м президентом країни — новим головнокомандувачем, який визначатиме вектор зовнішньої політики. Стубб уже заявив про подальшу підтримку України та назвав Фінляндію сильним членом НАТО.