Союзники готові допомогти Молдові у подоланні енергетичної кризи, спровокованої Путіним — подробиці (ВІДЕО)

Придністров'я. Ілюстрація: slovoidilo.ua

Президенти України та Молдови телефоном обговорили гуманітарну кризу в Придністров’ї у зв’язку з припиненням постачання російського газу. Глави держав домовилися знайти спільні рішення для захисту населення. Йшлося серед іншого й про використання альтернативних джерел енергії, таких як вугілля, повідомляє FREEДOM.

Окуповане Росією Придністров’я опинилося на межі гуманітарної катастрофи. З 1 січня область не отримує російського газу. В області запровадили віялові відключення електроенергії, почалися перебої з постачанням води. Робота місцевих підприємств зупинилася. Молдовська державна районна електростанція (ДРЕС), яка працювала на газі, зараз спалює запаси вугілля. Їх вистачить лише до кінця січня.

Попри те, що Тирасполь відмовляється приймати допомогу Кишинева, уряд Молдови шукає шляхи розв’язання проблеми. Україна готова допомагати, заявив президент Володимир Зеленський.

Головне — допомогти Молдові пройти складний період енергетичних викликів, не дати Москві нагнітати соціальну напругу. Вся нинішня енергетична ситуація в Молдові, і зокрема на лівому березі Дністра, є спробою Росії маніпулювати енергоресурсами проти влади в Молдові. Ми готові допомагати Молдові, зокрема, вугіллям. Дуже важливо зберегти стабільність і дати всім людям у Молдові умови жити в мирі та працювати на свою країну, на подолання бідності та на наш спільний рух до Європейського Союзу“, — сказав він.

Міністри закордонних справ Швеції, Норвегії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Литви, Латвії та Данії також висловили готовність надати допомогу Молдові. Підтримка міжнародної спільноти спрямована не лише на подолання викликів сьогодення, а й на просування реформи енергетичного сектору країни, про що йдеться у спільному комюніке цих країн.

Ми працюватимемо з Європейською комісією та іншими ключовими партнерами, щоб бути готовими збільшити міжнародну допомогу Молдові. Нещодавнє вдосконалення інфраструктури та збільшення потужностей значно підвищили стійкість Молдови до зовнішнього енергетичного тиску, що відображає прихильність країни до зміцнення своєї енергетичної безпеки“, — заявили вони.

У грудні 2024 року Молдова отримала можливість збільшити квоту на імпорт електроенергії з ЄС. Нова схема передбачає постачання невикористаних потужностей спільної квоти Молдови та України та активацію ліній електропередачі між Молдовою та Румунією. На відміну від партнерів Кишинева, Москва зовсім не зацікавлена у вирішенні кризи. Навпаки, завданням Кремля є дестабілізація ситуації в Молдові напередодні майбутніх парламентських виборів.

Те, що ми називаємо Придністров’ям, є інструментом путінської Росії, через який він намагається взяти під контроль всю Молдову. Цей режим очолюють маріонетки, це репресивний авторитарний режим, який тримає в страху населення, більшість людей на лівому березі Дністра. Люди є заручниками цієї ситуації“, — пояснив в ефірі телеканалу FREEDOM депутат Оазу Нантой.

Читайте також: Росія залишила Придністров’я без газу: до чого тут Україна та майбутні вибори в Молдові, пояснили експерти

Нагадаємо, 11 грудня 2024 року уряд Молдови направив офіційний лист до Придністров’я, в якому запропонував допомогу із закупівлею газу для населення, лікарень, шкіл та соціальних центрів. Через п’ять днів влада Молдови отримала відповідь — Тирасполь категорично відкинув будь-яку допомогу від Кишинева.

Читайте також: ЄС закликав Придністров’я прийняти допомогу від Молдови через припинення постачання російського газу

Прямий ефір