Становлення символів України: історія та цікаві факти

Під синьо-жовтим національним прапором тричі проголошували українську державність — у 1917-му, 1941-му та 1990 роках. У Радянському Союзі за український прапор, герб та гімн відправляли до таборів. Наразі синьо-жовті прапори зривають із будівель в окупованих містах російські військові. За татуювання та прикраси із тризубом катують мирних жителів тимчасово окупованих Росією територій. Про історичне становлення символів боротьби українського народу за демократію та незалежність розповідає UA.

“Синій та жовтий кольори відомі були на території України ще за часів Русі, середньовічної Української держави. Але про об’єднання синього та жовтого кольорів в одному прапорі — тут треба говорити про середину XIII століття”, — зазначив науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров.

Золотий лев на синьому полі — прапор короля Данила Романовича. Таким він був у середині XIII століття.

“Він багато пройшов, він багато бачив, він багато де побував. Його вносили до парламенту в день проголошення незалежності України. Він літав у космос разом із Леонідом Каденюком, він був на Північному полюсі разом із нашими полярниками. Він підкоряв Еверест”, — каже про український прапор президент Володимир Зеленський.

30 років тому, 15 січня 1992 року, Верховна Рада затвердила музичну редакцію державного гімну. А через 11 років парламент ухвалив закон “Про державний гімн України”. Написано текст пісні ще в середині XIX століття. Вона відразу стала популярною в патріотичних колах, трохи видозмінюючись із часом.

“Той текст оригінальний Чубинського, який він написав до нашого сьогоднішнього гімну, має відношення лише до першого куплету. Все інше — це вже ті конструкції, які склалися майже в народі, і нам тому треба говорити, що наш гімн сьогодні, зафіксований у Конституції , — це перший куплет, а другий, третій — це вже більш народні”, — пояснив Алфьоров.

Як і синьо-жовтий прапор, пісню на слова Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького було заборонено у Радянському Союзі. Її не забули, але публічно вперше виконали лише 1989 року — на фестивалі “Червона Рута” у Чернівцях. Вже за два роки Україна проголосила Незалежність. І пісня стала гімном.

19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб України. Переможцями відкритого конкурсу зі створення проєкту державного герба України стали історик-геральдист Андрій Гречило та художник Іван Турецький. Тризуб обрав своїм особистим знаком великий князь Володимир. На думку Гречила, він символізує єдину Русь-Україну. Адже саме за князя Володимира всі етнічні українські землі були об’єднані в одну державу.

Символи української державності остаточно сформувалися під час Визвольної боротьби 1917–1921 років, водночас герб та прапор набули юридичного статусу, а гімн — фактичного визнання. Після втрати державності синьо-жовтий прапор, герб і гімн не зникли і не були забуті.

Тепер у всьому світі знають та співають український гімн. Він звучить як маніфест свободи та незалежності. А кольори українського прапора стали символом підтримки України у війні проти Росії.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів про ключові особливості Другого саміту Кримської платформи. Зокрема, він зазначив, що саме проведення цього заходу під час війни свідчить про його важливість. Він акцентував, що у саміті взяли участь 16 президентів та 20 прем’єрів із 60 країн світу. Чубаров також наголосив, що деокупація півострова стала одним із етапів російсько-української війни.

Ніхто Достоєвського чи Толстого скасовувати не збирається: українську культуру в умовах війни обговорюємо з міністром Ткаченком

Читайте також: Україна відзначає День Незалежності під звуки сирен. Репортажі з міст

Прямий ефір