Пішов маркер, сигнал Сполучених Штатів Америки, що вони не просто тепер допомагають Україні грошима і озброєнням, а що вже готові розміщувати свої виробництва військової техніки в Україні на спільній коопераційній основі. Це — наступний серйозний і принциповий крок у взаємодії України з партнерами, і це зараз відбувається. Таку думку сьогодні, 28 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
“Я глибоко переконаний, що [візит генсека НАТО до Києва] — це низка подій, починаючи з візиту Блінкена, коли ми вже чітко встигаємо зрозуміти закономірність і, в принципі, вектор ухвалених рішень. Потім це Нью-Йорк, Вашингтон, перш за все, дві зустрічі [президента Зеленського] з президентом США Джо Байденом, з лідерами двох партій, двох палат, і ні для кого не секрет, що головною країною в НАТО є США. Так, там є право консенсусу, є статут, де є рівність під час голосування всіх країн-учасниць, але все одно лідером і основним спонсором НАТО є США. І Столтенберг як секретар, по суті, наскільки я розумію, на прямому контакті з Вашингтоном насамперед, плюс абсолютно очевидно, і з Остіном (глава Пентагону, — ред.), і з країнами антипутінської коаліції “Рамштайн””, — сказав він.
Політолог вважає, що коли Байден заявив про те, що буде спільна кооперація з виробництва американського озброєння в Україні, зокрема й систем ППО, для багатьох це стало важливим маркером. До того ж маркером як внутрішнім, так і зовнішнім.
“Це означало одне — що Сполучені Штати, як і наші інші партнери, не просто кажуть завчену фразу “ми готові підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно і до перемоги”, а що дійсно вони роблять на Україну стратегічну ставку. Тому що розміщувати військові озброєння в країні, на яку цю ставку політичну і військову не робиш, звичайно ж, такий геополітичний гравець, як США, не буде. У контексті цього сьогодні вже візит неоголошений, але наскільки ми розуміємо, запланований до Києва Столтенберга”, — каже Буряченко.
І, додав він, сьогодні ж у Києві міністри оборони Великої Британії та Франції. Буряченко зазначив, що міністр оборони Франції приїхав із 20 представниками французьких військових корпорацій.
“Тобто, йтиметься, найімовірніше, теж про якісь коопераційні моменти виробництва озброєнь на території України”, — зазначив політолог.
Читайте також: Нові пакети підтримки, посилення санкцій проти РФ, копродукція в “оборонці”: підсумки візитів Зеленського до Північної Америки (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прибув до України з неанонсованим візитом. У Києві він зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та командою Офісу президента. Він заявив, що допомога Україні від союзників — членів НАТО — триватиме, і вони роблять усе, щоб цю підтримку посилити. А майбутній саміт НАТО 2024 року, приурочений до 75-ї річниці створення Альянсу, повинен мати великий потенціал для України.