Сполучені Штати Америки зміцнюють стратегічне співробітництво з В’єтнамом, щоб досягти успіху в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Про це сьогодні, 15 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав дипломат, професор Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Цвєтков.
Він зазначив, що за В’єтнамом закріпився термін “майстер балансування” на зовнішній арені, що зводиться це до 40-річної концепції стратегії рівновіддаленості від Китаю і США. Але старі догми відходять, на міжнародній арені з’являються нові виклики та нові підходи до них у всьому світі.
“Сполучені Штати демонструють зараз на зовнішній арені низку стратегічних кроків, які розроблялися вже кілька років. Реалізується одна з таких ініціатив — це, звісно, посилення своєї ролі в Азійському загалом і в специфічному Індо-Тихоокеанському регіоні. А треба розуміти, що Сполучені Штати практично весь свій період перебування в міжнародних відносинах Тихий океан вважали своїм внутрішнім морем. А останнім часом функціонує такий вислів, як “пастка Фукідіда” — історичні паралелі між змаганням Спарти та Афін. І зараз США в цьому своєму внутрішньому морі відносно несподівано отримали суперника. Суть пастки зводиться до того, що під час історичного розвитку ніщо не буває довго, на провідних позиціях завжди з’являються конкуренти”, — сказав Цвєтков.
За його словами, конкурент у США з’явився і в Тихоокеанському регіоні. Є ціла низка викликів — Тайвань, експансія Китаю на рифові острови в Південнокитайському морі, загрози великим торговельним шляхам тощо.
“І ось Сполучені Штати роблять низку стратегічних кроків, зміцнюють свої відносини з Індією, насамперед. І Індія вже стає “пасткою Фукідіда” для Китаю. Тому що її потенціал зростає. І дуже грамотно зіграли Сполучені Штати на саміті G20, підтримавши Індію як організатора. Завдяки їхнім зусиллям ухвалюється завершальний документ, посилюється потенціал Індії в цьому регіоні. І квінтесенція, що прем’єр-міністр Індії сказав, що XXI століття буде століттям Азії в зовнішніх справах. І наступний крок — не чекаючи кінця цього саміту, Байден їде в Ханой із державним візитом, виступає із Ханоя… А наступного дня підписує заяву двох лідерів про оцінку концептуального стану всеосяжного стратегічного партнерства між двома країнами. Дуже-дуже сильний хід”, — сказав Цвєтков.
Він також зазначив, що В’єтнам має побоюватися того, що якщо він надто буде віддалений від Заходу, то в разі агресивної поведінки з боку Китаю залишиться без особливої підтримки.
“Ханою з точки зору своєї національної безпеки вигідно зараз зробити кроки назустріч Заходу і, зокрема, Сполученим Штатам”, — сказав дипломат.
Цвєтков нагадав і про ініціативу Сполучених Штатів щодо економічного коридору Індія — Близький Схід — Європа. Це коротший та раціональніший торговельно-економічний шлях з Азії до Європи, ніж китайський підхід обхвату морськими шляхами.
“Це, звичайно, виклик. Але це великі можливості, нові можливості торговельно-економічного розширення для країн Азії. І В’єтнаму, який зараз уже демонструє найвищі темпи економічного зростання порівняно з розвиненими країнами, практично з усіма… І цей економічний коридор, якщо він розширюватиметься завдяки усім охочим партнерам, і, природно, відбір вестиметься Сполученими Штатами, то це дуже багатообіцяльний напрямок розвитку”, — сказав дипломат.
Читайте також: Комуністичний В’єтнам зближується зі США — причини та політика Вашингтона (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, США вважають В’єтнам одним із головних партнерів у південно-східному азійському регіоні. Про це заявили у Білому домі напередодні візиту президента США Джо Байдена до Ханоя. На порядку денному були питання зміцнення двосторонньої співпраці у сфері торгівлі та збільшення американських інвестицій до В’єтнаму.