США підтримують мету Ізраїлю щодо повалення ХАМАС, ЦАХАЛ може продовжувати операцію в Газі, — Гендельман

Давид Гендельман. Скриншот: uatv.ua

Ізраїль відновив повномасштабні бойові дії проти ХАМАС. Тимчасове “перемир’я”, що тривало 7 днів, потрібне було терористам із тактичних, стратегічних і політичних причин. Завдання ЦАХАЛ не змінилося — повне знищення ХАМАС. Про це сьогодні, 1 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман.

“Відновлення бойових дій було не через теракт. Просто не домовилися щодо наступного списку заручників. ХАМАС почав робити різні фокуси. Він не виконував домовленості, про які говорили до цього. До ранку вже було зрозуміло, що домовленого списку на наступний обмін немає, і крім цього, за певний час до 7-ї години ранку, тобто до крайнього терміну, ХАМАС навіть здійснив ракетний запуск із Гази. Було зрозуміло, що продовження немає, тому о 7 ранку так, як заявлялося заздалегідь, ізраїльська армія відновила повномасштабні бойові дії”, — сказав він.

За словами експерта, перемовини про можливість відновлення на той чи інший період припинення вогню ще тривають. У разі, якщо ХАМАС надасть відповідний список заручників на обмін, цілком імовірно, що за якийсь час знову буде припинення щонайменше на один день, можливо, більше. Але поки що, раз домовленості не виконуються, відновили повномасштабні бойові дії. Зараз перемовини тривають не на тлі припинення вогню, як до цього, а на тлі відновлення бойових дій.

“Припинення вогню ХАМАСу було потрібне як із тактичних, так і зі стратегічних міркувань. Тактичним — використати для поліпшення своїх військових можливостей у разі продовження бойових дій, для реорганізації, перегрупування, відновлення командного управління тощо. А в стратегічному і політичному сенсі ХАМАС би хотів, щоб це припинення вогню перетворилося на постійне під тим чи іншим політичним тиском на Ізраїль”, — каже Гендельман.

Наразі, як мінімум до цього моменту, ХАМАСу це не вдалося.

“Але вся ця тема можливої гуманітарної катастрофи в секторі Газа продовжує чинити той чи інший вплив на Ізраїль. З боку Сполучених Штатів ми поки що не бачимо відмови від підтримки ізраїльської мети повалення ХАМАСу. Ми бачимо офіційні американські заяви про те, що вони підтримують цю мету. З боку Європи від деяких країн заяви, що масштаби жертв серед мирного населення в Газі неприйнятні. Це теж політичний тиск на Ізраїль. Але поки Сполучені Штати не відмовляться від своєї підтримки цієї мети, Ізраїль може продовжувати. Деякі зрушення можуть бути в конкретних гуманітарних питаннях”, — розповів експерт.

Наприклад, Сполучені Штати наголошують, що вони б не хотіли такого масового переміщення мирних жителів у південній частині сектору Газа, як було в північній, але там також в Ізраїлю є ще простір для маневру, як у прямому, так і переносному сенсі.

“Частину жителів можна додатково перемістити до гуманітарної зони, куди переміщалися великі маси північної частини. Скрізь, де можна йдуть назустріч побажанням Сполучених Штатів, щоб зменшити гуманітарні проблеми. Але сама мета — повалення ХАМАСу та знищення його військових можливостей, по-перше, не знімається Ізраїлем. По-друге, все ще підтримується Сполученими Штатами. Поки що продовжувати цілком можна”, — додав Гендельман.

Він акцентував, що йдеться насамперед про повалення і знищення влади ХАМАСу в Газі та знищення його військових можливостей там.

“Сама тема припинення вогню з’явилася саме тому, що цього вимагав ХАМАС в обмін на заручників. Зрештою, суто теоретично це міг бути процес саме обміну ув’язнених на заручників і все. Не просто так ХАМАС зажадав ще й припинення вогню, тому що їм це вигідно. Зрозуміло, що за чоловіків у формі, за військовослужбовців, ХАМАС вимагатиме набагато більше, тому шанс на те, що Ізраїль на це піде, менший, він усе ще не нульовий, але він менший. Але поки що головний фактор у тому, що поновилися бойові дії. Тому що від самого початку війни ізраїльський уряд офіційно поставив дві мети. Перша мета — це повалення ХАМАС і знищення його військових можливостей. Друга мета — звільнення заручників”, — уточнив експерт.

На його думку, проблема в тому, що ці дві мети одна одній суперечать.

“І ми вже бачили, як мінімум, на тиждень ця тема про заручників загальмувала розвиток військової операції, тобто відсунула повалення ХАМАС та його знищення. Далі подивимося. Але наступний раунд щодо заручників, якщо він і відбудеться, найімовірніше, буде вже набагато на важчих для Ізраїлю умовах. Ізраїльський уряд справді муситиме ще раз подумати, на що він готовий піти, бо тиск із боку ізраїльського суспільства є одночасно як і на тему, щоб звільнили заручників, так і на тему, що нам не можна зупинятися, що в цій війні треба йти до кінця, що треба справді повалити ХАМАС, знищити його військові спроможності. Зупинятися не можна. Ці дві теми знову ще раз перетнуться, знову ще раз почнуть заважати одна одній”, — резюмував Давид Гендельман.

Читайте також: Ми зробимо все, щоб ХАМАС перестав існувати, — прессекретарка ЦАХАЛ

Як повідомлялося раніше, сьогодні, 1 грудня, ізраїльські військові відновили бойові дії і від ранку завдають ударів по об’єктах терористів ХАМАС. Цю інформацію підтвердив голова комісії з міжнародних зв’язків Спілки журналістів Ізраїлю Ростислав Гольцман. За його словами, ізраїльтяни продовжать розвивати наступ.

Прямий ефір