29 листопада Мінекономрозвитку РФ і Мінекономіки Білорусі погодили новий пакет союзних інтеграційних заходів на 2024-2026 роки. Москва продовжує реалізовувати стратегію з поглинання Білорусі через Союзну державу. Про це пише американський Інститут вивчення війни (ISW). Аналітики припускають, що Володимир Путін і Олександр Лукашенко можуть підписати інтеграційний пакет на найближчому засіданні держради союзної держави, можливо, у 2024 році. Лукашенко, схоже, втратив здатність чинити опір тиску Москви, але в тому, що стосується репресій всередині країни, він хватку не втрачає, повідомляє FREEДОМ.
Житель білоруського Світлогорська Андрій Ігнатович отримав два роки колонії за антиурядові коментарі в соцмережі. За версією суду, його дії нібито грубо порушували громадський порядок.
“У 2020 році Ігнатович розміщував у Telegram коментарі, які містили негативну оцінку діяльності членів виборчих комісій, зокрема голови ЦВК, співробітників поліції і збройних сил Республіки Білорусь”, — ідеться в публікації правозахисного центру “Вясна”.
МВС Білорусі внесло Ігнатовича до списку так званих “екстремістів”. За останній тиждень він поповнився щонайменше 20 прізвищами. Тепер там значиться понад 3540 осіб.
Днями білоруські силовики влаштували обшуки у “справі Координаційної ради” — опозиційної організації, створеної після сфальсифікованих президентських виборів 2020 року. Представників організації переслідують за шістьма статтями кримінального кодексу, включно з держзрадою і спробою повалення влади.
“У “справі Координаційної ради” по всій країні було проведено близько 200 обшуків. Пропагандисти стверджують, що “у силовиків розширений список учасників”. Слідчий комітет Білорусі розглядає справи проти щонайменше 100 осіб”, — ідеться в публікації правозахисного центру “Вясна” в Telegram.
У Слідкомі Білорусі стверджують, що розширений список учасників надав колишній активіст “Координаційної ради”, який “вирішив повернутися на батьківщину через комісію з помилування”. Опозиціонери в правдивості цієї версії сумніваються. Вони вважають, що так влада намагається заманити в країну тих, хто виїхав через репресії режиму. Білоруські емігранти за кордоном постають перед труднощами через введену Лукашенком заборону консульствам видавати нові документи і продовжувати дію старих. Людей буквально змушують повертатися.
“Багато хто, кому доведеться продовжувати ПНП, скоро зіткнеться з проблемою закінчення терміну дії паспортів. А повернутися на батьківщину вони не можуть. Більшість білорусів бояться повертатися. Дуже багато випадків, коли люди повертаються до Білорусі, їх затримують, і виїхати назад вони вже не можуть”, — сказала громадянка Білорусі Наталя в коментарі виданню “Новая Газета”.
“Тепер або просити статус біженця, або жити нелегалом. Якщо зловлять, видадуть папірець, що треба покинути країну протягом 30 днів. А якщо не покинеш, посадять у літак, депортують у Білорусь. Хороших варіантів немає”, — розповів громадянин Білорусі Віктор у коментарі виданню “Новая Газета”.
28 листопада 2023 року Верховний суд Білорусі залишив без змін вирок Едуарду Бабарику, синові екскандидата у президенти Віктора Бабарика, який також перебуває в ув’язненні. Едуард отримав 8 років колонії за звинуваченням в ухиленні від сплати податків, а також в організації масових заворушень. Правозахисники вважають і батька, і сина — політичними в’язнями, а вироки — надуманими.
Читайте також: У “списку терористів” — 4,5 тисячі імен: як режим Лукашенка в інтересах Росії воює з білорусами (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, Об’єднаний перехідний кабінет Білорусі закуповує матеріали для друку паспортів Нової Білорусі. Після того як перші зразки будуть готові, їх надішлють урядам різних країн із пропозицією визнати новий документ. Про це заявила голова Об’єднаного перехідного кабінету Світлана Тихановська. Такий альтернативний документ може допомогти з легалізацією за кордоном білорусів, які через репресії режиму Лукашенка були змушені покинути країну.