Спортсменам із РФ дозволили стати “нейтральними” на Олімпіаді: що з цього вийде, проаналізували експерти

Емблема Олімпіади. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Українські спортсмени готуються представляти країну на літній Олімпіаді, яка відбудеться цього літа в Парижі. Країна офіційно оголосила, що візьме участь в Олімпіаді-2024.

Україна не змогла домогтися повного виключення Росії і Білорусі з майбутніх спортивних змагань. Однак Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заборонив журналістам і спортсменам із Росії використовувати символіку країни-агресора на Олімпіаді в Парижі. Також спортсменів із Росії та Білорусі дискваліфікуватимуть за політичні висловлювання на Олімпійських іграх.

Крім цього Київ відкинув ідею французького президента Еманнуеля Макрона про перемир’я на час Ігор.

Росії поставили умову

Ще в грудні 2023 року МОК заявив, що допустив росіян і білорусів до Олімпіади-2024 — у нейтральному статусі. Серед вимог: не підтримувати війну Росії проти України, не бути співробітником силових структур і російської армії та не вживати допінг.

“Вони можуть брати участь індивідуально — як нейтральні спортсмени без визначення, що вони належать до певної країни, тобто до країни-агресора чи Білорусі. Вони мають бути у спеціально зшитій формі — вона буде зшита без ознак національної приналежності. Не виконуватиметься національний гімн, не підніматиметься прапор або не здійснюватиметься інша ідентифікація, що стосується цих країн”, — сказав колишній міністр молоді та спорту України (2014-2019 рр.) Ігор Жданов.

Вони зможуть виступати тільки в індивідуальних видах спорту. Загальна кількість російських спортсменів на літніх іграх у Парижі може становити близько 40 осіб.

Деякі спортивні федерації — саме за ними було останнє слово в питанні недопуску — не підтримали участь російських і білоруських спортсменів навіть під “нейтральним” статусом.

Серед них: легка атлетика, кінний спорт, серфінг і спортивна гімнастика. Не буде росіян і білорусів і серед фехтувальників — вони просто не з’явилися на відбіркові змагання. Про те, що атлетів із країн-агресорів у себе не чекають, заявила і влада Парижа.

Перемир’я в Україні на час Ігор не буде

У середині квітня президент Франції Еммануель Макрон закликав до глобального олімпійського перемир’я. Він заявив, що сподівається на режим тиші в Україні, Ізраїлі та Судані з 26 липня по 11 серпня. Але Україна виступила проти перемир’я з Росією.

По-перше, РФ уже тричі його порушувала — у 2008-му під час російсько-грузинської війни, у 2014-му, окупувавши Крим, і у 2022-му, розпочавши повномасштабне вторгнення в Україну в період між зимовими Олімпіадою та Паралімпіадою. По-друге, пауза на фронті може зіграти на руку агресору.

“Якщо це перемир’я на час Олімпіади, саме сухопутне перемир’я, то буде перевага в них, тому що є ризик, що коли ми не відбиваємо їхні удари і не зупиняємо їхнім вогнем, навіть там, де вони просуваються, є ризик, що вони підтягнуть важку техніку на нашу територію. І ніхто не зможе їх зупинити. Ми не проти перемир’я, ми не проти закінчення війни, але ми за справедливе закінчення війни. І ми проти будь-якого перемир’я, яке грає на руку противнику”, — сказав президент України Володимир Зеленський.

Російський диктатор Путін на пресконференції під час візиту до Китаю натякнув, що не погодиться на олімпійське перемир’я. Нібито порушені принципи Олімпійської хартії міжнародними спортивними чиновниками та політизація спорту. Так він назвав заборону МОКу на участь збірних із країн-агресорів.

Бойкот недоцільний

Незважаючи на те, що атлети з Росії та Білорусі приїдуть до Парижа, ані Україна, ані її союзники бойкотувати Олімпіаду не будуть. Адже країні важливо говорити із зовнішнім світом про те, що робить російська армія з українцями вже другий рік повномасштабної війни.

Атлети з України — бажаний об’єкт провокацій для росіян, заявив тимчасовий виконувач обов’язків міністра молоді та спорту України Матвій Бідний. За його словами, щоб зменшити ризик виникнення ситуацій, якими може скористатися російська пропаганда, в усі регламенти майже всіх видів спорту внесли корективи. Так, українські спортсмени не зобов’язані тиснути руку і демонструвати інші знаки поваги щодо російських і білоруських атлетів.

5 травня на фронті загинув дворазовий чемпіон Європи і заслужений майстер спорту України Олександр Пелешенко. Від початку повномасштабної війни на щит повернулися вже 456 атлетів — і це лише ті, хто мав стосунок до національних збірних команд України. Унаслідок російської агресії зруйновано понад 500 об’єктів спортивної та понад 100 — молодіжної інфраструктури України.

Коментарі експертів

Про підготовку українських спортсменів до літньої Олімпіади та ставлення російських атлетів до цього змагання в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Вадим Гутцайт, резидент НОК України;
  • Жан Беленюк, перший заступник голови комітету ВРУ з питань молоді та спорту;
  • Валентин Гладких, політичний експерт, кандидат філософських наук.

ВАДИМ ГУТСАЙТ: Українські спортсмени вже психологічно підготовлені, як потрібно поводитися на Олімпійських іграх

— На Олімпіаді буде близько 20-30 спортсменів під нейтральним прапором, жодної символіки, не буде жодного пізнавального знака, що вони — з Росії. Я вважаю, що це вже перемога України.

Минуло вже більше двох років від початку повномасштабної війни, усі українські спортсмени — досить дорослі та професійні люди, які розуміють, що відбувається в нашій країні.

Якщо до війни ми ще бачили якісь моменти, коли були зустрічі з російськими спортсменами, привітання один одного, то на сьогоднішній день уже всі зрозуміли, що відбувається. Бачать, як намагаються забрати нашу незалежність, як окупували наші території, вбивають дорослих і дітей.

Тому всі наші спортсмени вже психологічно підготовлені, як потрібно поводитися на Олімпійських іграх. Тому що я впевнений, що немає жодного спортсмена або сім’ї в Україні, які б не відчули на собі втрати через війну.

Усі наші спортсмени розуміють свою відповідальність. Це ж не просто спортсмен їде на Кубок світу, де він представлятиме команду. На Олімпійських іграх спортсмен представляє країну. І в такий час, звичайно ж, дуже важливо, щоб на Олімпійських іграх у Парижі була представлена наша команда.

Багато спортсменів зараз захищають країну, багато спортсменів, на жаль, уже закінчили свою кар’єру. Понад 500 спортивних об’єктів зруйновано в країні. І нашим спортсменам ніде тренуватися. А бази, де є наші олімпійські бази, повністю забиті, тому що вони їдуть за кордон. Менша частина готується в Україні.

ЖАН БЕЛЕНЮК: Потрібно їхати на Олімпійські ігри і доносити світові, що відбувається в нас у країні

— З огляду на те, що в нас був негативний досвід бойкоту змагань із присутністю так званих нейтральних спортсменів із Росії та Білорусі, і, на жаль, ми не змогли акумулювати пул підтримки від інших країн, які теж погодилися б бойкотувати Олімпійські ігри. Тому, маючи такий досвід і зрозумівши, що він не має жодного результату, ми дійшли висновку, що потрібно змінювати стратегію. Потрібно їхати на Олімпійські ігри і доносити світові, що відбувається у нас в країні — росіяни продовжують вбивати кожен день, захоплювати території, тероризувати цивільне населення.

Україна вирішила використати олімпійський майданчик у дипломатичному плані для просування проукраїнських наративів і донесення необхідної інформації всьому світу. Тому що я думаю, що увага всіх ЗМІ буде особливо прикута до представників України, які готуються у важких умовах.

Спортивна олімпійська інфраструктура була зруйнована росіянами, деякі спортсмени стали переселенцями, дехто був змушений покинути територію України для того, щоб мати необхідні умови для тренувань. Я думаю, що це буде такий вагомий аргумент в силу того, щоб показувати всьому світу, що переживають українські атлети і що переживають українці.

Ми повинні нагадувати, що в Україні війна триває. Розповідати історії, що стосуються безпосередньо життя українських спортсменів у реаліях війни. Багато хто з них через війну втратив своїх рідних і близьких, хтось — можливість жити і тренуватися в Україні. До того ж, це буде додатковий стимул для людей, які проживають в інших країнах, тиснути на свій уряд для того, щоб вони активніше допомагали Україні.

Міжнародний олімпійський комітет змінив правила, і дозволив спортсменам Росії та Білорусі брати участь в олімпіаді під нейтральним прапором. Ми, як і раніше, вважаємо, що ніхто зі спортсменів РФ і Білорусі не заслуговує брати участь у подібних заходах.

Це легітимізація російських спортсменів, які у своїй більшості підтримують вище керівництво РФ і війну в Україні. Але МОК має протилежну думку. І наразі ми не можемо оскаржити це рішення.

Нині в РФ на порядку денному стоїть питання про те, чи потрібно взагалі брати участь у цих змаганнях. Вище керівництво Росії пафосно заявляє, що їхні спортсмени не можуть дозволити собі виступати на Олімпіаді без прапора, без символіки і без гімну своєї країни.

Цілком можливо, якщо в Кремлі не схвалять участь російських спортсменів у змаганнях на таких умовах, то вони відмовляться від своєї участі. Я думаю, найближчим часом це питання якраз і має вирішитися.

Ми від самого початку були проти допущення “нейтральних” спортсменів на подібні спортивні івенти. Ми розуміємо, що вся ця нейтральність — фейкова. Вони себе не ідентифікують як спортсмени без громадянства. Вони всі розуміють, що вони — росіяни. Вони представляють конкретну країну і про це заявляють безпосередньо на комунікації із засобами масової інформації. При цьому деякі з них лояльні до поточної позиції Кремля.

ВАЛЕНТИН ГЛАДКИХ: Наше завдання — не тимчасове перемир’я, а справедливий стійкий мир

— Ми спостерігаємо, як Росія систематично порушує не тільки Олімпійську хартію, а й у принципі всі положення документів ООН. Тому було б абсурдно вимагати від Росії якоїсь поваги до своїх позицій, коли вона порушує всі позиції та принципи тих організацій, членом яких є. Крім того, як слушно зауважив президент України Зеленський, немає впевненості в тому, що навіть якщо буде досягнуто домовленості про перемир’я [на час проведення Олімпіади], Росія буде його дотримуватися.

А якщо внаслідок цього перемир’я росіяни, наприклад, завдадуть ударів по місцях зосередження українських Збройних сил, або, навпаки, Україна завдасть таких ударів по місцях зосередження російських ЗС? Ким буде забезпечуватися безпека від подібних ударів протягом цього перемир’я?

Ми бачили вже Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ в період з 2014 року до 2022-го на лінії розмежування між Україною та Росією під час конфлікту на Донбасі, який на той час ще не переріс у повномасштабну війну. І всі бачимо результати.

Тобто всі ці спроби мирно розв’язати конфлікт закінчилися тільки тим, що росіяни, переконавшись у своїй безкарності, врешті-решт перетворили все на повномасштабне вторгнення.

Олімпійський рух це не центральна вісь існування людства.

Наше завдання — не забезпечити перемир’я на час проведення Олімпійських ігор. Наше завдання забезпечити справедливий мир і покарання винних у тому, що вони розв’язали цю криваву війну, абсолютно безпідставно.

Тому я б зосередився на місці, зокрема й Макрона, не на тому, як забезпечити перемир’я на час Олімпійських ігор, а як домогтися справедливого миру в Україні.

Читайте також: “Ми сподіваємося, що вони самоліквідуються”: можливість участі росіян на Олімпіаді оцінив Беленюк

Прямий ефір