Страх перед співгромадянами чи очікування “перемоги”: чому Путін переніс “пряму лінію” з громадянами РФ

Володимир Путін. Фото: hromadske.ua

Президент Російської Федерації Володимир Путін другий рік поспіль скасовує “пряму лінію” з росіянами — традиційне спілкування, під час якого він відповідає на запитання людей із різних регіонів Росії.

Водночас у Кремлі кажуть, що “пряма лінія” не скасовується, а переноситься. В Адміністрації президента РФ кажуть, що розмова глави держави зі своїми громадянами може відбутися в листопаді-грудні. Це пов’язано нібито із ситуацією на фронті.

“Пряма лінія” з Путіним відбувається з 2001 року. Вона проводилася навіть із 2008 до 2012 року, коли Путін обіймав посаду прем’єр-міністра. З 2017 року її стали проводити в червні.

У 2020 році після пандемії коронавірусу COVID-19 “пряму лінію” не влаштовували, проте її елементи було включено у велику пресконференцію. Востаннє “пряма лінія” відбулася 30 червня 2021 року.

Раніше аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) спрогнозували, що Путін проведе “пряму лінію” на початку червня 2023 року, щоб піднести росіянам так звану перемогу — захоплення Бахмута.

Читайте також: Кирієнко, Патрушев, Мішустін: хто може сісти на трон Путіна в Кремлі

Думки експертів

Про те, чому було перенесено “пряму лінію” з Володимиром Путіним в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Тарас Загородній, політтехнолог;
  • Микола Полозов, адвокат;
  • Карина Орлова, журналістка “Эхо Москвы” у Вашингтоні.

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Путін не може народити якийсь нормальний позитив

– Нинішнє керівництво путіністів, яке займається пропагандою, розуміє, що теоретично можна віддресирувати “пряму лінію”. Теоретично можна зробити так, щоб там усе пройшло без сучка, без задирки.

Але вони й розуміють одну просту річ, що щирості не буде, а це відчувається. А це вже пізній Радянський Союз, якого вони хочуть уникнути.

Радянський Союз же на своєму вильоті втратив щирість, він втратив ось це поняття драйву. Коли він починався, там була світова революція. Тобто зрозуміло, заради чого, заради якої мети було створено СРСР.

Після того, як Хрущова прибрали, почали сильно крутити культ Другої світової війни – мається на увазі “Велика Вітчизняна війна” – це за Брежнєва почалося. Довгий час у Радянському Союзі 9 травня не було навіть вихідним днем. Це був звичайний робочий день, тому що Політбюро того часу розуміло, що святкувати-то нічого.

А якщо повертатися до Путіна, вони то розуміють, що говорити-то нема про що, нема чим хвалити.

Путін не може народити якийсь гарний позитив, який викличе щире шанування і щирий захват з боку росіян, які можна потім ретранслювати по телебаченню.

ГЕННАДІЙ ПОЛОЗОВ: Путін має понести покарання за все те, що він зробив

— Власне, до Путіна у мене тільки одне запитання: коли він опиниться на лаві підсудних у Гаазі, згідно з виписаним на нього ордером? Тому більше його нема про що питати.

Він має понести покарання за ті злочини, які він скоює. Ось єдине питання, яке мене цікавить. Якщо говорити про його персону.

Але тут важливо розуміти, що все-таки наступного року Путін планує свої перевибори. І для того, щоб, скажімо так, його спілкування з народом не встигло загубитися, ось у цій народній пам’яті зсуваються і терміни прямої лінії.

Досконалості меж немає, зокрема досконалості тих злодіянь, які влаштовує путінський режим щодо своїх громадян. І репресивний каток не терпить простою.

КАРІНА ОРЛОВА: Путін не стратег, він тактик

— Я думаю, що насправді Путін, найімовірніше, уже перебуває в такому дуже поганому настрої й психологічному стані. У принципі, всі диктатори вони правлять приблизно плюс-мінус однаково.

І головне, що вони закінчують плюс-мінус однаково. Різниця тільки в деталях, але по суті одне й те саме.

Якщо вивчити біографію Саддама Хусейна, то, коли він був на піку, Хусейн навіть писав Коран кров’ю, тому що він виявив себе нащадком пророка Мохаммеда. Ні більше, ні менше. А потім, коли навколо нього вже почало кільце стискатися, він перебував у жахливому психологічному стані, і став більше й більше ізолюватися.

Я думаю, що у Путіна зараз те саме приблизно. Російська влада кричала про війну з НАТО ще півтора року тому. Природно, ніхто в це не вірив, усі знали, що це неправда. А тепер країни НАТО допомагають Україні з найсучаснішою зброєю, і не збираються зупинятися, і вони так чи інакше в цій війні опосередковано беруть участь.

І це те, чого Путін не передбачав. Очевидно, що далекоглядність – це взагалі не риса Путіна. Якщо простежити всю його історію правління, то він не стратег, він тактик. Ось він тактично діє.

Знаєте, є така приказка в середовищі ФСБшників у Росії: будемо розв’язувати проблеми в міру їх надходження. Ось він приблизно так їх і вирішує. А ось на два, на три кроки, а вже тим більше на 10 кроків уперед він не дивиться.

Путін просто ще розлючений на власний народ, бо народ не забезпечує йому перемогу, погано воює на фронтах, багато гинуть і так далі, і так далі.

Коли такі правителі на кшталт Путіна красуються перед публікою, вони виходять на ці даремні “лінії” з народом. Зрозуміло, що його вже не запрошують ні на які міжнародні заходи, і він туди не може їхати через ордер на арешт від Міжнародного кримінального суду.

Ну, ось залишається хоча б із народом поспілкуватися. А тепер Путін, мабуть, навіть цього вже не може робити, тому що він явно перебуває в поганому настрої.

Це все закінчується однаково, і це, до речі, гарний сигнал, тому що чим озлобленішим Путін буде ставати, тим більше помилок він буде робити, і тим більше це на руку всім нам і цивілізованому світу.

Читайте також: Перший шлях поганий, другий ще гірший: Путіну вже немає звідки брати гроші на війну проти України — думка економіста

Прямий ефір