У Росії не звертають уваги на прояв насильства, зокрема домашнього. Саме це може спричинити велику кількість жорстоких злочинів, які скоюють російські військові в Україні. Таку думку в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ висловила історикиня та педагогиня Тамара Ейдельман.
“Коли починають говорити, що це якась генетична жорстокість росіян, я в це все не вірю. Тому що в Росії, як і в будь-якій іншій країні, є різні люди. Є жорстокі, не жорстокі. Я багато про це думала ще до війни, бувала у різних гарячих точках… Особистий вибір є завжди”, — вважає вона.
На думку Ейдельман, у світі виродків та садистів мало. Також мало благородних людей.
“А посередині — ми, грішні, у яких все перемішано. І за різних обставин ми діємо по-різному. Це не знімає нашої відповідальності”, — зазначила вона.
Історикиня звернула увагу, що ті жорстокі злочини, які сталися в Бучі, Маріуполі та інших українських містах, пов’язані з тим, що в Росії дуже багато насильства.
“З одного боку, велика база для цього в тому, як розвивається принаймні в останнє століття російська культура суспільства. Справа в дуже високому рівні допустимості насильства. Є домашнє насильство, яке майже ніхто таким не вважає”, — зазначила вона.
Також Ейдельман наголосила, що крім загального рівня насильства, є ситуації, які сприяють його прояву. Вона розповіла, що Філіп Зімбардо сформулював кілька причин появи насильства на війні. Одна з них — стан стресу, адже на війні постійно говорили про терористів.
“Так само як цим солдатам, які на війні стріляють, говорять про нацистів. Друге — вони у формі, а форма завжди знімає особисту відповідальність. Нюрнберзькі правила сформулювали принцип злочинного наказу. Роби як усі — це те, що дуже на них тисне”, — додала вона.
Повне інтерв’ю: Відмінність Путіна від Гітлера, пропаганда Кремля, жорстокість росіян, нова Федерація: велике інтерв’ю з істориком Тамарою Ейдельман