Справа за звинуваченням у геноциді — чи є в Росії шанси затягнути процес, пояснив адвокат

Міжнародний суд у Гаазі. Фото: un.org

Україна надає Міжнародному суду ООН за позовом до РФ щодо геноциду всі докази ще до закінчення дедлайну, тоді як Росія намагається затягувати процес і маніпулювати фактами. Про це сьогодні, 20 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив адвокат, колишній співробітник Секретаріату Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Сергій Голубок.

“Цьогоріч Росія бере участь у процедурах у Міжнародному суді. У червні відбувся розгляд по суті попередньої скарги України, присвяченої Конвенції про протидію фінансуванню тероризму та Конвенції про ліквідацію расової дискримінації. І делегація РФ брала участь у слуханнях. Так само відбувається на цьому і на наступних тижнях, коли в Міжнародному суді розглядаються попередні заперечення, зроблені Російською Федерацією щодо юрисдикції суду розглядати цю справу по суті. І саме це питання є предметом розгляду суду зараз. Чи може він розглядати справу по суті, справу, яка ґрунтується на Конвенції про запобігання злочину геноциду і покарання за нього”, — розповів він.

За словами адвоката, судові процедури в Міжнародному суді займають досить багато часу. У тому разі, якщо суд зараз погодиться з Україною, то він перейде на наступну стадію розгляду справи — на розгляд справи по суті. І на цій наступній стадії у сторін спору — у 32 держав, які вступили у справу, — буде можливість представити свої письмові позиції, викладення позицій, які зараз називають меморандумами. На це піде час, і буде проведено ще один раунд слухань, і тільки після цього суд винесе постанову за підсумками спору.

“Це займає час, але Україна робить усе від неї можливе для того, щоб прискорено до цього всього ставитися, зокрема, вона подає свої письмові викладення до суду ще до закінчення дедлайнів. Тобто бере менше часу, ніж суд їй надає. Але, звичайно, РФ так не чинить, вона використовує максимально весь час, який їй надають, вона в суді висуває 110 різноманітних аргументів, намагається говорити про те, що, “ні, ви нас неправильно зрозуміли, наш президент, коли казав слово “геноцид”, не мав на увазі геноцид” тощо, тощо. Безліч версій того, чому суд не повинен розглядати цю справу по суті, які іноді суперечать одна одній, але, тим не менш, версії того, чому суд не повинен розглядати цю справу по суті. Суд усьому цьому дасть правову оцінку і висловиться у своєму рішенні”, — каже Голубок.

На думку адвоката, зараз у російської сторони вже немає реальних шансів затягнути цей процес.

“Зараз він перебуває на стадії усних слухань, і після того, як вони закінчаться наступного тижня, вже це слово буде за судом. Суд ухвалить постанову, не по суті спору, а за попередніми запереченнями Росії з питання про те, чи є у нього юрисдикція. І є підстави вважати, виходячи з того, як суд працює, що, найімовірніше, цю постанову буде винесено до кінця року. І якщо вона буде на користь України, то почнеться наступна стадія — розгляд справи по суті”, — резюмував Сергій Голубок.

Читайте також: Росія посилається на Конвенцію про геноцид, щоб знищувати, — Кориневич у суді в Гаазі

Нагадаємо, Міжнародний суд ООН у Гаазі 18 вересня відновив слухання за позовом України проти Росії за звинуваченнями щодо порушення нею Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. Україна вимагає притягнути РФ до відповідальності за спотворення поняття “геноцид”. Росія, яка на попередніх слуханнях ігнорувала процес, цього разу вирішила надіслати делегацію юристів до Гааги, щоб захищатися від звинувачень. Публічні слухання попередніх заперечень, висунутих Російською Федерацією, відбудуться від 18 до 27 вересня.

Прямий ефір