США поки не готові передавати Україні ракети ATACMS: можливу причину назвав Дубовик

Володимир Дубовик. Фото: postimees.ee

Нерішучість США в питанні надання Україні ракет ATACMS може бути викликана побоюваннями застосування Росією зброї масового ураження. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.

За його словами, зустріч президентів України і США Володимира Зеленського та Джо Байдена показала солідарність двох країн.

Водночас Дубовик зазначив, що останнім часом в адміністрації у Вашингтоні точилася дискусія щодо надання Україні ракет ATACMS, однак позитивного рішення так і не було ухвалено.

“Більшість експертів по обидва боки океану, чесно кажучи, і в Америці, і в Україні не можуть зрозуміти, що, як і раніше, рухає або керує в цьому сенсі рішеннями Білого дому. Чому Україна не отримує такий вид зброї, який би зараз нам, українцям, ну, зовсім би не завадив для продовження наступу проти російських військ та звільнення наших окупованих земель”, — сказав експерт.

Він не виключає, що передача ATACMS може входити в окремий пакет допомоги від США, якщо таке рішення буде ухвалено.

За словами Дубовика, за півтора року широкомасштабної війни Україна вже використала величезну кількість озброєнь.

“І Захід зараз шкребе по засіках, як то кажуть, збирається та дивиться, де ще є який вид зброї. Деякі країни, зокрема, Америка, намагаються прискорити темпи виробництва нових видів озброєнь для того, щоб надати більше з них Україні… Нам поки що не надано два типи ракет. Це TAURUS — важкі ракети, вони більше можуть нести боєзаряду на собі, тож більше руйнувань ворогу завдавати. І, звісно, ось ці ATACMS, які мають величезні переваги з точки зору радіуса дії, але, на жаль, поки що нам його ще не дають. Очевидно, все ще з тих самих міркувань, з яких багато видів озброєнь швидко не давали, тягнули трошки — це побоювання щодо можливої ескалації з боку Росії”, — вважає Дубовик.

Він додав, що, вочевидь, ідеться про побоювання щодо застосування РФ зброї масового ураження, про які в Америці часто згадують.

“Америка каже, що вона не хоче Третьої світової війни, і Америка каже, що вона не хоче прямого зіткнення з Росією. Ми ці позиції розуміємо. Ми говоримо про те, що, можливо, у страху очі великі. У тому сенсі, що немає такої безпосередньої загрози про можливе застосування зброї масового ураження Росії в цій війні. Але, з усім тим, у Вашингтоні кажуть, що теоретично це можливо, і тому цього потрібно уникнути та не давати Росії приводів для такої ескалації. А в Америці серед експертів є дві точки зору. Одні кажуть, що давно потрібно вже цю червону лінію відкинути і давати Україні все, що їй потрібно для успішного завершення цієї війни. А інші кажуть, що ні, все-таки потрібно потихеньку, поступово невеликими порціями, підвищуючи рівень цих озброєнь, передавати їх Україні з тим, щоб Росія все-таки не використовувала це для ескалації”, — сказав експерт.

Водночас він вважає, що надалі отримувати великі пакети допомоги від США Україні буде складніше.

“Моє таке відчуття, що в Республіканській партії, на жаль, найімовірніше, буде до Трампа і його сегменту партії прибувати дедалі більше й більше людей у міру того, як Трампа вже розглядатимуть як однозначного фаворита на те, щоб здобути номінацію своєї партії на посаду президента і брати участь у виборах 2024 року. Боюся, що значна частина республіканців не захоче демонстративно відсторонитися від Трампа і його позиції щодо України, яка полягає в тому, щоб Україні допомогу згорнути, й будуть приєднуватися до тих, хто на сьогодні знаходиться в його кутку рингу, умовно кажучи, та підтримує цю позицію колишнього американського президента”, — сказав Дубовик.

Читайте також: Зустріч Зеленського і Байдена у Вашингтоні — ключові заяви (ВІДЕО)

Нагадаємо, глава Української держави за підсумками зустрічі з президентом США Джозефом Байденом та його командою повідомив про довгострокову домовленість щодо спільного зі Сполученими Штатами виробництва зброї.

Прямий ефір