Сполучені Штати Америки розширили географію ударів ЗСУ по Росії своєю зброєю. Однак усе ще забороняють бити по військових цілях в оперативному і глибокому тилу країни-агресора, йдеться у звіті американського ISW. Аналітики зазначають, що тим самим Захід перешкоджає масштабним операціям Росії, але часткового дозволу для Сил оборони України недостатньо. Більше деталей — у матеріалі телеканалу FREEДОМ.
У ніч на 20 і 21 червня підрозділи Збройних сил і Служби безпеки України вдарили по складу паливно-мастильних матеріалів противника в Тамбовській області, нафтобазі “Енемська” в Республіці Адигея, а також по інфраструктурі дронів-камікадзе типу “Шахед” у Краснодарському краї. Афіпський, Ільський, Краснодарський і Астраханський нафтопереробні заводи теж стали цілями української армії.
“Сили оборони України успішно вразили низку об’єктів нафтопереробної галузі та інші важливі цілі Російської Федерації. Сили оборони України завдали успішного удару по місцях зберігання і підготовки до застосування “Shahed-136/Герань-2″, навчальних корпусах, пунктах управління і зв’язку розрахунків цих БпЛА, розташованих у Краснодарському краї. За результатами бойової роботи зафіксовано серію вибухів і пожежу з подальшою детонацією”, — повідомили в Генеральному штабі ЗСУ.
Українські військові завдали ударів безпілотними авіаційними комплексами. Донедавна країни-партнери обмежували можливості України застосовувати передану ними зброю по військових об’єктах на території Росії.
Але після спроби армії РФ наступати на Харківщині кілька країн, зокрема і Сполучені Штати, дозволили Силам оборони України використовувати ракети малої дальності для РСЗВ HIMARS і артилерію проти цілей у Росії.
“Здатність відкривати вогонь у відповідь — ось на що спрямована ця політика… Коли ми бачимо, що російські війська ведуть вогонь через кордон, Україна може відкрити вогонь у відповідь по цих наземних силах, використовуючи боєприпаси, надані США. Оскільки ми бачимо, як російські війська ведуть вогонь через кордон, здатність України вести вогонь у відповідь по цих наземних військах, використовуючи боєприпаси, надані США, є самообороною”, — заявив прессекретар Міністерства оборони США Патрік Райдер.
Україні дозволено використовувати американську зброю поблизу кордону, коли з іншого її боку Росія завдає ударів, однак Вашингтон не санкціонує удари на сотні кілометрів, заявив 6 червня лідер США Джо Байден. Пізніше в Білому домі уточнили свою позицію.
“Це [дозвіл бити американською зброєю] поширюється на будь-яке місце, де війська РФ перетинають кордон із російського боку на український, щоб спробувати захопити додаткову українську територію. Справа не в географії. Справа в здоровому глузді. Якщо РФ нападає або збирається напасти зі своєї території на Україну, є сенс лише в тому, щоб дозволити Україні дати відсіч силам, які б’ють по ній з-за кордону”, — пояснив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Дозвіл для України від США використовувати свою високоточну зброю по цілях на території Росії вздовж кордону Харківської та Сумської областей уже змінив ситуацію в регіоні, — кажуть військові експерти.
Водночас часткового дозволу недостатньо. Тому Київ, ймовірно, домагатиметься можливості бити по об’єктах в оперативному і глибокому тилу на території Росії.
“Якщо Україна буде чітко і залізно дотримуватися взятих на себе зобов’язань, як це працює в американському і європейському бізнесі — підписав, значить, помри, але виконай, і інших варіантів у тебе немає. Якщо Україна все виконає так, як це було наказано, ні крок вліво, ні крок вправо, то це підвищить градус довіри. І тоді нашим лобістам буде чим аргументувати”, — вважає військовий аналітик Іван Ступак.
Крім Сполучених Штатів, право України завдавати ударів по Росії, використовуючи виготовлену в них зброю, підтвердили півтора десятка країн. Зокрема, Нідерланди, Латвія, Німеччина, Велика Британія, Франція і Канада.
Читайте також: США дозволяють ЗСУ застосовувати американську зброю в будь-якій точці кордону з Росією — деталі
Раніше керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХI” Павло Лакійчук в ефірі FREEДOM зазначив, що, завдаючи майже щоденних ударів по об’єктах протиповітряної оборони ворога, Збройні сили України створюють “коридор” до важливих військових об’єктів Росії.
Читайте також: Україна може використовувати літаки F-16 для ударів по російській авіації навіть над територією РФ — коментар Саллівана