У районі військово-морської бази у Новоросійську російські спецслужби глушать GPS-сигнал. Зона глушення супутникової навігації, яка може бути наслідком роботи систем радіоелектронної боротьби, різко збільшилася за останній тиждень. Як пише видання Newsweek, Чорноморський флот Російської Федерації (ЧФ РФ) залишає місце дислокації, побоюючись, що Україна може вдарити по ньому далекобійними ракетами, повідомляє FREEДОМ.
Україна змусила Росію перевести військові кораблі з Новоросійська, пишуть OSINT-аналітики. І публікують супутникові знімки, на яких видно порожню гавань. Російські військові кораблі могли розосередитися далі на південь узбережжям у районі Геленджика, припускають експерти.
“Хоча, зважаючи на все, більша частина Чорноморського флоту Росії залишила Новоросійськ, є кілька особливо боягузливих кораблів, які сховалися серед комерційних суден… Знімки високої роздільної здатності від Airbus це підтверджують”, — прокоментував OSINT-аналітик МТ Андерсон у соцмережі X.
На думку аналітиків, росіяни наразі спробують розосередити сили Чорноморського флоту, прикриваючись цивільними суднами. І таким чином захиститись від ймовірних повітряних загроз.
“За великим рахунком, я не знаю, чи готове наше командування завдавати ударів по російських військових кораблях, які будуть впритул з цивільними, завдавати шкоди цивільній інфраструктурі, таким чином знищуючи військовий флот. Але гадаю, що способи боротися із залишками російського Чорноморського флоту ми все одно знайдемо”, — вважає керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.
Київ, схоже, близький до отримання дозволу від США та Великої Британії на завдання ударів ракетами великої дальності по території у глибині Росії, пише Newsweek. Офіційно ані Вашингтон, ані Лондон про скасування обмежень поки не оголосили. Глава британського уряду Кір Стармер повідомив 15 вересня, що остаточного рішення щодо застосування ракет Storm Shadow по цілях у Росії ще не ухвалено. Про це він заявив після зустрічі з президентом США Джо Байденом. Лідери двох країн обговорили подальші кроки щодо підтримки України.
“Я думаю, якщо подивитися на ситуацію в Україні та на Близькому Сході, то очевидно, що найближчими тижнями та місяцями можуть відбутися справді важливі події”, — сказав прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
За оцінкою видання The Times, у разі скасування обмежень на застосування ракет Storm Shadow під ударом можуть опинитися база російського Чорноморського флоту в Новоросійську, військові аеродроми Краснодарського краю, авіабаза в Шайківці та кілька інших великих військових об’єктів. А за інформацією Інституту вивчення війни (ISW), у разі скасування обмежень на застосування ATACMS, Збройні сили України зможуть вражати цілі у Ростовській, Воронезькій, Бєлгородській, Курській, Брянській, Орловській, Липецькій, Тамбовській та Калузькій областях.
“Загалом під удар можуть потрапити 245 військових об’єктів у Росії, з яких лише 16 (6,5%) є авіабазами, решта — це місця базування російських бригад, штаби, командні пункти та військові заводи”, — йдеться у звіті ISW.
Сили оборони України вже знищили третину з 80 військових кораблів Чорноморського флоту Росії, ще частину суттєво пошкодили, заявив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук. За його словами, на озброєнні Росії все ще залишаються щонайменше вісім носіїв крилатих ракет. І хоча кількість атак із моря значно скоротилася, загроза існує. Але те, що російський флот більше не контролює ситуацію в Чорному морі, є фактом. Його визнають у Росії.
“Де флот? Його нема! Це справді перемога противника! Це факт. А те, що кораблі десь там залишилися, чи в Севастополі стоять, чи в Новоросійську, вони стоять. Але їх немає з погляду стратегічної бойової одиниці. Вони не контролюють Чорне море, розумієте? Це факт поразки”, — заявив депутат Держдуми РФ Євген Федоров у коментарі російським ЗМІ.
За даними розвідки Великої Британії, Чорноморський флот РФ втратив здатність проводити широкомасштабні патрулі в акваторії Чорного моря та загрожувати українському узбережжю.
Читайте також: “Несподівана та нетривала прогулянка”: вихід 16 російських кораблів у Чорне море прокоментував Плетенчук
Нагадаємо, 14 та 15 вересня Військово-морські сили Збройних сил України повідомляли про присутність у Чорному морі 16 російських кораблів, серед них семи ракетоносіїв загальним залпом до 48 “Калібрів”. З 16 вересня у Чорному морі перебуває один російський корабель — носій крилатих ракет “Калібр” загальним залпом до чотирьох ракет.