У США заарештували двох громадян РФ за нелегальні постачання запчастин підсанкційним російським авіакомпаніям. Йдеться про мережу посередників, яка допомагає Москві обходити обмеження. Про це пише The New York Times. За словами американських правоохоронців, 2022 року росіяни організували постачання близько 5 тисяч партій авіаційних деталей до Росії. Після початку повномасштабного вторгнення РФ до України США ввели масштабні обмеження на технологічний експорт у цю країну. Санкції вплинули на російський авіаринок, повідомляє FREEДОМ.
Так, The New York Times із посиланням на дані російської митниці пише, що 2022 року в обхід західних санкцій на склади російських авіакомпаній поставили запчастин на 14 млн дол. Виробники деталей — корпорації Boeing і Airbus. Їх продавали в Росію через третіх осіб. А схему незаконних постачань організовували двоє росіян, які проживають у США. Їм загрожує тюремний термін за порушення експортного контролю США і за відмивання грошей.
“…На склади “Аерофлоту” поставили десятки партій мідних дротів, болтів, графіту та інших деталей із позначкою виробництва Boeing у США. Товари пройшли через маловідомі торговельні компанії, зони вільної торгівлі та індустріальні парки в Об’єднаних Арабських Еміратах і Китаї, а потім вирушили до Російської Федерації”, — йдеться в публікації The New York Times.
В американській корпорації Boeing заявили, що призупинили постачання деталей, технічне обслуговування і технічну підтримку клієнтів у Росії ще на початку минулого року. А представник Airbus запевнив, що авіакомпанія перевіряє всіх, хто запитує запчастини. За словами експертів, не існує законного способу поставляти справжні авіазапчастини, документацію та послуги до Росії.
“Росія залучала міжнародні компанії, щоб допомогти їй обійти санкції… Для створення мережі в Росії потрібен був час після накладення санкцій. Але тепер вони в змозі допомогти російським авіакомпаніям отримати деякі ключові деталі”, — сказав директор з досліджень Import Genius Вільям Джордж в інтерв’ю The New York Times.
В умовах жорстких західних санкцій постачання авіаційних запчастин до Росії через сірі схеми вельми обмежені. До початку повномасштабного вторгнення Росії до України, за даними платформи The Observatory of Economic Complexity, до федерації щорічно ввозили літаки та авіаційні деталі на понад 3 млрд дол. 2022 року поставили деталей на 300 млн дол.
“Протягом місяця-двох авіапарк російський не зупиниться, але ми бачимо, що процеси, які розпочалися ще рік тому, це, насамперед, обмеження використання тих чи інших літаків, це те, що частина флоту на сьогодні, це близько 5-10%, уже перебуває на землі та фактично є донорами запасних частин для інших літаків”, — коментує експерт із питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце.
Найбільша російська авіакомпанія “Аерофлот” допускає до перевезення пасажирів літаки, у яких немає повного комплекту кисневих балонів на борту. Як пише Meduza з посиланням на анонімні джерела, співробітникам російських авіакомпаній наказали рідше фіксувати несправності літаків, оскільки запчастин для їхнього усунення немає.
“Несвоєчасне обслуговування, відтермінування проведення тих чи інших регламентних робіт у підсумку призводить до зниження рівня безпеки польотів. Це, насамперед, загрожує більш серйозними поломками, втратою повітряного судна, авіакатастрофами та інцидентами з тими чи іншими літаками”, — пояснив Долінце.
Як пише The New York Times, російські авіакомпанії були змушені звернутися по допомогу до Тегерана. Йдеться про технічне обслуговування і постачання нових деталей для російських літаків.
“Іранська авіакомпанія Mahan Air показала відеообслуговування літака російського “Аерофлоту”. Це авіалайнер західного виробництва Airbus A330-300, який через санкції неможливо ремонтувати офіційно”, — ідеться в публікації The New York Times.
За даними американської некомерційної організації Silverado Policy Accelerator, провідним експортером деталей для російських літаків став Китай. На другому місці — Індія. Однак, за даними аналітичної компанії Cirium, кількість пасажирських літаків у Росії скоротилася приблизно на 16%. Кількість лайнерів на міжнародних маршрутах — на 40. За словами авіаційних експертів, російським авіакомпаніям буде дедалі складніше продовжувати польоти без доступу до західних постачальників.
Читайте також: Наскільки безпечні авіаперельоти у РФ: надійність літаків у Росії оцінив експерт
Нагадаємо, Європейський Союз готує 11-й пакет санкцій проти Росії, щоб перешкодити спробам Москви уникати обмежувальних заходів. Також ЄС і країни G7 (“Великої сімки”) мають намір заборонити імпорт російського трубопровідного газу, де Москва раніше знизила постачання. Це перші газові санкції проти Росії від початку повномасштабного вторгнення до України, пише видання Financial Times.