Статус військовополоненого в Україні — що дає комбатантам РФ, розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Полонені російські військові, Харківщина. Фото: t.me/synegubov

Україна показує цивілізований приклад поводження з військовополоненими, гарантуючи їм права відповідно до Женевської конвенції, а також — вільний доступ до військовополонених представників міжнародних організацій. Російським комбатантам, які потрапляють до українського полону, цей статус надається з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Про це сьогодні, 20 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Він пояснив, що статус військовополонених — це захисний статус, який зобов’язує державу, яка взяла комбатантів у полон, не зазіхати на їхню гідність, не переслідувати у кримінальному порядку за участь у бойових діях, а також дотримуватися основних прав. Серед них — право на медичну допомогу та зв’язок із рідними. За словами правозахисника, військовополонені також мають право носити військову форму та відзнаки. Те, що у сюжетах із місць утримання вони у робочих робах пов’язано, на його думку, з тим, що їм надається право на роботу.

“Все це забезпечується під контролем і національних, і міжнародних як урядових, так і неурядових організацій. Немає скарг на утримання, на умови утримання, на жорстоке поводження, пов’язане з тим, що це представники ворожої держави. І це досить важливо, бо Україна показує цивілізований приклад поводження з військовополоненими. Те, чого немає з боку Російської Федерації, яка навіть не надає повного списку осіб, які потрапили до російського полону”, — зазначив він.

За словами виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини, Україна зацікавлена у дотриманні норм міжнародного права щодо військовополонених.

“Це визначає ставлення до України як до держави, яка потребує підтримки та дотримання цих стандартів та правил, і вимагає їх виконання з іншого боку — тієї ж Російської Федерації”, — заявив Олександр Павліченко.

Правозахисник також пояснив, що багато росіян не вірять у гуманне ставлення до російських військовополонених в Україні чи дивуються йому, оскільки, з одного боку, перебувають під впливом агресивної російської пропаганди, з іншого, мають перед очима приклад власної пенітенціарної системи — дуже жорстокої.

Читайте також: Дійсна кількість росіян, які добровільно здалися в полон, не розголошується в їхніх інтересах — усі нюанси проєкту “Хочу жити” від Юсова

Нагадаємо, як повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Андрій Юсов, дедалі більше росіян хочуть співпрацювати з Україною. Російські військові можуть врятувати себе і сім’ю, перейшовши на бік України, або добровільно здатися в полон завдяки програмі “Хочу жити”. Кожен перехід солдата РФ за цією програмою — це окремо відпрацьована операція.

Читайте також: “Ті, хто перебуває на полі бою, розуміють, що, крім смерті, на них там нічого не чекає”: росіян закликають скористатися проєктом “Хочу жити”

Прямий ефір