Спецтрибунал щодо злочинів РФ в Україні: як триває робота зі створення і що пропонують США (ВІДЕО)

У Сполучених Штатах підтримали ідею створення спецтрибуналу щодо російських злочинів в Україні. Як заявив представник Держдепартаменту, США разом із союзниками працюватимуть у цьому напрямку. Після того як Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт президента Росії Путіна у зв’язку із ймовірними воєнними злочинами, Євросоюз також виступив за заснування трибуналу, який міг би висунути нові звинувачення проти глави Кремля, інформує FREEДОМ.

Сполучені Штати Америки вперше відкрито підтримали створення спеціального трибуналу щодо України. 

“Ми вважаємо, що такий суд матиме значну міжнародну підтримку, зокрема з боку наших європейських партнерів. Ми вважаємо, що спеціальний трибунал має бути заснований на національній судовій системі України. Це забезпечить найчіткіший шлях створення нового трибуналу і максимізує наші шанси для досягнення реальної підзвітності”, — сказав представник Держдепартаменту США Ведант Патель на брифінгу 28 березня.

У листопаді минулого року Європейський Союз висунув ідею трибуналу, яку офіційно підтримали в січні голосуванням у Європейському парламенті.

“У наших інтересах, щоб трибунал претендував на те, що він представляє міжнародну спільноту, тоді його рішення будуть авторитетними в усьому світі. Зараз ми намагаємося переконати наших партнерів у тому, що трибунал має бути справді міжнародним, або в ідеалі створений за допомогою резолюції Генеральної асамблеї ООН чи принаймні шляхом підписання багатостороннього міжнародного договору”, — пояснив юрист-міжнародник Ерік Кучеренко. 

До коаліції зі створення спеціального трибуналу для Росії приєдналося вже понад 30 країн. Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Група займається розробкою юридичних механізмів щодо організації та проведення спецтрибуналу.

“32 держави зараз працюють разом, щоб притягнути до відповідальності вище політичне і військове керівництво Росії. Путін і його соратники постануть перед судом”, — резюмував Кулеба.

Для створення спецтрибуналу з розслідування воєнних злочинів Росії необхідне успішне голосування в Генеральній асамблеї ООН, заявив суддя Народного суду в Гаазі Стівен Реп. За його словами, для такого рішення необхідно щонайменше 90 голосів. При цьому Росія не зможе ветувати це рішення.  

Як зазначив юрист Кучеренко, Міжнародний кримінальний суд, який уже розслідує воєнні злочини та злочини проти людяності Російської Федерації в Україні, не має юрисдикції у справі щодо важливого міжнародного злочину — злочину агресії. 

“І так виходить, що найпростіше довести провину вищого російського керівництва, зокрема Володимира Путіна, саме з приводу злочину агресії. Тому що тут немає навіть сумнівів у тому, що це він дав наказ вторгнутися в Україну, що стало актом агресії. Тобто це нам дозволяє дійсно беззастережно притягнути до відповідальності найвище керівництво”, — доповнив Кучеренко. 

Читайте також: “Чорна мітка” і попередження російським елітам: які наслідки для РФ несе ордер на арешт Путіна

Нагадаємо, 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента РФ Володимира Путіна і Марії Львової-Бєлової — уповноваженого президента Росії з прав дитини. Їх підозрюють у скоєнні воєнного злочину: незаконній депортації та переміщенні дітей з окупованих районів України до Російської Федерації, що відбувалося щонайменше з 24 лютого 2022 року. 

Тепер понад 120 країн, які є учасниками Римського статуту, мають заарештувати Путіна, якщо він з’явиться на їхній території.

Читайте також: “Ми хочемо, щоб зло було покарано”: представниця Держдепу США розповіла про переваги “гібридного трибуналу”

Прямий ефір