У Нью-Йорку відбулася зустріч у форматі “Велика сімка” плюс Україна”, під час якої понад 30 країн та Європейський Союз ухвалили Спільну декларацію про підтримку відновлення та реконструкції України. Президент України Володимир Зеленський зазначив: цей документ сприятиме миру в Україні та всій Європі. А президент США Джо Байден наголосив, що декларація ще раз підтверджує підтримку України — як зараз, так і у майбутньому, повідомляє FREEДOM.
Понад 30 країн та Європейський Союз ухвалили декларацію про підтримку відновлення та реконструкції України. Це сталося на зустрічі у форматі “Група сім” плюс Україна” у Нью-Йорку. У Білому домі цей захід називають історичним.
“Ми прагнемо надати Україні ресурси, які їй потрібні, щоб стати сильнішими, ніж раніше. Ця війна показала, що українці можуть зробити все, що захочуть. Сьогодні ми показуємо українцям: ви не самотні. Ви не самотні у цій боротьбі. Ви не самотні у відновленні, яке піде за нею”, — заявив президент США Джо Байден.
У підписаній декларації країни-союзники підтвердили раніше взяті на себе зобов’язання підтримувати економіку України та допомогти у її повоєнному відновленні, зокрема фінансово. Київ своєю чергою зобов’язався провести економічну, судову, антикорупційну реформи та реформу правоохоронної системи.
“Це спільне зобов’язання сприяти відновленню України та підтримувати наш шлях до ЄС. Воно передбачає координацію зусиль щодо відновлення через Українську платформу донорів, що гарантує втілення наших спільних ідей у реальність. І дуже важливо, щоб ця підтримка стала відчутною вже цього року. Саме тому до кінця року заплановано виділення додаткових фінансових ресурсів із доступом до 50 млрд доларів заморожених активів країни-агресора — Росії, яка принесла нам цю війну”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Про колективну позику Україні у розмірі 50 млрд доларів, підкріплену майбутніми доходами від заморожених російських активів, лідери країн G7 домовилися у червні. Спочатку планувалося, що ЄС та США забезпечать по 20 млрд, а ще 10 млрд — розподілять між собою Великобританія, Японія та Канада. Проте між Брюсселем та Вашингтоном виникли розбіжності. США вимагали гарантувати, що російські активи, більшість із яких заблокована в Європі, залишаться замороженими надовго. Але прем’єр Угорщини Віктор Орбан виступив проти, пише Financial Times. Незалежно від того, як розвиватимуться події, ЄС зобов’язався надати Києву до 35 млрд євро. Це близько 39 млрд доларів.
“Ми маємо забезпечити Україні сильну позицію у переговорному процесі про мир. І саме тому інтеграція України до Європейського Союзу є для нас основою мирних зусиль. І я рада підтвердити, що Європа надасть до 35 мільярдів євро. Цей кредит буде погашено коштом непередбачених прибутків від іммобілізованих російських активів. Іншими словами, саме Росія платить за збитки, які вона завдала”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
“Якщо уважно читати пропозицію Єврокомісії, то можна відмітити, що якщо інші країни захочуть дати більше грошей Україні, то ЄС дасть менше, щоб у результаті все одно вийшло 50 млрд доларів. Пропозиція має бути підтримана Європарламентом та Радою ЄС”, — наголосила заступник голови комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Роксолана Підласа у колонці для видання “NV Бізнес”.
Імовірніше, узгодження відбудеться до кінця 2024 року. Україна отримуватиме до 5 млрд євро щороку у межах безповоротної позички “Великої сімки”, зазначили у комітеті Верховної Ради з питань економічного розвитку. Це приблизна сума річного прибутку, яку заморожені активи російського Центробанку загальною вартістю майже 300 млрд євро генерують у фінансових установах ЄС.
Читайте також: Військова допомога від США: що матимуть Сили оборони України, розповів генерал