Стаття про “держзраду” — як Путін переймає методи Сталіна в боротьбі з інакомисленням (ВІДЕО)

Володимир Путін. Фото: ukrinform.ua

Звинувачення в “держзраді” — це один із методів боротьби Кремля з інакомисленням у Росії. Насправді методи не нові, оскільки все вже було за часів Радянського Союзу. З новими поправками до Кримінального кодексу Росії тепер за державну зраду загрожуватиме довічне позбавлення волі. Як пише видання “Медуза”, влітку 2022 року Держдума за 1 хвилину 20 секунд проголосувала за розширення понять “держзрада” і “шпигунство”, інформує FREEДОМ.

Нині державна зрада за статею 275 Кримінального кодексу Російської Федерації (КК РФ), це вчинені громадянином:

  • шпигунство; 
  • видача іноземній державі, міжнародній або іноземній організації чи їхнім представникам відомостей, що становлять державну таємницю, довірену особі або таку, що стала відома їй за службою, роботою, навчанням або в інших випадках, передбачених законодавством Російської Федерації;
  • перехід на бік противника та надання фінансової, матеріально-технічної, консультаційної або іншої допомоги іноземній державі, міжнародній або іноземній організації чи їхнім представникам у діяльності, спрямованій проти безпеки Російської Федерації.

Опозиційного політика Володимира Кара-Мурзу звинуватили в держзраді, поширенні фейків про російську армію і співпраці з небажаною організацією. Але, за фактом, держзрадою порахували його виступи в США з критикою нинішньої російської влади. 

А ось москвич Савелій Фролов опублікував у соцмережах фотографію з Верхнього Ларса з підписом “Дико валимо з Росії. 5 км до кордону”. Після цього він опинився у слідчому ізоляторі за обвинуваченням у держзраді за “перехід на бік противника”. 

У 2022 році було порушено щонайменше 25 справ про держзраду, повідомляє правозахисний проєкт “Первый отдел”. З початку 2023 року відомо вже про 21 справу. У Росії отримати обвинувачення у зраді батьківщини дуже просто і зраджувати державу не обов’язково, кажуть правозахисники.

“Стаття про держзраду сьогодні не має жодного стосунку до безпеки або кримінально-правового захисту держави. Це стаття, яка використовується для створення атмосфери страху і ксенофобії. А якщо ти вибрав стратегію залякування, ти зобов’язаний грати на підвищення. Крім того, це збільшення термінів підвищує ставки в практиці залякування підозрюваних. Їм пропонуватимуть укласти досудову угоду, донести на когось, а в обмін їм обіцятимуть відмову обвинувачення від довічного покарання”, — підкреслив засновник правозахисного проєкту “Первый отдел” Іван Павлов.

Поняття державної зради в Росії розмили і зробили цю статтю черговим методом боротьби з інакомисленням серед населення. Натхнення Кремль черпав у часах Радянського Союзу, а саме у Сталіна.

“Після Сталіна був вододіл, з одного боку була стаття за антирадянську агітацію, а з іншого боку була державна зрада, і між цими двома звинуваченнями була величезна різниця. Одна річ, що ти говориш проти радянської влади, а інша річ — державна зрада, де малася на увазі розголошення якихось серйозних секретів, нанесення величезної фізичної шкоди державі. За часів Сталіна такої відмінності не було. Кара-Мурза… Його не змогли звинуватити ні в чому, крім того, що він говорив. Ось за слова — це сталінський принцип, коли виступ проти радянської влади і державна зрада — це було одне й те саме”, — пояснив російський журналіст і соціолог Ігор Яковенко.

Кремль перестав розрізняти державну зраду і виступи проти своєї влади. І за те, і за інше в Росії тепер можна отримати довічний термін. 

“З цього моменту можна вважати, що будь-який виступ проти влади, проти Путіна проти чиновника — це і є державна зрада. Добре з цього приводу, щоправда, трохи непристойно, сказав російський співак, який сказав, що батьківщина — це не жопа президента. Ось тепер усе, тепер усе не так, батьківщина — це саме жопа президента. Тобто зараз сталося те, що ці два поняття остаточно злилися”, — сказав Яковенко.

У боротьбі з незгодними з його політикою Кремль не винаходить нових методів. Видання “Инсайдер” опублікувало витяги із секретних документів КДБ, датованих 1975 роком, які піднімають завісу над методами боротьби з інакомисленням у Радянському Союзі. Вони актуальні і для нинішньої Росії. 

“Вдалося розкласти на стадії виникнення низку небезпечних угруповань націоналістичного, ревізіоністського та іншого антирадянського спрямування. Компрометація авторитетів, які інспірували антигромадські прояви, дала змогу запобігти небажаним наслідкам у низці районів країни. Виправдали себе і такі заходи, як позбавлення деяких осіб радянського громадянства і видворення їх за кордон”, — із секретних документів КДБ у книжці “Об’єкт спостереження. Сахаров проти КДБ”. 

В одному зі своїх звітів Американський інститут вивчення війни (ISW) писав, що президент Путін і далі посилюватиме кампанію, спрямовану на боротьбу з антивоєнними настроями на території країни. 

Експерти побоюються, що наступним кроком може стати скасування мораторію на смертну кару в Росії.

Читайте також: Доноси, провокації в тюрмах і адміністративні штрафи — нові факти репресій путінського режиму (ВІДЕО)

Як повідомлялося, Держдума РФ ухвалила поправки, що передбачають довічне ув’язнення “за держзраду”. Раніше максимальне покарання становило 20 років у в’язниці. Також російські депутати вирішили відбирати раніше отримане громадянство за “дискредитацію армії” Російської Федерації, “заклики до екстремізму і розв’язування війни”, дезертирство і “участь у небажаних організаціях”.

Читайте також: Смертну кару в Росії повернуть 2023 року, — Романова

Прямий ефір